Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-249/07-6/GM
z 29 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-249/07-6/GM
Data
2008.02.29


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
przychód
spółka komandytowa
spółka osobowa


Istota interpretacji
1. Czy wniesienie przez wspólnika nieruchomości i praw autorskich tytułem wkładu do spółki osobowej będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie pozostałych wspólników spółki?
2. Jaki będzie koszt uzyskania przychodu w przypadku zbycia nieruchomości wniesionej do spółki komandytowej według wartości wyższej niż wartość kwot wydatkowanych przez wspólnika na jej nabycie lub wytworzenie?
3. Jaką wartość początkową wniesionej Nieruchomości i praw autorskich należy przyjąć dla potrzeb ewidencji środków trwałych oraz jaką proporcję należy zastosować dla ustalenia wielkości odpisów amortyzacyjnych dla poszczególnych wspólników? Czy koszt uzyskania przychodu przy zbyciu nieruchomości zostanie uwzględniony zgodnie z udziałem w zyskach i stratach spółki, wynikających z umowy spółki?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana R. T., przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2007 r. (data wpływu 5 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia nieruchomości i uwzględnienia tego kosztu u poszczególnych wspólników - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia nieruchomości i uwzględnienia tego kosztu u poszczególnych wspólników.


W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 15 lutego 2008 r. nr ILPB1/415-249/07-2/GM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku.

Wezwanie prawidłowo doręczono w dniu 18 lutego 2008 r., wniosek uzupełniono w dniu 21 lutego 2008 r.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki osobowej – spółki komandytowej (dalej: Spółka), w której wspólnikami są zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne.

Trzej Wspólnicy (dwie osoby fizyczne oraz jedna spółka akcyjna) tytułem wkładu do Spółki wniosły gotówkę.

Czwarty wspólnik – spółka akcyjna z siedzibą w Polsce, która jest właścicielem zabudowanej nieruchomości oraz praw autorskich do projektu budowlanego na tej nieruchomości, wniosła tę nieruchomość oraz prawa autorskie tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki.

Nieruchomość została wniesiona do Spółki wg wartości rynkowej, która została wskazana w umowie spółki osobowej i jest inna niż koszt jej nabycia, natomiast prawa autorskie zostały wniesione wg wartości odpowiadającej koszom ich nabycia. Formalne przeniesienie ich własności na Spółkę, nastąpi w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Ponieważ przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie m.in. obrót nieruchomościami, w przyszłości nieruchomość zostanie sprzedana.

Udział w zyskach i stratach poszczególnych wspólników Spółki nie będzie proporcjonalny do wartości wnoszonych wkładów i będzie określony w umowie Spółki.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Jaki będzie koszt uzyskania przychodu w przypadku zbycia nieruchomości, która została wniesiona do spółki komandytowej według wartości wyższej niż wartość kwot wydatkowanych przez wspólnika na jej nabycie lub wytworzenie...

Czy koszt uzyskania przychodu przy zbyciu nieruchomości zostanie uwzględniony zgodnie z udziałem w zyskach i stratach wynikającym z umowy spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ spółka komandytowa nie jest podatnikiem żadnego podatku dochodowego, a podatnikami są jej wspólnicy, sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze zbycia nieruchomości stanowiących własność spółki osobowej określa się według przepisów ustaw podatkowych właściwych dla jej wspólników. Przepisy art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, że kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środka trwałego są wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami i pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych.

Zdaniem Wnioskodawcy pod pojęciem ww. wydatków należy w przypadku wniesienia środka trwałego jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej rozumieć wartość początkową środka trwałego ustaloną dla celów amortyzacji, albowiem trudno w takim przypadku mówić o wydatkach spółki na nabycie środka trwałego (postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 29 marca 2006 r. sygn. US.I/1/423/1c/2006, postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 7 lipca 2006 r. sygn. 1462/ROP1/423-122/220/06/DP).

Natomiast w przypadku drugiego pytania, zdaniem Wnioskodawcy, koszt uzyskania przychodu przy zbyciu nieruchomości stanowiącej składnik majątku spółki osobowej zostanie uwzględniony zgodnie z udziałem w zyskach i stratach spółki wynikającym z umowy spółki. Zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą fizyczną (…) łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obliczenia dochodu, podstawy opodatkowani lub podatku. W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawcy także koszty uzyskania przychodu w przedmiotowej transakcji winny być w myśl powołanego przepisu uwzględniane proporcjonalnie do posiadanego udziału w zyskach i stratach spółki.

Wnioskodawca uważa, że stanowisko to znajduje odzwierciedlenie w dotychczasowych pismach organów podatkowych, m.in. w:

  • postanowieniu Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 7 lipca 2006 r. (sygn. 1472/ROP1/423-122/219/06/DP);
  • postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście z dnia 8 grudnia 2006 r. (sygn. II/423/27/06/AN);
  • postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 29 marca 2006 r. (sygn. US.I/1-423/1/2006);
  • postanowieniu Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 21 marca 2006 r. (sygn. PD-423-3-1/GC/2006);
  • informacji Urzędu Skarbowego w Pile z dnia 25 listopada 2004 r. w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (sygn. PD423-5/04).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi,

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Natomiast w myśl z art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

  1. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  2. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
  3. ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych,

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Skoro art. 23 ust. 1 ww. ustawy enumeratywnie wymienia koszty, które nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, to w przypadku poniesionych wydatków na nabycie przedmiotowych składników majątku mogą być one brane pod uwagę przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Mając na uwadze inne uregulowania prawne, dotyczące opodatkowania dochodów osiągniętych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, jak i podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku sprzedaży składników majątku firmy, zastosowanie mieć będą przepisy ustawy właściwej dla podatnika zbywającego środek trwały.

W tym przypadku zastosowanie mieć będą przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zbywającym bowiem będzie spółka osobowa.

W świetle art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnej do posiadanego udziału. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych, tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Wniosek w zakresie ustalenia wartości początkowej wniesionej Nieruchomości i praw autorskich oraz proporcji jaką należy zastosować dla ustalenia wielkości odpisów amortyzacyjnych dla poszczególnych wspólników został rozstrzygnięty pismem z dnia 29 lutego 2008 r. nr ILPB1/415-249/07-7/GM, natomiast w zakresie uzyskania przychodu przez Wspólników z tytułu wniesienia do spółki nieruchomości i praw autorskich został rozstrzygnięty pismem z dnia 29 lutego 2008 r. nr ILPB1/415-249/07-5/GM.


Pismem z dnia 15 lutego 2008 r. nr ILPB1/415-249/07-3/GM odmówiono wszczęcia postępowania o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów uzyskanych przez spółki akcyjne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj