Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440/DF1/415-48/07/S/95264/II/2007
z 30 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440/DF1/415-48/07/S/95264/II/2007
Data
2007.07.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
ulepszenie środka trwałego
wartość środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy koszty poniesione na modernizację budynku przed jego przekazaniem do użytkowania należy ujmować na bieżąco jako koszt uzyskania przychodu firmy, czy też należy je traktować jako koszt inwestycji w budynek, które powiększą jego wartość ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60) oraz art.23 ust. 1 pkt 1 lit. c), art. art. 22a ust. 1 pkt 1, art. 22g ust. 1, 3, 8, 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 14.05.2007r., uzupełnionego dnia 13.07.2007r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe w zakresie podwyższenia wartości środka trwałego o wydatki poniesione na modernizację obiektu budowlanego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14.05.2007r. ( uzupełnionym dnia 13.07.2007r.) zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w Pani indywidualnej sprawie, który to wniosek zawierał następujące pytanie:

czy koszty poniesione na modernizację budynku przed jego przekazaniem do użytkowania należy ujmować na bieżąco jako koszt uzyskania przychodu firmy, czy też należy je traktować jako koszt inwestycji w budynek, które powiększą jego wartość ...

Stan faktyczny: Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wynajem nieruchomości. Jako osoba fizyczna jest właścicielem budynku, który obecnie modernizuje przystosowując go do spełniania funkcji hotelowo-gastronomicznych. W szczególności poniesione koszty dotyczą: zakupu windy towarowej, wykładzin dywanowych, tapet, glazur, terakoty oraz wyposażenia zaplecza gastronomicznego i kuchni. Po zakończeniu inwestycji planuje wprowadzić budynek do ewidencji środków trwałych przyjmując wartość początkową na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego, a następnie wynająć innemu podmiotowi.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Podatnika poniesione koszty są kosztami z tytułu inwestycji w środek trwały , które po zakończeniu inwestycji będą podwyższać wartość środka trwałego.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy - zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 1 lit c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 piz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych (...).

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że modernizowany budynek stanowi środek trwały w myśl art. 22a ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem kosztem uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będą odpisy amortyzacyjne od wprowadzonego do ewidencji środków trwałych budynku, po ustaleniu wartości środka trwałego zgodnie z art. 22g ust. 1, 3, 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy podkreślić, że ustalenie wartości początkowej środka trwałego przez biegłego ma zastosowanie w sytuacji, gdy podatnik we własnym zakresie wytworzył dany środek trwały, jednakże nie może ustalić kosztu wytworzenia w sposób określony w art. 22g ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku wartość początkową środka trwałego ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8 przez biegłego powołanego przez podatnika.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj