Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO2/423-44/07/42521
z 22 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO2/423-44/07/42521
Data
2007.05.22



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
kurs walut
należność zagraniczna
rachunek walutowy
różnice kursowe
waluta obca


Pytanie podatnika
Jaki kurs należny zastosować do przeliczenia walut otrzymanych w związku z uregulowaniem należności przez kontrahentów w sytuacji, gdy Spółka posiada własne rachunki walutowe na które wpływają dewizy z tytułu zapłaty za faktury wystawione przez Spółę, a Spółka nie dokonuje odsprzedaży walut do banku?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku znak FG/FPR/873-000-68-29/29/2006 z dnia 13.03.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.03.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odpowiedzi na pytanie dotyczące stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oznaczonego numerem II stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskodawca (Spółka) posiada własne rachunki walutowe, na które wpływają dewizy z tytułu zapłaty za faktury wystawiane przez Spółkę. Spółka w dniu otrzymania zapłaty nie dokonuje odsprzedaży walut do banku. Zapytanie Spółki dotyczy kwestii jaki kurs należy zastosować do przeliczenia walut otrzymanych w związku z uregulowaniem należności. Zdaniem Spółki w przypadku uregulowania należności w walucie obcej, gdy nie dochodzi w tym dniu do sprzedaży walut obcych stosuje się kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania należności. Otrzymanie należności nie wiąże się bowiem z operacją dla której możliwe byłoby zastosowanie faktycznego kursu wymiany walut (tj. nie dochodzi w tym dniu do sprzedaży waluty do banku).

Odnosząc się do złożonego zapytania Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.

W art. 15a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) określono sytuacje, w których powstają dodatnie i ujemne różnice kursowe w związku z dokonywaniem operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych. Jak wynika z art. 15a ust. 2 pkt 1 oraz art. 15a ust. 3 pkt 1 ww. ustawy dodatnie (ujemne) różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa (wyższa) od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Jak stanowi art. 15a ust. 4 ww. ustawy jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. W ocenie tut. Urzędu, skoro Spółka posiada rachunek walutowy w danym banku występowałaby możliwość zastosowania kursu kupna waluty obcej stosowanego przez ten bank na koniec dnia w odniesieniu do kwoty wyrażonej w walucie obcej wpływającej na ww. rachunek walutowy Spółki tytułem regulowania zobowiązań przez kontrahentów Spółki. Ustosunkowując się do zapytania Spółki Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zauważa zarazem, że ustawodawca nie określił bliżej, w jakich sytuacjach przyjmuje się, że nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty, o którym mowa w art. 15a ust. 4 ww. ustawy, a w związku z otrzymaniem zapłaty w walucie obcej, jak wskazuje Spółka we wniosku, nie dochodzi w tym dniu do sprzedaży waluty do banku. W związku z powyższym, zdaniem tut. Organu należy przyjąć, że jeżeli podatnik stosowałby do przeliczenia walut, w przypadku, o którym mowa we wniosku, średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania należności, nie pozostawałoby to w sprzeczności z przepisami art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze powyższe wniosek rozstrzygnięto jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia zapytania w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj