Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/952/KDO/423/60/07/JŻ
z 9 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/952/KDO/423/60/07/JŻ
Data
2007.08.09



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
emisja akcji
podwyższenie kapitału


Pytanie podatnika
1. czy w zaistniałym stanie faktycznym wydatki ponoszone przez Spółkę na publiczną emisję akcji oraz ich wprowadzenie do obrotu giełdowego, określone w pkt 1 – 4 powyżej , stanowią koszt uzyskania przychodów Spółki na podstawie art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz
2. w którym momencie Spółka może zaliczyć powyżej określone wydatki do kosztów uzyskania przychodów.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z miesiąca maja 2007r., Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy dot. możliwości i momentu zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków Spółki poniesionych na publiczną emisję akcji oraz wprowadzenie akcji Spółki do obrotu giełdowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny

Grupa XX działa na rynku deweloperskim od 1994r. Spółka prowadzi działalność przede wszystkim na obszarze Warszawy i okolic . Spółka buduje i sprzedaje mieszkania , apartamenty, a także domy jednorodzinne.

W związku z planowanym rozszerzeniem działalności, Spółka zamierza podnieść kapitał zakładowy poprzez emisję akcji w drodze oferty publicznej skierowanej do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych; akcje Spółki będą przedmiotem obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie.

Publiczna emisja akcji Spółki oraz wprowadzenie ich do obrotu giełdowego wiąże się z koniecznością poniesienia przez Spółkę wydatków , a w szczególności :

- wydatków na sporządzenie prospektu emisyjnego, oraz

- wydatków związanych ze zmianą umowy Spółki (koszty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych ), oraz

- wydatków na usługi biegłych rewidentów, usługi prawne oraz usługi doradztwa związane z emisją akcji Spółki oraz ich wprowadzeniem do obrotu giełdowego, oraz

- innych wydatków związanych z wprowadzeniem akcji Spółki do obrotu giełdowego, w szczególności wydatków na rzecz banków pośredniczących lub gwarantujących publiczną emisję akcji Spółki , biur maklerskich oraz Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Pytanie spółki

W przedstawionym wyżej stanie faktycznym pojawiają się wątpliwości wyrażające się w następujących pytaniach :

- czy w zaistniałym stanie faktycznym wydatki ponoszone przez Spółkę na publiczną emisję akcji oraz ich wprowadzenie do obrotu giełdowego, określone w pkt 1 – 4 powyżej , stanowią koszt uzyskania przychodów Spółki na podstawie art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz

- w którym momencie Spółka może zaliczyć powyżej określone wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko spółki

W przekonaniu Wnioskodawcy :

- wydatki na publiczną emisję akcji Spółki oraz ich wprowadzenie do obrotu określone w pkt 1-4 powyżej stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu art 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , oraz

- wydatki te należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Spółki w całości w chwili ich poniesienia na podstawie art 15 ust 4d powołanej ustawy.

Zgodnie z art 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , „ kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1 „. Koszty będące przedmiotem niniejszego zapytania nie są wymienione w katalogu wyłączeń określonym w art. 16 ust 1 powołanej ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy koszty związane z publiczną emisją akcji Spółki, a także z ich wprowadzeniem do obrotu giełdowego, służą w sposób pośredni osiągnięciu przez Spółkę przychodów oraz zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów. Korzyści Spółki wynikające z podniesienia jej kapitału wiążą się ze zwiększeniem skali prowadzonej działalności gospodarczej, a tym samym przychodu i dochodu z niej osiąganego; zwiększenie to nastąpi nie tylko bezpośrednio – wskutek wzrostu wartości aktywów Spółki, w tym środków pieniężnych, ale także przez wzrost zdolności kredytowej Spółki, a tym samym możliwości finansowania prowadzonej działalności z kredytów bankowych i innych źródeł zewnętrznych.

Ponadto nie ulega wątpliwości, iż wprowadzenie akcji Spółki do obrotu giełdowego podniesie prestiż Spółki jako kontrahenta biznesowego i kredytobiorcy, a także ułatwi Spółce pozyskiwanie kapitału w przyszłości.

Powyższą tezę potwierdzają także stanowiska organów podatkowych . I tak Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdził, iż „ koszty poniesione przez (spółkę) w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego w drodze publicznej emisji akcji tj. opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych ( wymagające zmiany umowy Spółki w formie aktu notarialnego oraz uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych – jako wpływające pośrednio na zwiększenie przychodów Spółki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w momencie ich faktycznego poniesienia pod warunkiem racjonalnego i właściwego ich udokumentowania . Są to bowiem wydatki mające wpływ na rozszerzenie i prowadzenie działalności gospodarczej Spółki oraz prawidłowe jej funkcjonowanie a co za tym idzie osiąganie z tego tytułu przychodów podatkowych.”

Natomiast Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał, iż „ biorąc więc pod uwagę ww. przepisy ( art. 15 ust 1 , art. 16 ust 1 i art. 16b ust 2 powołanej ustawy) należy uznać, iż wymienione przez Spółkę w zapytaniu koszty dotyczące sporządzenia prospektu emisyjnego, opłat notarialnych oraz prawnych , poniesione w związku z podwyższeniem kapitału akcyjnego, mają pośredni związek pomiędzy wydatkiem a osiągniętym przychodem i w związku z powyższym, stosownie do art 15 ust 1 w/w ustawy, stanowią koszt uzyskania przychodów”.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż przedmiotowe wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki na podstawie art 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Zgodnie z art. 15 ust 4d ustawy o podatku dochodowym w jej brzmieniu od dnia 1 stycznia 2007r „ koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia . Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie , jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszt uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu którego dotyczą „.

W przekonaniu Wnioskodawcy wydatki Spółki na publiczną emisję akcji oraz wprowadzenie akcji do obrotu giełdowego nie są bezpośrednio związane z konkretnym przychodem Spółki; teza ta wynika również z cytowanych powyżej interpretacji organów podatkowych.

Równocześnie nie można wskazać okresu, jakiego dotyczyłyby wzmiankowe koszty Spółki nie planuje bowiem ani obniżenia kapitału zakładowego , ani wycofania swoich akcji z publicznego obrotu. Tym samym , nie jest możliwe zastosowanie reguły określonej w zdaniu drugim art 15 ust 4d ustawy o podatku dochodowym , czyli rozliczenia omawianych kosztów w czasie.

W konsekwencji przyjąć należy, iż wydatki Spółki na publiczną emisję akcji oraz na ich wprowadzenie do obrotu giełdowego określone w pkt 1-4 niniejszego wniosku zalicza się do kosztów uzyskania przychodów Spółki w dacie ich poniesienia, przy czym poniesienie kosztów należy rozumieć zgodnie z treścią art. 15 ust 4e ustawy o podatku dochodowym , tj. jako dzień ujęcia kosztu w księgach rachunkowych Spółki na podstawie otrzymanej faktury ( rachunku).

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, biorąc pod uwagę przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje :

Zgodnie z art. 15 ust 1 ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r Nr 54 poz. 654 z późn.zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1 . W myśl powyższego przepisu dla zaliczenia określonego kosztu do kosztów uzyskania przychodów niezbędne jest wykazanie bezpośredniego lub pośredniego związku pomiędzy tym kosztem , a zrealizowanym lub spodziewanym przychodem

Należy jednak podkreślić, iż fakt wykazania wspomnianego związku nie w każdym przypadku oznacza zaliczenie kosztu do kosztów uzyskania przychodów. Przy podatkowej kwalifikacji kosztów niezbędne jest bowiem uwzględnienie znajdujących się również w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych pozostałych przepisów regulujących tę kwestię.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w związku z planowanym rozszerzeniem działalności, Spółka zamierza podnieść kapitał zakładowy poprzez emisję akcji w drodze oferty publicznej skierowanej do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych; akcje Spółki będą przedmiotem obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Zdaniem Wnioskodawcy, ponoszone w związku z powyższym wydatki dotyczące emisji akcji Spółki oraz ich wprowadzenie do obrotu giełdowego stanowią – na podstawie art. 15 ust 1 ustawy opdop - koszt uzyskania przychodów i winny być zaliczone do ww. kosztów w całości w chwili ich poniesienia na podstawie art. 15 ust 4d ustawy opdop.

Organ podatkowy nie kwestionuje istnienia związku poniesionych wydatków zarówno ze zwiększeniem kapitału jak i potencjalnym zwiększeniem zysków , jednakże zwraca uwagę na fakt, iż dla podatkowej kwalifikacji tych wydatków muszą być wzięte pod uwagę uregulowania zawarte w art. 12 ust 4 pkt 4 oraz art. 7 ust 3 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przepis art. 12 ust 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że do przychodów nie zalicza się m.in. przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.

Natomiast treść art. 7 ust 3 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku . Związane z tymi przychodami koszty nie mogą, stosownie do pkt 3 tego przepisu, pomniejszać przychodów uzyskiwanych z innych źródeł .

Z powyższych przepisów wynika, że wydatki związane z powiększeniem kapitału zakładowego, poprzez przygotowanie publicznej emisji akcji , celem zdobycia środków finansowych na rozszerzenie działalności Spółki, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Ponieważ dzięki poniesieniu przedmiotowych wydatków nastąpi w Spółce ewidentne zwiększenie kapitału zakładowego uzasadnionym staje się uwzględnienie przepisu art 12 ust 4 pkt 4 ustawy o pdop. Zastosowanie powyższego zwolnienia wiąże się jednocześnie z koniecznością uwzględnienia uregulowań zawartych w art. 7 ust 3 ustawy o pdop.

Biorąc powyższe pod uwagę, konsekwencją zwolnienia przychodów otrzymanych na powiększenie kapitału zakładowego od podatku jest brak możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania tych przychodów przy ustalaniu dochodu do opodatkowania. Wobec powyższego, zdaniem Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu, wydatki poniesione przez Spółkę związane z podwyższeniem jej kapitału zakładowego nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust 1 ww. ustawy , gdyż są związane z przychodem niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Odnosząc się do stanowiska Wnioskodawcy, w którym Wnioskodawca – na poparcie swojego stanowiska - przywołuje fragmenty treści postanowień Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola oraz Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego Warszawa, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu nadmienia, iż ww. postanowienia zostały wydane w indywidualnych sprawach, w oparciu o przedstawiony we wnioskach stan faktyczny i są wiążące dla organów podatkowych, które wydały ww. interpretacje do czasu ich zmiany lub uchylenia.

Reasumując powyższe okoliczności faktyczne i prawne , należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy , w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj