Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PD II 423/1/387/06/RJ
z 23 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD II 423/1/387/06/RJ
Data
2007.02.23



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
inwestycje
koszt wytworzenia


Pytanie podatnika
Spółka pyta, czy prawidłowe jest obciążanie inwestycji rozpoczętych kosztami amortyzacji sprzętu pracującego przy budowie i czy przychody z najmu tego sprzętu korygują koszty tej inwestycji czy też należy je kwalifikować do przychodów z bieżącej działalności.


W dniu 12.12.2006 roku do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a §4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż XXX Sp. z o. o. rozpoczęła inwestycję polegającą na budowie kompleksu budynków biurowych na wynajem. Inwestycja ta realizowana jest przez Generalnego Wykonawcę, który wykorzystuje przy wykonywaniu robót budowlanych koparko-ładowarkę stanowiącą własność Podatnika i użytkowaną przez Generalnego Wykonawcę na podstawie umowy najmu. Czynsz najmu rozliczany jest liczbą przepracowanych przez koparkę motogodzin.

Spółka pyta, czy w powyższej sytuacji prawidłowe jest obciążanie inwestycji rozpoczętych kosztami amortyzacji sprzętu pracującego przy budowie i czy przychody z najmu tego sprzętu korygują koszty tej inwestycji czy też należy je kwalifikować do przychodów z bieżącej działalności.

Zdaniem Spółki, amortyzacja sprzętu wykorzystywanego na budowie obciąża koszty inwestycji rozpoczętych tzn. jest elementem kosztu wytworzenia i zwiększa wartość początkową środka trwałego, natomiast przychody z najmu sprzętu korygują (zmniejszają) koszty inwestycji.

Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku stwierdza co następuje:

W myśl 16g ust. 4 z ustawy dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Zatem odpisy amortyzacyjne od koparko-ładowarki wpisanej do ewidencji podatnika jako odrębny środek trwały, i nie używanej w prowadzonej działalności gospodarczej – oddanej przez Spółkę w najem - nie mogą wpływać na koszt wytworzenia składnika majątkowego.

W przedstawionym stanie faktycznym, zdaniem Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 3c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r.), zgodnie z którym za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.

Ponadto w kwestii dokonywanych odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środków trwałych - oddanej w najem koparko-ładowarki - zastosowanie znajduje przepis art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

W regulacji art. 16a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca przewiduje, iż amortyzacji podatkowej podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W związku z powyższym odpisy amortyzacyjne od oddanych w najem przez Podatnika środków trwałych powinny być ujmowane przez niego w ogólnych kosztach bieżącej działalności.

Wobec powyższego stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj