Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
DF/415-25/07/DC
z 26 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-25/07/DC
Data
2007.04.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
komputery
koszty uzyskania przychodów
papier wartościowy


Pytanie podatnika
Czy podatniczka może przychody z kapitałów pieniężnych uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych pomniejszyć o koszty związane z zakupem komputera?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8, z 2005r., poz.60, z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych za 2006 rok dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych stwierdzam, że: stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatniczka w 2006 roku osiągała dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które nabywała na giełdzie papierów wartościowych. W celu prowadzenia przedmiotowych transakcji kupna i sprzedaży papierów wartościowych zakupiła komputer za pośrednictwem, którego dokonywała zakupu i zbycia papierów wartościowych a także uzyskiwała niezbędną wiedzę do podejmowania określonych decyzji inwestycyjnych.

Według przedstawionego w niniejszej sprawie własnego stanowiska – podatniczka stwierdza, że wydatek związany z zakupem komputera zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych bowiem bez poniesienia tego wydatku nie mogłaby dokonywała transakcji zakupu i sprzedaży papierów wartościowych i w konsekwencji uzyskiwać przychodów z tego tytułu. Stosownie do zasady powszechności opodatkowania wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr 14, z 2000r., poz.176, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Na gruncie przepisów cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) tej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Na podstawie art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian na wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Jak zaś stanowi przepis art. 30b ust. 2 pkt 1 tej ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38. Jednocześnie na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

W świetle zatem przywoływanego stanu prawnego w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku za koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych należy uznać wyłącznie wydatki na nabycie odpłatnie zbywanych papierów wartościowych, w tym wydatki poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane np. z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych, związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku itp.).

Przedmiotowych dochodów nie łączy sie z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych tj. w/g obowiązującej skali podatkowej (art. 30b ust. 5 ustawy). Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (za 2006r. do dnia 30 kwietnia 2007r.) należy złożyć odrębne zeznanie za 2006 r. na formularzu PIT-38 o wysokości osiągniętego w tym roku dochodu (poniesionej straty) we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym. W tym samym terminie należy wpłacić należny podatek dochodowy wynikający z zeznania podatkowego za 2006r. PIT-38 (art. 45 ust. 4 pkt 2 ustawy). Tym samym postanawia się jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj