Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO2/443-133/07/73008
z 5 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO2/443-133/07/73008
Data
2007.09.05



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego


Słowa kluczowe
aport
bilans
działalność handlowa
korekta podatku naliczonego
zakład


Pytanie podatnika
Czy w związku z wniesieniem w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, stanowiącej zakład samodzielnie sporządzający bilans Spółka będzie zobligowana do dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego z tytułu nabytych składników przedsiębiorstwa?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) w związku z uchyleniem przez Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie postanowienia tut. Organu – znak: PO2/443-64/07/50133 z dnia 14.06.2007 r. w sprawie pozostawienia bez rozpatrzenia podania Strony – znak: 236/2007/DO z dnia 04.04.2007 r. i zaleceniem merytorycznego rozpatrzenia sprawy w tym zakresie, po ponownej analizie zagadnienia poruszonego w zapytaniu Strony z zakresu podatku od towarów i usług – w części odnoszącej się do zagadnienia związanego z zamiarem wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans postanowił uznać stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.04.2007 r. Podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji z zakresu podatku od towarów i usług. Przedmiotem zapytania było rozstrzygnięcie w sprawie konsekwencji podatkowych jakie wywoła wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponieważ w treści zapytania nie sprecyzowano jasno stanu faktycznego, do którego miałaby odnosić się interpretacja, Podatnik został wezwany do dokonania uzupełnienia w tym zakresie -wezwanie z dnia 18.04.2007 r.

W piśmie uzupełniającym, nadesłanym w dniu 27.04.2007 r. również stwierdzono, iż Spółka nie określiła stanu faktycznego, do którego ma odnieść się interpretacja. Wskazano wręcz, że w dniu złożenia zapytania Wnioskodawca nie jest w stanie określić jaki charakter będzie mieć wniesiony aportem majątek przedsiębiorstwa, tj. czy będzie to stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, czy zakład samodzielnie sporządzający bilans.

Naczelnik tutejszego Urzędu dysponując tak opisanym stanem faktycznym ocenił, że nie mogą podlegać rozpatrzeniu wnioski, które dotyczą działań hipotetycznych, przedstawionych nie jasno w sposób alternatywny. W sytuacji, w której poszczególne elementy stanu faktycznego wzajemnie się wykluczają, a podatnik nie uzupełni podania w tym zakresie, nie ma możliwości wydania interpretacji, której celem jest potwierdzenie bądź nie potwierdzenie stanowiska, jakie Wnioskodawca prezentuje w konkretnym stanie faktycznym. Zadecydowano zatem o pozostawieniu podania bez rozpatrzenia na podstawie postanowienia znak: PO2/443-64/07/50133 z dnia 14.06.2007 r. Na postanowienie to Spółka złożyła zażalenie w dniu 25.06.2007 r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie w ramach postępowania odwoławczego ocenił, że wniosek Strony winien podlegać merytorycznemu rozpatrzeniu, gdyż Wnioskodawca w istocie przedstawił dwa oddzielne stany faktyczne:
- przypadek związany z wniesieniem aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie stanowiącej zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans,
- przypadek związany z wniesieniem aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans.

Na podstawie postanowienia – znak: PP-3/4407-37/07 z dnia 27.08.2007r Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie uchylił zaskarżone postanowienie Naczelnika tutejszego Urzędu.

Naczelnik tutejszego Urzędu dokonując oceny prawnej przedstawionych stanów faktycznych zadecydował o wydaniu dwóch odrębnych postanowień, odnoszących się do dwóch wyodrębnionych przypadków.

W niniejszej interpretacji Naczelnik tut. Urzędu odnosi się do drugiego z wymienionych przypadków, tj. przypadku związanego z wniesieniem aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans.

Z treści wniosku wynika, że Spółka zamierza wnieść do spółki kapitałowej aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, obejmującej działalność handlową Firmy. Przedmiot aportu stanowić będą środki trwałe, stanowiące wyposażenie lokali w których prowadzona jest sprzedaż, hale magazynowe, towary znajdujące się zarówno w magazynach jak i sklepach Spółki. Część środków trwałych, która ma wchodzić w skład aportu nabyta została przed 1 maja 2004 r., tj przed obowiązywaniem obecnych przepisów o podatku od towarów i usług.

Przedmiotem zapytania Spółki jest rozstrzygnięcie, czy w związku z wniesieniem w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, stanowiącej zakład samodzielnie sporządzający bilans Spółka będzie zobligowana do dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego z tytułu nabytych składników przedsiębiorstwa.

Spółka ocenia, że w tak opisanym stanie faktycznym nie będzie obowiązana do korekty podatku naliczonego.

Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Wnioskodawcy w wyżej opisanym stanie faktycznym.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem aportu jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, stanowiąca zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, ze zm.) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Czynność wniesienia wkładów niepieniężnych należy traktować w kategorii dostawy towarów o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.). W przypadku, gdy przedmiotem aportu będzie zakład samodzielnie sporządzający bilans, zastosowanie znajdzie art. 6 pkt 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Zatem czynność ta nie będzie objęta przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Do powyższego przypadku nie stosuje się regulacji przepisów art. 91 ust. 4-7 ustawy o VAT, co oznacza, iż nie wystąpi konieczność korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego od nabywanych składników majątku - jak uważa Wnioskodawca.

Do powyższego przypadku znajdzie natomiast zastosowanie regulacja art. 91, ust. 9 ustawy o VAT, w myśl którego w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) o których mowa w art. 6 pkt. 1, korekta określona w art. 91 ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału).

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj