Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-244/07-2/GJ
z 14 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-244/07-2/GJ
Data
2007.12.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochód
opodatkowanie dochodów
spółdzielnie
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Czy dochód ze sprzedaży działki jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 304 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 13.09.2007r (data wpływu 17.09.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.09.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia w dniu 21.08.2007r. aktem notarialnym dokonała sprzedaży działki, nabytej w drodze zasiedzenia - wyrok w tym zakresie wydał Sąd w dniu 15.11.1996r. Przedmiotowa działka jest działką rolną , do chwili sprzedaży użytkowaną rolniczo. Od w/w działki był opłacany podatek rolny. Z zaświadczenia Urzędu Miasta wynika, że działka nie była objęta planem zagospodarowania przestrzennego a plan poprzednio obowiązujący dopuszczał zmianę struktury przestrzennej na cele budownictwa przemysłowego i obsługi technicznej. Nabywca działki przedstawił przy akcie notarialnym sprzedaży decyzję o warunkach zabudowy obiektu przeznaczonego na cele przemysłowe. Z decyzji tej wynika, że nieruchomość na której planowana jest inwestycja będzie realizowana zgodnie z nieobowiązującym planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego według którego przewidywano zabudowę przemysłową. Na tej podstawie przyjęto, że był on objęty zgodą na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dochód ze sprzedaży działki jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych...

W ocenie Spółdzielni, ponieważ działka do chwili sprzedaży była użytkowana rolniczo, był płacony podatek rolny nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnione od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego pod warunkiem, że sprzedaż ta nie nastąpi przed upływem 5 lat od dnia nabycia nieruchomości.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami są w szczególności : 1) otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe,

  1. sprzedaż dotyczy całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego,
  2. sprzedaż następuje po upływie 5 lat , licząc od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnione od podatku dochodowego są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży , jeżeli sprzedaż ta następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Zwolnienie wynikające z powyższego przepisu uzależnione jest więc od następujących warunków:

  1. sprzedaż dotyczy całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego,
  2. sprzedaż następuje po upływie 5 lat , licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Ad. 1. Definicję gospodarstwa rolnego zawiera ustawa z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993r., Nr 94, poz. 431 z późn. zm.), do której odsyła art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do art. 2 ustawy o podatku rolnym, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Do składników gospodarstwa rolnego. Sprzedaż nieruchomości lub części tej nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego nie jest tożsama ze sprzedażą całego gospodarstwa, w skład którego wchodzą oprócz gruntów rolnych i leśnych, budynki, urządzenia i inwentarz ( art. 553 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. – Kodeks Cywilny – Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Sprzedaż nieruchomości lub jej części w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnosi się do gruntów rolnych.

Ad. 2. Podatnik nie może skorzystać z przedmiotowego zwolnienia od podatku dochodowego, jeżeli sprzedaż nieruchomości lub jej części wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego nastąpi przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanych nieruchomości. Pozbawienie podatnika prawa do zwolnienia nie jest uzależnione od faktu utraty przez nieruchomość charakteru rolnego czy leśnego w związku ze sprzedażą, lecz od okresu jaki upłynął od chwili nabycia sprzedawanej nieruchomości. W tym zakresie od 01.01.2001r. nastąpiła zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dnia 9 czerwca 2000r. ( Dz. U. Nr 60, poz. 700 ). Według stanu prawnego obowiązującego do końca 2000r. wyłączone ze zwolnienia od podatku dochodowego były dochody uzyskane ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku należy uznać:

  1. sprzedaż dotyczy działki rolnej do chwili sprzedaży użytkowanej rolniczo,
  2. warunek pięcioletniego okresu od nabycia zbywanej nieruchomości został spełniony. Nieruchomość została nabyta w drodze zasiedzenia. Wprawdzie wnioskodawca we wniosku podał datę wydania wyroku sądowego, który jako taki ma charakter deklaratoryjny nie konstytutywny co oznacza , że sam wyrok jedynie potwierdza nabycie własności w drodze zasiedzenia, ale nabycie własności następuje z mocy samego prawa z upływem czasu określonego w kodeksie cywilnym. Zatem data wyroku nie jest datą nabycia własności nieruchomości . Ale skoro sąd już w 1996r. potwierdził nabycie przez Spółdzielnię własności nieruchomości przez zasiedzenie, to warunek upływu pięcioletniego okresu od końca roku w którym nastąpiło nabycie z mocy prawa został spełniony.

Zatem stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe pod warunkiem, że sprzedaż dotyczy nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj