Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP2-443-454/07-4/MS
z 8 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP2-443-454/07-4/MS
Data
2008.01.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
apteka
odliczenie podatku od towarów i usług
opodatkowanie
spółka jawna
sprzedaż


Istota interpretacji
Organ podatkowy nie potwierdza stanowiska wnioskodawcy, iż w oparciu o art. 55#185; i art. 55#178; Kodeksu cywilnego przyjęto, że wyłączenie niektórych pozycji bilansu przy sprzedaży przedsiębiorstwa pozwala na zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. W związku z powyższym czynność sprzedaży części przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi zbycie przedsiębiorstwa i w konsekwencji podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług



Wniosek ORD-IN 376 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2007r. (data wpływu 15 października 2007r.) oraz uzupełnienia wniosku z dnia 03.01.2008r. (data wpływu 07.01.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży Apteki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2007r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży Apteki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie.

W dniu 19.01.2007r. zawarto umowę o sprzedaży Apteki stanowiącej przedsiębiorstwo sprzedającego w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego. Dzień zakończenia działalności gospodarczej ustalono na 25.07.2007r. Bowiem w tym dniu zostało zwrócone zwolnienie wydane przez głównego inspektora farmaceutycznego w W nr X na prowadzenie apteki. Umowa przewiduje, że kupujący kupuje od sprzedającego zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w postaci apteki składających się na przedsiębiorstwo tj. środki trwałe, wyposażenie, wartości niematerialne i prawne, zapas magazynowy oraz zobowiązania, z tym że za zobowiązania przyjęto rozrachunki z dostawcami z tytułu dostarczonych do apteki wyrobów farmaceutycznych. Pozostałe pozycje rozrachunków zostały wyłączone z rozliczeń. Na dzień 25.07.2007r. został sporządzany bilans przedsiębiorstwa - Apteki – Spółka Jawna.Kupujący zgodnie z umową przyjął następujące pozycje: aktywa trwałe, zapasy, pasywa- rozrachunki z tytułu dostaw i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przewiduje, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu samodzielnie sporządzającego bilans. Czy zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT jest prawidłowe do zawartej umowy zbycia przedsiębiorstwa w postaci apteki, która stanowi całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym ...

Zdaniem wnioskodawcy z dniem 25.07.2007r. zostało: zaprzestanie działalności gospodarczej tj, prowadzenia sprzedaży w aptece, przekazano pracowników kupującemu, przekazano kupującemu lokal, środki trwałe, wyposażenie zapasy oraz rozrachunki z tytułu dostaw towarów, a więc wszystko, co umożliwiło spółce jawnej prowadzenie działalności gospodarczej. Wyłączone salda rozrachunków bankowych z rozliczeniem działalności gospodarczej powstałych przed 25.07.2007r. m. innymi z Urzędami Skarbowymi i Narodowym Funduszem Zdrowia. W oparciu o art. 55¹ i art. 55² kodeksu cywilnego przyjęto, że wyłączenie niektórych pozycji bilansu przy sprzedaży przedsiębiorstwa pozwala na zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Wskazać należy, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji „przedsiębiorstwo”. Zastosowanie znajdą tutaj przepisy art. 55¹ i art. 55² ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Przepis art. 55¹ Kodeksu cywilnego definiuje przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Przepis zaś art. 55² ustawy Kodeks cywilny stanowi, iż czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa

Wnioskodawca dokonał sprzedaży apteki uznając iż jest to sprzedaż przedsiębiorstwa w w rozumieniu przepisu art. 55¹ Kodeksu cywilnego. W skład sprzedawanego przedsiębiorstwa – jak podano - weszły min. środki trwałe, wyposażenie, wartości niematerialne i prawne, zapas magazynowy oraz zobowiązania (za zobowiązania przyjęto rozrachunki z dostawcami z tytułu dostarczonych do apteki wyrobów farmaceutycznych). Pomimo iż podatnik we wniosku wskazuje na sprzedaż całego przedsiębiorstwa to z opisu stanu faktycznego wynika, iż sprzedażą objęto: aktywa trwale – o określonej wartości, zapasy – o określonej wartości, rozrachunki z tytułu dostaw i usług – także o określonej wartości. Jak podano w opisie stanu faktycznego cyt.” Umowa przewiduje, że kupujący kupuje od sprzedającego zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w postaci apteki składający się na przedsiębiorstwo przy czym zaznaczono iż część rozrachunków wyłączono z rozliczeń.”. W powstałej sytuacji, gdy nie doszło do sprzedaży całego przedsiębiorstwa – jak w art. 55² ustawy Kodeks cywilny nie zachodzi wyłączenie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1 ww. ustawy, rozumie się - w myśl art.7 ust. 1 tej ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W sytuacji zatem, gdy przedmiotem sprzedaży są towary w rozumieniu art.2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, a więc rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budowle lub ich części, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty, gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą w ujęciu art.7 ust.1 ww. ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 55¹ ustawy Kodeks Cywilny, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);


  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;


  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;


  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;


  5. koncesje, licencje i zezwolenia;


  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;


  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;


  8. tajemnice przedsiębiorstwa;


  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Przedsiębiorstwem jest więc wyżej określony zbiór składników, przy czym należy mieć na uwadze, iż nie jest to katalog zamknięty.

W myśl art. 55² ustawy Kodeks cywilny czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W związku z powyższym w opinii tutejszego organu w opisanym stanie faktycznym, gdy przedmiotem sprzedaży nie jest przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego, a jedynie niektóre z elementów tego przedsiębiorstwa (bez znaczenia pozostaje fakt, iż jest to zespół składników umożliwiających spółce jawnej, tj sprzedającemu, prowadzenie apteki), a więc gdy nie dochodzi do sprzedaży oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorstwo, wyłączono niektóre pozycje bilansu, prowadzi to do wniosku iż przepis art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miał zastosowania.

Co znamienne, dokonując, stosownie do przepisu art. W swym stanowisku w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego Wnioskujący także nie powołuje się na sprzedaż przedsiębiorstwa w wykonaniu czynności jak w art. 55² kodeksu cywilnego, lecz zastosowanie art. 6 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług uzasadnia

  • zaprzestaniem działalności gospodarczej,


  • przekazaniem kupującemu lokalu / w bilansie brak takiego składnika majątkowego, bądź też praw dzierżawy/, innych wymienionych składników, podsumowując, iż przekazuje się wszystko, co umożliwiało spółce jawnej (tj sprzedającemu) prowadzenie działalności gospodarczej.,


  • przyjęciem że wyłączenie niektórych pozycji bilansu ( nie podano których, wskazując na wyłączone salda rachunków bankowych wskazano na m.innymi rozrachunki z urzędami skarbowymi i Narodowym Funduszem Zdrowia) przy sprzedaży przedsiębiorstwa pozwala na zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.


W opinii tutejszego organu, przy takim scharakteryzowaniu dokonanej sprzedaży, brak jest możliwości uznania iż zastosowanie może znaleźć przepis art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wydając przedmiotową interpretacje, tutejszy organ nie może bowiem dokonać kwalifikacji dokonanej czynności w charakterze uznania jej za sprzedaż przedsiębiorstwa jak w art. 55 1 kodeksu cywilnego. To, czym była przedmiotowa sprzedaż organ wywieść może wyłącznie z dokonanego opisu stanu faktycznego, obiektywne zaś przesądzenie o rodzaju dokonanej transakcji w oparciu o zebrane dowody i inne badania możliwe jest wyłącznie w postępowaniu podatkowym.

Jak wykazano z dokonanego opisu stanu faktycznego nie wynika iż przedmiotem sprzedaży było przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 1 oraz że czynności sprzedaży dokonano z zachowaniem normy art. 55² Kodeksu cywilnego.

Uzasadnieniem powyższego stanowiska jest to iż przepisów ustawy art. 6 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Jak wynika z opisanego stanu faktycznego przedmiotem, sprzedaży są „elementy” działalności gospodarczej a nie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 1 kodeksu cywilnego. W przedstawionym zdarzeniu jest mowa o sprzedaży poszczególnych składników ( wymienionych wg rodzaju pozycji bilansu). Wyłączono salda rozrachunków bankowych z rozliczeniem działalności gospodarczej powstałych przed 25.07.2007r. m. innymi z Urzędami Skarbowymi i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jeżeli przedmiotem sprzedaży miało być przedsiębiorstwo to wnioskodawca niekonsekwentnie wyraził się w opisie stanu faktycznego podając poszczególne elementy będące przedmiotem sprzedaży. Argumentacja zawarta w ocenie prawnej stanowiska Wnioskującego o tym że przekazano pracowników kupującemu, przekazano kupującemu lokal, środki trwałe, wyposażenie zapasy oraz rozrachunki z tytułu dostaw towarów, a więc wszystko, co umożliwiło spółce jawnej prowadzenie działalności gospodarczej, nie potwierdza, iż dokonana czynność sprzedaży dotyczyła sprzedaży przedsiębiorstwa.

Z fragmentarycznie dołączonych dokumentów wynika zaś, iż wartość rynkowa środków trwałych oraz wyposażenia stanowiła kwotę około 30tys zł, zaś z załączonej faktury wynika iż przedsiębiorstwo sprzedano za 300mtys zł, z uwzględnieniem zobowiązań w wysokości 96tys zł.

Biorąc powyższe pod uwagę, tutejszy Organ podatkowy nie potwierdza stanowiska wnioskodawcy, iż w oparciu o art. 55¹ i art. 55² Kodeksu cywilnego przyjęto, że wyłączenie niektórych pozycji bilansu przy sprzedaży przedsiębiorstwa pozwala na zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Należy zwrócić uwagę, iż analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którą Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym organ wydający interpretację nie jest uprawniony do analizy przedstawionych dokumentów i ich weryfikacji pod tym względem, czy przedmiotowa transakcja z uwzględnieniem opisanych wyłączeń stanowi zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu samodzielnie sporządzającego bilans w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj