Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-119/08/CJS
z 16 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-119/08/CJS
Data
2008.04.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
małżeństwo
nieruchomości
podział majątku dorobkowego
sprzedaż


Istota interpretacji
Czy wnioskodawczyni powinna zapłacić podatek dochodowy określony w art. 30e o podatku dochodowym od osób fizycznych ze sprzedaży gruntu nabytego w części w drodze podziału majątku dorobkowego małżeńskiego?



Wniosek ORD-IN 623 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2008r. (data wpływu do tut. Biura 16 stycznia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntu nabytego w części w drodze podziału majątku dorobkowego małżeńskiego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntu nabytego w części w drodze podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 5 czerwca 1995r. wnioskodawczyni wraz z mężem na zasadach wspólności ustawowej otrzymała w formie darowizny od swojej mamy działkę. Następnie w dniu 15 czerwca 2007r. zawarła notarialnie z mężem umowę majątkową małżeńską oraz umowę o podział majątku wspólnego, zgodnie z którą od dnia 15 czerwca 2007r. wprowadzony został w małżeństwie wnioskodawczyni ustrój rozdzielności majątkowej i małżonkowie poddali swe stosunki majątkowe ustrojowi rozdzielności majątkowej.W myśl tej umowy małżonkowie dokonali częściowego podziału majątku wspólnego tj. działki położonej, której wartość przyjęta została na 15.000,00 zł. Ww. podział majątku odbył się bez spłat, w ten sposób, że wartość niezabudowanej nieruchomości wnioskodawczyni otrzymała w całości. Wnioskodawczyni przedmiotową nieruchomość sprzedała w dniu 9 lipca 2007r. za cenę 30.000,00 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wnioskodawczyni powinna zapłacić podatek dochodowy określony w art. 30e o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jeśli tak, to w jakiej wysokości...

Zdaniem wnioskodawczyni w opisanym przypadku nabycie ww. nieruchomości nastąpiło w 1995r., a tym samym nie powinna w zeznaniu podatkowym za 2007r. wykazać podatku do zapłaty wynikającego z treści art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy wynika, iż źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości (…) jeżeli zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (…).

W ocenie wnioskodawczyni za datę nabycia nieruchomości w przypadku sprzedaży nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale jaki przysługuje małżonkowi w majątku dorobkowym małżeńskim. Taka właśnie sytuacja ma miejsce w przypadku wnioskodawczyni. Dodatkowym argumentem na poparcie takiego stanowiska jest fakt, iż wnioskodawczyni stała się właścicielem całej nieruchomości bez żadnych spłat czy dopłat na rzecz męża. Zdaniem wnioskodawczyni tylko w przypadku gdyby mąż otrzymał spłatę (dopłatę) wystąpiłaby konieczność opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego przez wnioskodawczynię ze zbycia tej nieruchomości, ale tylko w tej części, która odpowiadałaby kwocie spłaty (dopłaty).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość) oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z powyższego wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ma moment jej nabycia.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) wprowadzono obowiązujące od 01 stycznia 2007r. zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006r., do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawczyni wraz z mężem w dniu 5 czerwca 1995r. na zasadach wspólności ustawowej otrzymała w formie darowizny od swojej matki – działkę. Następnie w dniu 15 czerwca 2007r. małżonkowie zawarli umowę majątkową małżeńską i dokonali częściowego podziału majątku wspólnego w ten sposób, że działka ta przypadła wyłącznie wnioskodawczyni bez żadnych spłat na rzecz męża.

W rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabyciem o którym mowa w tym przepisie nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli:

  • podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub
  • jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1994r. Nr 9, poz. 59 ze zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa obejmująca przedmioty nabyte w czasie jego trwania przez oboje małżonków lub jednego z nich. W świetle art. 43 § 1 Kodeksu oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Natomiast zgodnie z art. 47 Kodeksu małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa. Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej.

Na skutek umowy majątkowej małżeńskiej zawartej przez wnioskodawczynię z mężem, małżonkowie dokonali częściowego podziału majątku wspólnego.

Za datę nabycia nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku wspólnego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego (do majątku wspólnego), jeżeli wartość otrzymanej w wyniku podziału nieruchomości, mieści się w udziale, jaki przysługuje tej osobie w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez byłego małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział byłego małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień dokonania podziału majątku wspólnego.

Jak wynika z przedstawionego przez wnioskodawczynię stanu faktycznego na skutek umowy małżeńskiej majątkowej zawartej pomiędzy wnioskodawczynią a jej mężem doszło do podziału majątku wspólnego małżonków. W myśl tej umowy wnioskodawczyni i jej mąż dokonali częściowego podziału majątku wspólnego tj. nieruchomość przypadła wnioskodawczyni bez żadnych spłat i dopłat.

Wnioskodawczyni wskazała we wniosku, że wartość otrzymanej przez nią nieruchomości mieści się w udziale jaki przysługiwał jej w majątku dorobkowym małżeńskim.

O ile zatem twierdzenie wnioskodawczyni jest zgodne z prawdą należałoby stwierdzić, że datą nabycia zbywanej nieruchomości jest 1995r. Tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż zbycie nastąpiłoby po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Organ podatkowy nie mógł jednak ocenić, czy istotnie wartość otrzymanej nieruchomości przez wnioskodawczynię mieści się w udziale jaki przysługiwał jej w majątku dorobkowym małżeńskim, gdyż w tym zakresie wniosek nie zwierał żadnych dodatkowych informacji.

Należy wskazać ponadto, iż wnioskodawczyni uzasadniając swoje stanowisko powołała się na fakt braku spłat i dopłat na rzecz męża. Argument ten można byłoby uznać za prawidłowy, ale wyłącznie w sytuacji, kiedy podział majątku miedzy małżonkami był ekwiwalentny w naturze, o czym jednak wnioskodawczyni również nie wspomniała w żaden sposób we wniosku.

Gdyby jednak wskutek podziału majątku dorobkowego małżeńskiego wnioskodawczyni uzyskała prawo do przedmiotowej działki w części przekraczającej udział, jaki przysługuje jej w majątku dorobkowym małżeńskim, wówczas nabycie w tej części winno być utożsamione z datą dokonania podziału majątku wspólnego małżonków i będzie stanowiło źródło przychodu opodatkowane na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z ust. 1 i 4 powołanego przepisu, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r. od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i płatny jest w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Podstawą obliczenia podatku, zgodnie z art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Stosownie do art. 22 ust. 6c koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ustawy).

W związku z powyższym przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w działce otrzymanego w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego ustala się zgodnie z ww. art. 19 ustawy, jako cenę ze sprzedaży, a nie wartość spłaty (dopłaty), spłata czy dopłata stanowi jedynie koszt uzyskania przychodu, a nie sam przychód.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj