Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/966/KDO/423/72/07/BC
z 22 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/966/KDO/423/72/07/BC
Data
2007.08.22



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
korekta podatku naliczonego
przychód


Pytanie podatnika
Czy dokonując korekty rozliczenia podatku naliczonego dotyczącego paliwa i samochodów osobowych zakupionych w poprzednich okresach rozliczeniowych (latach i miesiącach ) Spółka może na bieżąco ( w bieżącej deklaracji składanej dla potrzeb podatku dochodowego ) rozpoznać przychód w wysokości kwoty naliczonego podatku od towarów i usług od tych zakupów, która uprzednio została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na brak prawa do odliczenia a obecnie bidzie odliczona ( poprzez korekty deklaracji VAT-7 ), czy też powinna dokonać korekt deklaracji dla potrzeb podatku dochodowego za okresy, w których kwoty podatku naliczonego zaliczono do kosztów uzyskania przychodów i skorygować wartość tych kosztów wykazaną w deklaracjach pierwotnych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. I4a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( D?.U. Z 2005r Nr 8 póz 60 ze zm) po rozpatrzeniu wniosku „S" sp. z o.o z dnia 11.06.2007r (data wpływu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie momentu zaliczenia do przychodów podatku naliczonego VAT z tytułu korekt rozliczenia podatku naliczonego

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiustwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

„S" sp. z o.o jest właścicielem samochodów osobowych i samochodów ciężarowych, które będąc początkowo pojazdami osobowymi zostały dostosowane do przewozu ładunków (tzw. samochody „z kratką" ). Niektóre z nich zostały nabyte przed l maja 2004r, a inne po tej dacie. Są one wykorzystywane do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT. Spółka dokonuje zakupu paliwa do tych samochodów.

Zapytanie Spółki brzmi:Czy dokonując korekty rozliczenia podatku naliczonego dotyczącego paliwa i samochodów osobowych zakupionych w poprzednich okresach rozliczeniowych (latach i miesiącach ) Spółka może na bieżąco ( w bieżącej deklaracji składanej dla potrzeb podatku dochodowego ) rozpoznać przychód w wysokości kwoty naliczonego podatku od towarów i usług od tych zakupów, która uprzednio została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na brak prawa do odliczenia a obecnie bidzie odliczona ( poprzez korekty deklaracji VAT-7 ), czy też powinna dokonać korekt deklaracji dla potrzeb podatku dochodowego za okresy, w których kwoty podatku naliczonego zaliczono do kosztów uzyskania przychodów i skorygować wartość tych kosztów wykazaną w deklaracjach pierwotnych.

Zdaniem Spółki:Zgodnie z art 12 ust l pkt 4 f ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami są w szczególności, w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami, naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy, w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Treść powołanego przepisu przesądza, że dokonując korekty rozliczenia podatku naliczonego dotyczącego paliwa i samochodów osobowych zakupionych w poprzednich okresach rozliczeniowych (latach i miesiącach ) Spółka na bieżąco ( w bieżącej deklaracji składanej dla potrzeb podatku dochodowego) rozpoznaje przychód w wysokości kwoty naliczonego podatku od towarów i usług od tych zakupów, która to kwota uprzednio została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na brak prawa do odliczenia .

Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny i obowiązujące od 01.01.2007r przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że:

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt. 4f ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54 z 2000. poz.654 ze zm.) przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami - naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy, w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Ze stanowiska Wnioskodawcy wynika, iż naliczony podatek VAT wynikający z faktur zakupu samochodów osobowych oraz paliwa do tych samochodów Spółka zaliczała do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z uwagi na brak prawa do jego odliczenia. W przypadku, gdy Spółka nabyłaby jednak prawo do odliczenia tego podatku i dokonałaby korekt deklaracji podatku od towarów i usług - Naczelnik tutejszego Urzędu podziela stanowisko Spółki iż na podstawie art. 12 ust. 4f w/w ustawy Spółka winna zaliczyć kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu do przychodów podatkowych, gdyż kwoty te były uprzednio zaliczone przez Podatnika do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. l pkt. 46 lit. a w/w ustawy.

Postawione do dyspozycji Podatnika kwoty podatku naliczonego winny być rozpoznawane jako przychodó podatkowy w bieżącej deklaracji składanej dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych. Tym samym nie zachodzi konieczność korygowania deklaracji dla potrzeb podatku dochodowego za okresy, w których kwoty podatku naliczonego zaliczono do kosztów uzyskania przychodów



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj