Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO2/443-117/07/75010
z 14 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO2/443-117/07/75010
Data
2007.09.14


Referencje


Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego


Słowa kluczowe
aport
bilans
działalność handlowa
korekta podatku naliczonego
zakład


Pytanie podatnika
Czy wniesienie aportem oddziału samodzielnie sporządzającego bilans podlega opodatkowaniu VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku znak 380/DO/2007 z dnia 29.06.2007 r., doręczonego w dniu 29.06.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego m.in. w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko zawarte w zapytaniu nr 1 i 2 jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny:

W ramach funkcjonującego przedsiębiorstwa, Spółka wydzieli oddział, w którym skupiona jest działalność handlowa Spółki. W skład Oddziału wejdą: środki trwałe (wyposażenie lokali, w których prowadzona jest sprzedaż, hale magazynowe, komputery) oraz wartości niematerialne i prawne związane z prowadzoną działalnością handlową, towary znajdujące się w sklepach oraz w magazynach, umowy najmu dotyczące powierzchni handlowych, na których prowadzona jest działalność handlowa, księgi rachunkowe dotyczące działalności prowadzonej przez Oddział.

Do Oddziału w trybie art. 23 Kodeksu Pracy przejdą pracownicy związani z działalnością Oddziału. Część środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) wchodzących w skład Oddziału nabyta została przez Spółkę po dniu 1 maja 2004 r. Oddział posiadać będzie odrębny adres od adresu siedziby Spółki. Oddział samodzielnie sporządzać będzie bilans. Spółka wniesie Oddział aportem do spółki kapitałowej. Spółka nabywająca aport kontynuować będzie działalność handlową prowadzoną przez Oddział.

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest rozstrzygnięcie:
1) czy wniesienie aportem opisanego w stanie faktycznym Oddziału samodzielnie sporządzającego bilans podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?,
2) czy w związku z wniesieniem aportem Oddziału samodzielnie sporządzającego bilans, Spółka zobowiązana będzie do dokonania korekty odliczonego podatku od towarów i usług, który został naliczony przy nabyciu składników majątkowych wchodzących w skład Oddziału?

Zdaniem Spółki czynność polegająca na wniesieniu aportem Oddziału nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W uzasadnieniu stanowiska Spółka podała, iż zgodnie z art. 6, pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia oddziału samodzielnie sporządzającego bilans. Ustawa o VAT nie zawiera definicji oddziału dlatego też Wnioskodawca odwołuje się do definicji oddziału zawartych w ustawach: o podatku dochodowym od osób prawnych, o swobodzie działalności gospodarczej, o rachunkowości.

Podatnik ocenia, iż wniesienie aportem Oddziału, który samodzielnie sporządza bilans, nie powoduje konieczności korekty podatku naliczonego zawartego w cenie składników majątkowych wchodzących w skład aportu. W uzasadnieniu stanowiska dotyczącego zapytania nr 2 Spółka uważa, iż w przypadku wniesienia aportem oddziału samodzielnie sporządzającego bilans, przepisy ustawy o VAT nie nakładają obowiązku korekty podatku naliczonego przez podatnika wnoszącego aport. Korekta podatku naliczonego, o którym mowa w art. 91, ust. 1-8 ustawy o VAT winna być dokonana przez nabywcę /art. 91, ust. 9 ustawy o VAT/.

Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko prezentowane przez Podatnika.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza w ramach funkcjonującego przedsiębiorstwa wydzielić część składników wchodzących w skład oddziału, który będzie samodzielnie sporządzał bilans a następnie wnieść go do spółki kapitałowej. Zgodnie z § 8, ust. 1, pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Czynność wniesienia wkładów niepieniężnych należy traktować w kategorii dostawy towarów, o której mowa w art. 7, ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.). W przypadku, gdy przedmiotem aportu będzie zakład samodzielnie sporządzający bilans, zastosowanie znajduje art. 6, pkt 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Zatem czynność ta nie będzie objęta przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Jak słusznie zauważa Wnioskodawca w ustawie o VAT brak jest definicji zakładu samodzielnie sporządzającego bilans dla celów zastosowania regulacji art. 6, pkt 1 ustawy.

W ocenie Urzędu zasadnym jest tu posłużenie się pojęciem z tego zakresu zawartym w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Pojęcie zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans nie jest pojęciem tożsamym z pojęciem przedsiębiorstwa, którego definicję przedstawiono w art. 55 (1) ustawy Kodeks cywilny. Niewątpliwie zakład (oddział) musi zawierać ogół składników stanowiących o możliwości jego wyodrębnienia organizacyjnego, musi też to być jednostka, która samodzielnie sporządza bilans.

Zakładając, że planowane wyodrębnienie organizacyjne majątku przedsiębiorstwa Wnioskodawcy będzie spełniać funkcję oddziału, samodzielnie sporządzającego bilans – w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości, należy stwierdzić, że do jego dostawy (wniesienia w formie aportu) znajdzie zastosowanie regulacja art. 6, pkt 1 ustawy o VAT.

A zatem do opisanego przypadku nie będzie stosować się przepisów art. 91, ust. 4-7 ustawy o VAT, co oznacza, iż nie wystąpi konieczność korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego od nabywanych składników majątku przez wnoszącego oddział jak uważa Wnioskodawca.

Do powyższego przypadku znajdzie natomiast zastosowanie regulacja art. 91, ust. 9 ustawy o VAT, w myśl którego w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6, pkt 1, korekta określona w art. 91, ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału).

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj