Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lęborku
ULP-II/415-8/07/BA/IP
z 17 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ULP-II/415-8/07/BA/IP
Data
2007.09.17



Autor
Urząd Skarbowy w Lęborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
apteka
bonifikaty
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód


Pytanie podatnika
Czy można pomniejszyć przychód o udzielone bonifikaty?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r.,poz. 60 z późn. zm ./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2007r. o udzielenie interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku podziela stanowisko przedstawione w tym wniosku w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej leków w aptece. Sprzedaż leków ewidencjonowana jest za pomocą kas rejestrujących. Na zakupione leki klientom udzielana jest bonifikata, która jest uwidoczniona na paragonie fiskalnym. Z uwagi na brak możliwości technicznych użytkowanych kas rejestrujących w raportach dobowych i miesięcznych całość przychodów ze sprzedaży nie jest pomniejszana o kwoty bonifikat. Istnieje jednak możliwość, dzięki aptecznemu programowi komputerowemu „Kamsoft”, sporządzenia wydruków komputerowych , które uwidaczniają bonifikatę osobnym zapisem z podziałem na rabat netto i rabat VAT.

W związku z powyższym Podatniczka zwróciła się z zapytaniem, czy na podstawie wydruków komputerowych może pomniejszyć przychód ze sprzedaży o udzielone bonifikaty?

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż zgodnie z art.14 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Uważa, że, skoro przepisy prawa podatkowego nie precyzują jednoznacznego sposobu dokumentowania udzielanych bonifikat, to sporządzane wydruki komputerowe stanowią podstawę do pomniejszenia przychodu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z brzmieniem art.14 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa sie kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Bonifikata to zmniejszenie pierwotnej ceny towaru lub usługi. Ustalenie ceny sprzedaży jest zależne, co do zasady, od woli stron, podobnie jak udzielanie bonifikat i upustów.

Zatem mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowany wyżej art.14 ust 1 ustawy należy stwierdzić, iż wartość udzielonych klientom bonifikat pomniejsza przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przepisy prawa podatkowego nie precyzują jednoznacznego sposobu dokumentowania udzielanych bonifikat. Tym samym należy przyjąć, że sporządzane przez wnioskodawcę wydruki dobowe i miesięczne z zastosowaniem programu komputerowego „Kamsoft”, który uwidacznia wartość udzielonych bonifikat stanowią podstawę do pomniejszenia przychodu

Podsumowując, przychodem z działalności gospodarczej – w przedstawionej sytuacji - będzie kwota należna z tytułu sprzedaży leków, pomniejszona o udzieloną bonifikatę.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Podatniczkę jest prawidłowe.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w 2007r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj