Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PPII/443/1/498/80629/KN/06
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPII/443/1/498/80629/KN/06
Data
2006.12.29



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
kontrahent zagraniczny
maszyny
terytorium Polski
wynajem
zakup


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy wskazania pozycji w deklaracji podatkowej, w której nalezy wykazać transakcję zakupu maszyny wynajmowanej do tej pory od zagranicznego kontrahenta, a która znajduje się już na terytorium Polski.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia (data wpływu do tutejszego Urzędu) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wykazania w deklaracji podatkowej transakcji zakupu maszyny wynajmowanej do tej pory od zagranicznego kontrahenta, a która znajduje się już na terytorium Polski - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13.12.2006 r. (data wpływu do tutejszego urzędu 15.12.2006 r.).
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie zawartej umowy, wynajmuje od niemieckiej firmy maszyny produkcyjne. Dostawy przedmiotowej maszyny na terytorium Polski dokonał niemiecki kontrahent, który jest podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec. Spółka użytkuje aktualnie maszyny od około dwóch lat, rozliczając z tego tytułu podatek od towarów i usług związany z wynajmem, jako import usług. Obecnie podatnik zamierza odkupić wynajmowane od zagranicznego kontrahenta maszyny produkcyjne.
Zdaniem Spółki w momencie przywozu maszyn do Polski nie doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z uwagi na to, iż nie miało miejsca przeniesienie prawa własności. Podatnik stoi na stanowisku, iż zakup wynajmowanych do tej pory maszyn, należy rozliczyć w deklaracji podatkowej jako dostawa, dla której podatnikiem jest nabywca w pozycji zatytułowanej „dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca”.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 185, poz. 1545), rubryki 36 i 37 deklaracji podatkowej VAT-7, wypełnia nabywca towarów, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138. W pozycjach tych nie uwzględnia się dostaw, dla których podatek od towarów i usług rozliczył dostawca.
Z przytoczonej regulacji wynika, że wpisów we wskazanych rubrykach dokonuje się w sytuacji, w której to nabywca jest podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT z tytułu dostawy towarów, a obowiązek ten wynika z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy. W myśl wskazanego artykułu, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju. Zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT w takich przypadkach jest więc nabywca towarów.
W świetle powyższego przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj