Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-328/07/AM
z 21 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-328/07/AM
Data
2008.02.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
linia
maszyny
produkcja
specjalna strefa ekonomiczna
wyroby
zakres zezwolenia
zezwolenie


Istota interpretacji
zwolnienie na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodu osiągniętego ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w wyniku rozruchu technologicznego maszyn na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.



Wniosek ORD-IN 504 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06 listopada 2007 r. (data wpływu do BKIP 22 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodu osiągniętego ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w wyniku rozruchu technologicznego maszyn na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodu osiągniętego ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w wyniku rozruchu technologicznego maszyn na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej – dalej: SSE.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka uzyskała 12.07.2005 r. zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zgodnie z zezwoleniem przez prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy, rozumie się działalność produkcyjną, handlową i usługową w zakresie enumeratywnie wymienionych wyrobów wytworzonych na terenie strefy. Do chwili obecnej proces inwestycyjny nie został jeszcze zakończony tzn. wydatki inwestycyjne nie zostały rozliczone i środki trwałe nie są kompletne i zdatne do użytku. W tym roku rozpoczęto produkcję próbna podczas rozruchu technologicznego maszyn. W trakcie produkcji próbnej wytworzono wyroby, o których mowa w zezwoleniu, które zostały następnie sprzedane. W związku z tym Spółka zwróciła się z zapytaniem do K. Specjalnej Strefy Ekonomicznej S. A. (KSSE) – czy ten rodzaj działalności należy rozumieć jako działalność produkcyjną i handlową w zakresie wyrobów wytworzonych na terenie strefy, o której mowa w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy.

W ocenie Działu Organizacyjno-Prawnego KSSE wyrażonej w piśmie z dnia 14 października 2007 r. „decydujący jest fakt zakwalifikowania wyprodukowanych, w wyniku rozruchu technologicznego, produktów według klasyfikacji PKWIU. W przypadku gdy produkty te mogą zostać zakwalifikowane do jednej z grup zapisanych w treści zezwolenia, to dochód uzyskany z ich sprzedaży powinien zostać zakwalifikowany jako dochód zwolniony zgodnie z przepisami regulującymi funkcjonowanie w K. Specjalnej Strefie Ekonomicznej (dochód z działalności określonej w zezwoleniu).”Jednocześnie w swoim piśmie KSSE stwierdza, że wyrażona opinia może stanowi wskazówkę interpretacyjną dla stanowiska Ministerstwa Finansów, jednak nie jest interpretacja wiążącą organy skarbowe. Z tego powodu zalecono Spółce wystąpienie o interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochód osiągnięty ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w wyniku rozruchu technologicznego maszyn na terenie SSE należy zakwalifikować jako dochód zwolniony w przypadku gdy te wyroby można zakwalifikować do jednej z grup zapisanych w treści zezwolenia...

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody osiągnięte z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia (…). Zgodnie z zezwoleniem uzyskanym przez Spółkę przez prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy rozumie się działalność produkcyjną, handlową i usługową w zakresie enumeratywnie wymienionych wyrobów wytworzonych na terenie strefy. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego termin „produkcja” oznacza „zorganizowana działalność mającą na celu wytwarzanie jakichś towarów, usług lub dóbr kultury.” W opinii Wnioskodawcy działalność prowadzona przez spółkę jest zgodna z definicją określoną w zezwoleniu udzielonym spółce bez względu na fakt, że formalnie Spółka nie ma środków trwałych (inwestycja nie jest zakończona). Takiego wymogu nie stawiają przepisy prawa ani treść zezwolenia. Warunkiem określonym w zezwoleniu zostały spełnione tzn. działalność dotyczy produkcji wyrobów określonych w zezwoleniu i wytwarzanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. W związku z tym w opinii podatnika dochód osiągnięty ze sprzedaży wyrobów o których mowa powyżej podlega zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielonej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Równocześnie art. 17 ust. 4 powołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi, że powyższe zwolnienie, o których mowa w ust. 1 pkt 34 tegoż art. 17, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy. Stosownie do postanowień art. 12 ww. ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że tylko dochód z działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu podlegać będzie zwolnieniu z podatku dochodowego.

Zatem, jeżeli dany rodzaj działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego. W związku z powyższym, jeżeli produkcję wyrobów wytworzonych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w ramach rozruchu technologicznego maszyn można zaliczyć do działalności gospodarczej wymienionej w zezwoleniu, a wytworzone wyroby zakwalifikować do jednej z grup zapisanych w treści zezwolenia, dochód ze sprzedaży wyrobów podlega zwolnieniu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj