Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/443-38/07/AP
z 15 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/443-38/07/AP
Data
2007.06.15



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
aport
korekta podatku
nieruchomości
odliczenie podatku
spółka komandytowa


Pytanie podatnika
Czy Strona nie ma obowiązku dokonywania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.03.2007r. (data wpływu 27.03.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zakupiła w styczniu 20006r. własność gruntu. Transakcja nabycia tego gruntu opodatkowana była podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%. W związku z tym, że przedmiotowa nieruchomość została nabyta w celu wykonywania czynności opodatkowanej (dzierżawy), Spółka odliczyła podatek naliczony związany z tym nabyciem. Obecnie Spółka zamierza przystąpić do spółki komandytowej, w której będzie komandytariuszem. Udziały w tej spółce Strona zamierza pokryć wkładem niepieniężnym w postaci nabytej nieruchomości gruntowej. Zdaniem Strony nie ma obowiązku dokonywania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego.

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Jak wynika z brzmienia przytoczonej regulacji zakres przedmiotowy przepisu może obejmować zarówno cały majątek przedsiębiorstwa, jak też poszczególne składniki majątku firmy wnoszącej wkład rzeczowy do spółki prawa handlowego lub cywilnego. Tym samym w przedmiotowej sprawie grunt wnoszony w formie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej stanowi aport zwolniony z podatku od towarów i usług na podstawie cytowanego przepisu.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W świetle wyżej cytowanego przepisu należy stwierdzić, iż realizacja prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego może nastąpić jedynie wówczas gdy dokonany zakup jest związany ze sprzedażą opodatkowaną. Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Strona nabyła nieruchomość gruntową i wykorzystywała ją do wykonywania czynności opodatkowanych, a następnie wniosła ten środek trwały aportem do innych spółek. Zatem należy stwierdzić, iż warunek konieczny do uzyskania prawa do odliczenia, o którym mowa w/cyt. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT został zrealizowany. Jednocześnie należy zauważyć iż w powyższym przypadku obowiązek skorygowania odliczonego podatku nałożony jest przez art. 91 ust. 7 w/w ustawy.

Zgodnie z art. 91 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:1) opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru związane jest z czynnościami opodatkowanymi;2) zwolnione lub nie podlegały opodatkowaniu - do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. Jednocześnie w myśl ust. 4 w/w artykułu 91 ustawy o VAT w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów, o których mowa w ust. 2, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Z kolei na podstawie art. 91 ust. 5 w/w ustawy korekta po sprzedaży, o której mowa w ust. 4, powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż.

W świetle powyższego należy zauważyć, że Strona wykorzystując przedmiotowy składnik majątku do czynności opodatkowanych, nabyła prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jednakże zmiana przeznaczenia tego towaru (gruntu) polegająca na wykorzystaniu go do wykonania czynności zwolnionej, jaką jest jej wniesienie aportem do innej spółki, powoduje zmianę prawa do odliczenia.

W związku z powyższym w ocenie Naczelnika tut. Urzędu Strona zgodnie z art. 91 ustawy o VAT, winna skorygować odliczony podatek odpowiednio stosując ust. 1-5 w/w artykułu, przy czym w przypadku dokonania aportu środków trwałych (sprzedaży zwolnionej), o których mowa w ust. 2 tego artykułu, będą miały odpowiednio zastosowanie przepisy art. 91 ust. 4 i 5 w powiązaniu z ust. 6.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj