Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443-32/07/GW
z 5 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443-32/07/GW
Data
2007.06.05



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
miejsce świadczenia usług
Numer Identyfikacji Podatkowej
transport
transport drogowy
transport wewnątrzwspólnotowy


Pytanie podatnika
Czy zastosowana przez Podatnika interpretacja przepisów do opisanego wyżej stanu faktycznego jest zgodna z przepisami prawa podatkowego ? - dotyczy transportu wewnątrzwspólnotowego


POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku XXX, z dnia 27.03.2007r (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 27 ust. 1, art. 28 ust. 1 - 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UzasadnieniePodany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Od kontrahenta włoskiego Podatnik dostał zlecenie na wykonanie transportu towarów na terenie Polski do odbiorców polskich. Towary zostały wysłane z terytorium Włoch do Polski. Transport z terytorium wysyłki - Włochy do platformy przeładunkowej Podatnika w Polsce realizowany jest przez innego przewoźnika, natomiast transportem na terenie Polski - po przeładowaniu towaru z platformy przeładunkowej do odbiorców finalnych zajmuje się już Podatnik za pośrednictwem podwykonawców, i tylko za ten odcinek fakturuje zleceniodawcę: firmę włoską.Oprócz zamówienia na wykonanie usług transportowych Podatnik otrzymał międzynarodowy list przewozowy, w którym wysyłającym jest firma włoska a odbiorcą Podatnik, natomiast w załączniku do owego listu przewozowego odbiorcami finalnymi są wyszczególnione inne polskie firmy.Zleceniodawca z Włoch podał Podatnikowi NIP pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu.

Pytanie Wnioskodawcy:Czy zastosowana przez Podatnika interpretacja przepisów do opisanego wyżej stanu faktycznego jest zgodna z przepisami prawa podatkowego ?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego: Otrzymany przez Podatnika dokument (list przewozowy z załącznikiem) jest wystarczającym dowodem na potwierdzenie, że wykonana na terenie Polski przez polską firmę przewozową na zlecenie kontrahenta włoskiego - zarejestrowanego na potrzeby podatku na terytorium państwa członkowskiego UE usługa transportowa Jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów" (art. 28 p.2 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) i zgodnie z art. 28 ust.3 „miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer"Podatnik posiadając numer NIP kontrahenta włoskiego, pod którym jest zarejestrowany jako podatnik na terytorium państwa członkowskiego UE powinien wystawić temu kontrahentowi fakturę handlową (bez naliczania podatku VAT) z adnotacją, iż podatek VAT powinien być rozliczony przez nabywcę zgodnie z obowiązującymi na terytorium jego państwa przepisami.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 27 ust. 1 ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W świetle art. 28 ust. 1 cyt. ustawy w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.

Stosownie do ust. 2 w/w art. wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, o której mowa w ust. 1, jest również usługa transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli bezpośrednio jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.

Jednocześnie, zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym, niż terytorium państwa rozpoczęcia transportu miejscem świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Miejsce rozpoczęcia transportu jest w takim przypadku bez znaczenia dla opodatkowania usługi.

W świetle przywołanego przepisu ustawy w sytuacji gdy kontrahentem podatnika świadczącego usługę wewnątrzwspólnotowego transportu towarów jest podatnik, który poda numer identyfikacyjny nadany mu przez organ podatkowy w kraju UE innym niż kraj rozpoczęcia transportu towarów, miejscem opodatkowania usługi będzie terytorium kraju, które kontrahent wskazał jako miejsce swojej rejestracji.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przez podatnika wynika, że nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium Włoch. Jeżeli zatem podatnik posiada dowody jednoznacznie potwierdzające, że transportowany w kraju towar jest bezpośrednio związany z wewnątrzwspólnotową usługą transportu, to stwierdzić należy, że świadczone przez podatnika usługi transportu towarów mają charakter usług transportu wewnątrzwspólnotowego i nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, lecz we Włoszech.

Pouczenie1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-miu dni, licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj