Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/443-39/07/MT
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/443-39/07/MT
Data
2007.06.28



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
następstwo prawne
sprzedaż przedsiębiorstwa
zarządzanie


Pytanie podatnika
czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), czynność:a) odpłatnego przekazania zarządzania POWSZECHNEGO TOWARZYSTWA EMERYTALNEGO X na podstawie zawartej umowy o przeniesieniu praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie na rzecz innego powszechnego towarzystwa emerytalnego,b) sprzedaży PTE X na rzecz innego powszechnego towarzystwa emerytalnego, którego składnikiem będzie m.in. prawo do zarządzania OFE X, wynikające z umowy o zarządzanie.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 marca 2007 r. (data wpływu 30 marca 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko strony za prawidłowe

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Powszechne Towarzystwo Emerytalne X (dalej PTE X) prowadzi działalność w zakresie tworzenia, zarządzania Otwartymi Funduszami Emerytalnymi (dalej OFE) oraz ich reprezentowania wobec osób trzecich. PTE X utworzyła i zarządza OFE X (dalej OFE X).

Zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 159, poz. 1667 ze zm.), PTE X zamierza przekazać zarządzanie OFE X na rzecz innego Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego. Na dzień złożenia wniosku prowadzone są negocjacje celem ustalenia formy prawnej, w jakiej nastąpi przekazanie zarządzania. Transakcja zostanie zrealizowana w oparciu o jedną z niżej wymienionych umów:

a) odpłatne przekazanie zarządzania OFE Skarbiec na podstawie zawartej umowy o przeniesieniu praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie na rzecz innego powszechnego towarzystwa emerytalnego,

b) sprzedaż PTE X na rzecz innego powszechnego towarzystwa emerytalnego, którego składnikiem będzie m.in. prawo do zarządzania OFE X, wynikające z umowy o zarządzanie. Zobowiązania z ww. umowy również zostaną przejęte przez nabywcę.

W obu przypadkach przeniesienie zarządzania nastąpi na podstawie zezwolenia organu nadzoru. Konsekwencją zezwolenia organu nadzoru na przejęcie zarządzania OFE X będzie likwidacja tego funduszu. Likwidatorem OFE X będzie powszechne towarzystwo emerytalne, które przejmie zarządzanie. W rezultacie, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wydania przez organ nadzoru zezwolenia, nastąpi przeniesienie aktywów OFE X do funduszu zarządzanego przez powszechne towarzystwo emerytalne, które przejmie zarządzanie OFE X.

Przedmiotowym wnioskiem PTE X zwrócił się z zapytaniem czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), czynność:

a) odpłatnego przekazania zarządzania OFE X na podstawie zawartej umowy o przeniesieniu praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie na rzecz innego powszechnego towarzystwa emerytalnego,

b) sprzedaży PTE X na rzecz innego powszechnego towarzystwa emerytalnego, którego składnikiem będzie m.in. prawo do zarządzania OFE X, wynikające z umowy o zarządzanie.

W opinii wnioskodawcy przekazanie prawa do zarządzania OFE X na podstawie ww. umów nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT, gdyż zakres przedmiotowy tej ustawy nie obejmuje wskazanych czynności.

W wyniku zawarcia umowy odpłatnego przekazania zarządzania OFE X, zgodnie z art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 159, poz. 1667 ze zm.) przejmujące OFE X powszechne towarzystwo emerytalne wstępuje w prawa i obowiązki powszechnego towarzystwa zarządzającego dotychczas funduszem.

W wyniku przejęcia zarządzania OFE X, towarzystwo, które je przejmie zobowiązane będzie do jego likwidacji (na mocy art. 69 ust. 4 cyt. ustawy). Konsekwencją likwidacji OFE X będzie przeniesienie jego aktywów do funduszu, którym zarządza towarzystwo, które przejęło umowę.

W wyniku przejęcia umowy o zarządzanie, towarzystwo przejmujące, z jednej strony przejmuje zobowiązania związane z zarządzaniem oraz reprezentowaniem funduszu, z drugiej natomiast nabywa prawo do wynagrodzenia. Ponieważ przeniesienie prawa do zarządzania następuje na podstawie umowy odpłatnej, oznacza to, że wskazane prawo dla stron umowy o przekazanie zarządzania ma określoną wartość majątkową. Wartość tą konstytuuje wynikające z umowy o zarządzanie roszczenie o wypłatę wynagrodzenia. Z chwilą zawarcia umowy wierzycielem, któremu przysługiwać będzie roszczenie o wypłatę wynagrodzenia będzie towarzystwo, które prawo do zarządzania funduszem przejęło.

Zdaniem wnioskodawcy należy uznać, że przedmiotem umowy przeniesienia prawa do zarządzania OFE X jest wierzytelność wynikająca z prawa żądania wynagrodzenia za zarządzanie, ustalonego w przenoszonej umowie. Jest to wierzytelność, która obecnie przysługuje PTE X, a po zbyciu prawa do zarządzania przysługiwać będzie nabywcy.

Zdaniem wnioskodawcy przeniesienie wierzytelności, w ramach realizacji swojego uprawnienia (własności), nie stanowi świadczenia realizowanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wierzytelność będąca prawem majątkowym nie jest bowiem towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), a tym samym sprzedaż wierzytelności nie stanowi dostawy towaru. Z kolei sprzedaż wierzytelności stanowi odpłatne świadczenie usług na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy jedynie w przypadku, gdy podatnik w ramach prowadzonej przez siebie działalności nabywa cudze wierzytelności w celu dalszej odsprzedaży lub windykacji. W takiej sytuacji podatnik dokonuje bowiem obrotu wierzytelnościami, która to działalność stanowi usługę pośrednictwa finansowego. Natomiast sprzedaż własnych wierzytelności nie stanowi odpłatnego świadczenia usług, a tym samym nie podlega opodatkowaniu VAT.

W ramach zawartej umowy, poza wierzytelnościami własnymi dojdzie również do przeniesienia zobowiązań związanych z zarządzaniem OFE X. Zdaniem wnioskodawcy należy uznać, że również przeniesienie zobowiązań pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W przypadku przeniesienia zobowiązań z zawartej umowy nie mamy bowiem do czynienia z żadnym świadczeniem na rzecz innego podmiotu. Dlatego też przeniesienie obowiązków wynikających z zawartej przez PTE X umowy o przeniesienie zarządzania OFE X stanowi czynność poza zakresem opodatkowania VAT.

Zdaniem wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega również sprzedaż przedsiębiorstwa na rzecz innego powszechnego towarzystwa emerytalnego. Zgodnie bowiem z art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans nie podlega opodatkowaniu VAT. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwa, należy posłużyć się posiłkowo definicją zawartą w art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który stwierdza, że przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. W stanie faktycznym opisanym w niniejszym wniosku PTE X zakłada, jako alternatywną możliwość przeniesienie prawa do zarządzania otwartym funduszem emerytalnym wraz z innymi składnikami majątku, który posiada. W skład przekazywanych składników majątku będą wchodzić m.in. umowy, środki trwałe, prawo do rachunku bankowego, pracownicy (w trybie art. 23 § 1 Kodeksu pracy). W konsekwencji, zdaniem wnioskodawcy, nabywca prawa do zarządzania przejmie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego, które dotychczas należało do PTE X. Dlatego też czynność ta nie podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zarówno odpłatne przekazanie zarządzania OFE X na podstawie zawartej umowy o przeniesieniu praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie, jak i sprzedaż PTE X na rzecz innego powszechnego towarzystwa emerytalnego, którego składnikiem będzie m.in. prawo do zarządzania OFE X, podlega wyłączeniu z opodatkowania VAT. Zgodnie bowiem z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

W przypadku zawarcia ww. umów dojdzie do nabycia przedsiębiorstwa przez powszechne towarzystwo emerytalne, które przejmie ogół praw i obowiązków związanych z zarządzaniem OFE X (na mocy art. 66 ust. 2 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych). Przejęcie OFE X (w celu przeprowadzenia jego likwidacji i przeniesienia jego aktywów do funduszu, którym zarządza powszechne towarzystwo emerytalne) uznać więc należy za nabycie przedsiębiorstwa rozumianego jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych zgodnie z art. 55¹ Kodeksu cywilnego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj