Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PD1/4111/415-0066/07
z 30 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/4111/415-0066/07
Data
2007.05.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
sprzedaż lokalu


Pytanie podatnika
Czy w przypadku nabytych lokali mieszkalnych (10 szt.) w 2007 r. na podstawie aktu notarialnego, ich odpłatne zbycie podlegać będzie podatkowi dochodowemu od osób fizycznych na mocy art. 30e ust. 1-5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie:

art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 23.03.2007r., uzupełnionego w dniu 26.04.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika iż Podatnik jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarcza w zakresie handlu art. spożywczymi. W roku 2006 zawarł umowy przedwstępne z deweloperem, na mocy których zamierza zakupić 10 lokali mieszkalnych które będą stanowić majątek wspólny małżonków. W roku 2007 po zakończeniu budowy w/w lokali mieszkalnych dokona ich zakupu na mocy aktów notarialnych, a następnie sprzeda je w latach 2007-2008.

Wątpliwość Pana dotyczy kwestii, czy w przypadku nabytych lokali mieszkalnych na podstawie aktu notarialnego ich odpłatne zbycie podlegać będzie podatkowi dochodowemu od osób fizycznych na mocy art. 30e ust. 1-5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Pana uzyskany przychód z odpłatnego zbycia lokali mieszkalnych nabytych w 2007r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na mocy w/wym. przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. w wysokości 19% dochodu, a podstawę opodatkowania stanowił będzie dochód ustalony w następujący sposób: przychód minus koszty nabycia (wartość faktur otrzymanych od dewelopera i koszty notarialne).

W myśl art. 10 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłami przychodów są:

  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
  2. działalność wykonywana osobiście,
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza,
  4. działy specjalne produkcji rolnej,
  5. nieruchomości lub ich części,
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą,
  7. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt. 8 lit. a)-c),
  8. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, c) prawa wieczystego użytkowania gruntów, d) innych rzeczy,

W opisanym stanie faktycznym należy uznać, iż przychód z planowanej sprzedaży lokali mieszkalnych stanowi przychód ze źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 w/w ustawy, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpatrywaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4 – 9.

Aby aktywność ludzką na polu gospodarczym zakwalifikować jako pozarolniczą działalność gospodarczą, musi być ona wykonywana, prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. Zorganizowany charakter działalności gospodarczej oznacza, że musi istnieć stała struktura organizacyjna tej działalności, przy czym nie chodzi tu o strukturę „rzeczowa” (środki trwałe), ale raczej o pewien sposób prowadzenia działalności. Jeśli idzie o ciągłość działalność, to przymiotnik „ ciągły” jest tutaj przeciwieństwem „jednorazowy” (nie jest więc wymagana stricte „ciągłość” ale raczej rodzajowa powtarzalność, „niejednorazowość”). O zakwalifikowaniu przychodów do określonego źródła decyduje faktyczny sposób wykonywania działalności.

Z wniosku wynika, iż planowane nabycie10 lokali mieszkalnych zostanie dokonane z zamiarem osiągnięcia zysku. Chęć osiągnięcia zysku jest jednym z elementów działalności gospodarczej.

O zorganizowanym charakterze działalności polegającej na sprzedaży lokali mieszkalnych świadczy fakt zawarcia umów przedwstępnych z developerem.

Ciągłość, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyraża się w powtarzalności sprzedaży (Pan nie dokonuje jednorazowej sprzedaży, sprzedaż 10 lokali mieszkalnych ma charakter powtarzalny).

Zorganizowany charakter sprzedaży, powtarzalność czynności oraz chęć osiągnięcia zysku (zarobkowy charakter), to elementy istotne dla zakwalifikowania sprzedaży lokali mieszkalnych, jako pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z powyższym, w opisanym stanie faktycznym, przychody ze sprzedaży lokali zakupionych od developera w celu dalszej odsprzedaży, winny być zaliczone do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. pozarolniczej działalności gospodarczej), a nie do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, opodatkowanych podatkiem dochodowym wynoszącym 19% podstawy obliczenia podatku, (tj. źródła przychodów wyodrębnionego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W tym stanie faktycznym i prawnym należy uznać, że wskazany przez Pana sposób opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych jest nieprawidłowy z przyczyn wyżej opisanych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj