Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415/18/2007
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415/18/2007
Data
2007.03.29



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
ewidencja środków trwałych
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy będzie opodatkowana sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i wyodrębnionej własności lokalu użytkowegoużywanego w działalności gospodarczej nie wprowadzonego doewidencji środków trwałych.


W dniu 29.12.2006 roku zwrócił się Pan do tut. Organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że od dnia 17.12.1988 roku jest Pan współwłaścicielem wraz z małżonką lokalu użytkowego położonego w Lublinie przy ul. ......na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Od 15.06.1989 prowadzi Pan w tym lokalu działalność gospodarczą – praktykę lekarską. Lokal ten nigdy nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i nigdy nie był amortyzowany w prowadzonej działalności gospodarczej. Spółdzielnia Mieszkaniowa poinformowała Pana o możliwości wyodrębnienia wspomnianego wyżej lokalu poprzez nieodpłatne przeniesienie na Pana i małżonkę prawa własności lokalu i ustanowienia w ten sposób wyodrębnionego prawa własności.

Pana zdaniem sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego używanego do prowadzonej działalności gospodarczej jak i w sytuacji przekształcenia sprzedaż wyodrębnionego lokalu użytkowego używanego do działalności gospodarczej nie będzie stanowić przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Uważa Pan również, że w obu sytuacjach zastosowanie będzie miał art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a termin wskazany w tym artykule biegnie od dnia wydania decyzji o przydziale lokalu tj. od 17.12.1988 roku.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego zauważam, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr. 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
-ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c;

Z treści powyższego artykułu wynikać by mogło, iż sprzedaż każdego nie ujętego w ewidencji, wykorzystywanego do działalności gospodarczej prawa do lokalu użytkowego stanowi źródło przychodu tejże działalności.

Niemniej jednak przepisy art. 24 ust. 2 pkt 2 wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym stanowią jednoznacznie, iż dochodem z działalności gospodarczej jest przychód ze zbycia wykorzystywanego dla celów tej działalności, prawa do lokalu nieujętego w ewidencji, jako niepodlegającego objęciu ewidencją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wyłącznie ze względu na sposób ustalenia wartości początkowej podlegającej amortyzacji, o której mowa w art. 22g ust. 10 cyt. ustawy o podatku dochodowym.

W przedstawionej przez Pana sytuacji, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego nie wprowadził Pan do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dlatego, że nie zaliczył go do składników majątkowych. Z tego też względu nie dokonywał Pan odpisów amortyzacyjnych. W omawianym przypadku nie mamy do czynienia z wartością niematerialną i prawną „wprowadzoną” do firmy podatnika lecz z prawem do lokalu, podatnika jako osoby fizycznej.

Reasumując powyższe sprzedaż prawa do lokalu użytkowego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej lecz nie ujętego w ewidencji i nieamortyzowanego, nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i stanowi odrębne źródło przychodów, jakim jest odpłatne zbycie o którym mowa w art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast ustosunkowując się do kwestii opodatkowania sprzedaży wyodrębnionej własności lokalu należy zauważyć, że po przekształceniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w prawo własności następuje zmiana formy prawnej z prawa ograniczonego na prawo własności. Ponieważ po przekształceniu powyższy lokal użytkowy stanie się lokalem posiadającym odrębną własność (nieruchomością), był wykorzystywany do działalności gospodarczej i nie był ujęty w ewidencji środków trwałych oraz nie był amortyzowany przy sprzedaży podlega również przepisom art. 10 ust. 1 pkt 8 a)-c) cyt. ustawy.

Zgodnie z tym artykułem 10 ust. 1 pkt 8 a)-c) w/w ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy-przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Jak wynika z wniosku przydział do lokalu użytkowego na warunkach własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu otrzymał Pan z datą 17.12.1988 r. Wobec powyższego w przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w prawo własności lokalu użytkowego za datę nabycia prawa odrębnej własności należy uznać datę 17.12.1988 roku. Przekształcenie ograniczonego prawa majątkowego w prawo własności nie stanowi nabycia nieruchomości, lecz wyłącznie zmianę formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości. Zatem przy sprzedaży wyodrębnionej własności lokalu użytkowego pięcioletni okres warunkujący zwolnienie z opodatkowania liczymy od końca 1988 roku.

Ponieważ spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego nabył Pan w 1988 roku przy sprzedaży powyższego lokalu nie wystąpi podatek, gdyż licząc od końca roku nabycia lokalu upłynęło pięć lat, co jest warunkiem zwolnienia z opodatkowania.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

Informuję się, że w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 cyt. Ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Jednocześnie informuję, że kwestie dotyczące podatku VAT zostaną rozpatrzone odrębnym postanowieniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj