Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VTR1/443-39/07/MF
z 3 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VTR1/443-39/07/MF
Data
2007.08.03



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa
kasa rejestrująca
naprawa
usługi
usługi montażowe
usługi naprawy pojazdów samochodowych


Pytanie podatnika
Czy wykorzystanie części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych w ramach świadczonych przez Stronę usług naprawy samochodów bądź usług montażu tych części powoduje obowiązek stosowania kas rejestrujących?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy wykorzystanie części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych w ramach świadczonych przez Pocztę Polską usług naprawy samochodów bądź usług montażu tych części powoduje obowiązek stosowania kas rejestrujących, Naczelnik Urzędu Skarbowego - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży m.in. części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3). Strona na podstawie § 3 ust. l pkt l rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, korzysta ze zwolnienia podmiotowego w zakresie obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednocześnie od września 2006r. na podstawie § 4 rozporządzenia Ministra Finansów, dokonując sprzedaży w.w towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, Strona ma obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących. Ponadto Strona prowadzi Stację Obsługi Pojazdów,, w ramach której dokonywana jest sprzedaż w.w. towarów, jak również świadczone są usługi montażu części oraz napraw samochodów. Wątpliwości Strony dotyczą obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących, części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3), wykorzystywanych podczas świadczonych przez Stację Obsługi Pojazdów, usług polegających na naprawie samochodów bądź montażu części w samochodzie klienta.

W związku z powyższym Strona wniosła o potwierdzenie stanowiska, iż zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, w przypadku świadczenia usług naprawy/montażu z wykorzystaniem nabytych części i akcesoriów samochodowych, nie znajduje zastosowania powołany wyżej przepis.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 111 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, póz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W myśl § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2007r w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 116, poz. 804), zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdacz mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3). W tym miejscu wskazać należy, iż powołany przepis jest analogiczny do § 4 pkt 4 rozporządzena Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 51 poz 375 ze zm.), które obowiązywało do dnia 30 czerwca 2007r.

Powołany przepis nałożył na podatników prowadzących sprzedaż w/w towarów na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych obowiązek ewidencjonowania tej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej bez względu na wysokość obrotów od l września 2006r. - na co wskazuje § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących.

Zaznaczyć należy, że to strony określają w zawartych umowach cywilnoprawnych co jest przedmiotem umowy sprzedaży. Obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy. Zatem jeżeli Strona, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej, świadczy usługę naprawy samochodu przy wykonaniu której zużyła części uprzednio zakupione z zamiarem ich wykorzystania przy świadczonej usłudze, to należy uznać, iż w takim przypadku ma miejsce świadczenie usługi a nie dostawa towaru.

W związku z powyższym w takim przypadku nie będzie miał zastosowania przepis § 4 pkt 4 w.w rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla strony i jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14 b § l i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego ( art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt l ustawy - Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj