Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440/DF1/415-59/07/S117773/III/2007
z 25 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440/DF1/415-59/07/S117773/III/2007
Data
2007.09.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aktywa
opodatkowanie
wkłady niepieniężne
zwrot wkładów


Pytanie podatnika
Czy różnica pomiędzy wartością aktywów (ustaloną dla potrzeb wyceny wkładu) określoną w statucie spółki a ceną, za którą Podatnik nabył aktywa (cena historyczna) będzie podlegała opodatkowaniu w momencie zwrotu Podatnikowi wkładu ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60) oraz art. 17 ust.1 pkt.9, art. 10 ust.1 pkt.7 i 9,art. 20 ust.1, art. 11 ust.1, art. 8 ust.1 i 2, art. 9 ust.1, art. 21 ust.1 pkt.50 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.), jak również art. 65 § 1-5, art. 125, art. 147 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 27.06.2007r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe w zakresie stwierdzenia, że różnica pomiędzy wartością aktywów określoną w statucie spółki a ceną, za którą Podatnik nabył aktywa, będzie podlegała opodatkowaniu w momencie zwrotu Podatnikowi wkładu.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 27.06.2007r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w Pani indywidualnej sprawie, który to wniosek zawierał następujące pytanie:

1. czy różnica pomiędzy wartością aktywów (ustaloną dla potrzeb wyceny wkładu) określoną w statucie spółki a ceną, za którą Podatnik nabył aktywa (cena historyczna) będzie podlegała opodatkowaniu w momencie zwrotu Podatnikowi wkładu ?

Stan faktyczny: Podatnik posiada pewne aktywa, w tym papiery wartościowe, które nabył w przeszłości za określoną cenę (cena historyczna). Obecnie Podatnik zamierza objąć akcje w spółce komandytowo-akcyjnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci posiadanych aktywów. Ze względu na upływ czasu pomiędzy momentem nabycia przez Podatnika aktywów a ich wniesieniem do spółki, wartość tych aktywów uległa zmianie. W momencie wniesienia aktywów do spółki wartość składników zostanie ustalona na podstawie wyceny (aktualna cena rynkowa), a ich wartość zostanie wskazana w statucie spółki. Niektóre z wniesionych przez Podatnika do spółki aktywów, w toku prowadzonej przez spółkę działalności, mogą zostać w przyszłości zbyte.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: różnica pomiędzy wartością aktywów w momencie wniesienia wkładu (ustaloną dla potrzeb wyceny wkładu), określoną w statucie spółki, a ceną, za którą Podatnik nabył aktywa (cena historyczna), będzie podlegała opodatkowaniu u Podatnika w momencie zwrotu Podatnikowi wkładu ze spółki – w wyniku likwidacji spółki lub wystąpienia Podatnika ze spółki.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy : zgodnie z treścią art. 17 ust.1 pkt.9 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Z brzmienia cytowanego wyżej przepisu jednoznacznie wynika, że dotyczy on jedynie udziałów i akcji w spółkach kapitałowych oraz w spółdzielniach. Natomiast spółka komandytowo-akcyjna, w myśl przepisów w/w ustawy Kodeks spółek handlowych, jest spółką nie posiadającą osobowości prawnej, zaliczaną do spółek osobowych. W konsekwencji wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej nie powoduje powstania przychodów z kapitałów pieniężnych.

Rozpatrując przypadek wystąpienia wspólnika ze spółki pod uwagę należy wziąć art. 65 § 1-5 w/w ustawy Kodeks spółek handlowych. Zgodnie z § 1 w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniając wartość zbywczą majątku spółki, czyli wartość jej majątku w obrocie prawno-gospodarczym. Zgodnie z § 2 w przypadku wypowiedzenia umowy spółki za dzień bilansowy uznać należy ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia. W przypadku śmierci wspólnika lub ogłoszenia upadłości spółki za dzień bilansowy uznać należy dzień śmierci albo dzień ogłoszenia upadłości. Natomiast w przypadku wyłączenia wspólnika ze spółki na mocy prawomocnego orzeczenia sądu za dzień bilansowy uznać należy dzień wniesienia pozwu. Ustalony w ten sposób udział kapitałowy powinien zostać wypłacony występującemu wspólnikowi w pieniądzu, zaś rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania powinny zostać zwrócone w naturze.

Udział kapitałowy zwracany występującemu wspólnikowi obejmuje wkład wniesiony do spółki oraz nadwyżkę majątkową, powstałą w toku działalności spółki. Odnosząc to do przepisów w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że zwracany wspólnikowi lub jego spadkobiercy udział kapitałowy stanowi dla niego przysporzenie majątkowe. W przypadku wskazanym przez wnioskodawcę przysporzeniem tym będzie różnica pomiędzy wartością aktywów (ustaloną dla potrzeb wyceny wkładu), określoną w statucie spółki, a ceną, za którą wnioskodawca nabył aktywa (ceną historyczną) oraz wzrostem wartości zbywczej majątku spółki, przypadającym na wnioskodawcę, powstałym od momentu wniesienia wkładu do momentu wystąpienia wspólnika ze spółki.

Zgodnie z art. 9 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52A i 52c, oraz dochodów, od których na podstawie przepisów w/w ustawy Ordynacja podatkowa zaniechano poboru podatku (zwolnienia przedmiotowe). Dochód taki stanowi nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania. W przypadku wskazanym przez wnioskodawcę ustalając dochód należy wziąć pod uwagę koszty, jakie poniósł wnioskodawca w związku z nabyciem aktywów wniesionych do spółki tytułem wkładu (cena historyczna).Natomiast zgodnie z art. 21 ust.1 pkt.50 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Podsumowując powyższe należy uznać, że różnica pomiędzy wartością aktywów (ustaloną dla potrzeb wyceny wkładu), określoną w statucie spółki, powiększoną o przypadającą na wnioskodawcę zwiększoną wartość majątku zbywczego spółki, a ceną, za którą wnioskodawca nabył aktywa wniesione do spółki jako wkład, będzie podlegała opodatkowaniu w momencie zwrotu wkładu.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj