Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/II/415/4111-167/06/MK
z 12 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/II/415/4111-167/06/MK
Data
2007.03.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
kapitały pieniężne
objęcie (nabycie) akcji


Pytanie podatnika
Jakie są konsekwencje podatkowe otrzymania przez podatnika akcji?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.12.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

1. Stan faktyczny we wniosku jest następujący:
W ramach programu „oszczędzania na akcje” uczestnicy deklarują na określony w programie okres (np. 3 lata), comiesięczne wpłaty określonej kwoty na rachunek powierniczy w polskim banku. Wpłacone środki są własnością pracownika i przez cały czas znajdują się na rachunku ponadto mogą być przez niego wycofane, co jest równoznaczne z wystąpieniem z programu. Środki te znajdują się na oprocentowanej lokacie. W przypadku gdy pracownik dokonywał regularnych wpłat na rachunek powierniczy przez cały okres programu istnieje możliwość, że przyznane zostaną mu akcje Spółki X. Przyznanie akcji na dzień zakończenia edycji programu nastąpi jedynie w przypadku gdy cena rynkowa akcji jest wyższa od ceny referencyjnej. Cena referencyjna jest równa cenie rynkowej z dnia rozpoczęcia programu pomniejszonej o 20%. Ilość przyznanych akcji zależy od wysokości nadwyżki ceny rynkowej akcji w dniu zakończenia programu nad ceną referencyjną oraz od kwoty, którą uczestnik programu wpłacał na rachunek powierniczy przez okres trwania programu. W przypadku otrzymania akcji jak i w przypadku gdy akcje nie zostaną przyznane uczestnik ma prawo wypłacić całość kwoty zgromadzonej na rachunku powierniczym. Pracodawca Wnioskodawcy – Firmy Y Sp. z o.o. nie ponosi pośrednio ani bezpośrednio kosztów związanych przyznawaniem akcji Spółki X uczestnikom programu.

2.Pytanie podatnika.
Jakie będą w związku z otrzymaniem akcji konsekwencje podatkowe dla uczestnika?

3.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.
W Pana ocenie otrzymanie akcji nie będzie opodatkowane do momentu ich zbycia. Zgodnie bowiem z art.17 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z kapitałów pieniężnych są przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Ponadto zgodnie z art. 23 ust.1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki na nabycie akcji stają się kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych akcji. W związku z powyższym opodatkowanie nastąpi dopiero w momencie zbycia przez Pana zakupionych akcji. Wówczas dochód ze zbycia papierów wartościowych zostanie opodatkowany na zasadach opisanych w art.30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli według stawki 19%, z uwzględnieniem zapisów polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Natomiast w momencie otrzymania akcji nie powstaje obowiązek podatkowy.

4.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.
Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1992r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:
a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art.3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Na podstawie art.30b ust.1 od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.
W myśl ust.2 pkt 1 dochodem, o którym mowa w ust.1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art.22 ust.1f lub ust.1g, lub art.23 ust.1 pkt 38, z zastrzeżeniem art.24 ust.13 i 14,
Ust.3 stanowi, iż przepisy ust.1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.
Zgodnie z ust. 5a jeżeli podatnik, o którym mowa w art.3 ust.1, osiąga dochody, o których mowa w ust.1, zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą, natomiast zgodnie z ust.5b w przypadku podatnika, o którym mowa w art.3 ust.1, uzyskującego dochody, o których mowa w ust.1, wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zasadę określoną w ust.5a stosuje się odpowiednio.W myśl ust.6 po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust.1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art.24 ust.14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.
Zgodnie z art.23 ust.1 pkt 38 wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych są kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca jako pracownik polskiej spółki Y, należącej do międzynarodowej Grupy kapitałowej X, uczestniczy w kilku programach motywacyjnych skierowanych do pracowników Grupy. Uczestnictwo w tych programach łączy się z możliwością otrzymania akcji brytyjskiej firmy macierzystej X. W ramach programu „oszczędzania na akcje” uczestnicy deklarują na określony w programie okres (np. 3 lata), comiesięczne wpłaty określonej kwoty na rachunek powierniczy w polskim banku. W przypadku gdy pracownik dokonywał regularnych wpłat na rachunek powierniczy przez cały okres programu istnieje możliwość, że przyznane zostaną mu akcje Spółki X. Przyznanie akcji na dzień zakończenia edycji programu nastąpi jedynie w przypadku gdy cena rynkowa akcji jest wyższa od ceny referencyjnej. Akcje będące własnością uczestnika programu motywacyjnego znajdują się na jego indywidualnym rachunku prowadzonym przez brytyjskie biuro maklerskie. Zbycie akcji może nastąpić jedynie poprzez to biuro maklerskie na giełdzie w Londynie. Mając na względzie wyżej cytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sam fakt otrzymania akcji nie skutkuje obciążeniem podatkowym, natomiast w przypadku sprzedaży tych akcji powstanie obowiązek zapłacenia podatku zgodnie z powołanymi powyżej przepisami.W związku z powyższym organ podatkowy uznał Pana stanowisko w sprawie za prawidłowe.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę w świetle stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia. Na podstawie art.14b §1 i §2 i 5 ustawy Ordynacja podatkowa w związku z art.7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz.1590) interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej-do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj