Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR2/423-120/07/AB/2
z 7 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR2/423-120/07/AB/2
Data
2007.09.07



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Stawki amortyzacyjne

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Zasady szczegółowe dokonywania odpisów amortyzacyjnych


Słowa kluczowe
amortyzacja
obniżka (obniżenie)
odpisy amortyzacyjne
podwyższenie
specjalna strefa ekonomiczna
stawka amortyzacyjna
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy podatnik uprawniony jest do podwyższenia uprzednio obniżonych stawek amortyzacyjnych z każdym pierwszym miesiącem każdego następnego roku podatkowego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą w swojej siedzibie oraz za pośrednictwem oddziałów zlokalizowanych na terenie całego kraju, w tym w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W ramach prowadzonej działalności Spółka posiada liczne środki trwałe. W stosunku do określonej grupy środków trwałych Spółka dokonała wyboru metody amortyzacji określonej w art. 16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co oznacza, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1w/w ustawy. Korzystając z uprawnienia, o którym mowa w art. 16i ust. 5 w/w ustawy, Spółka dokonała obniżenia stawek amortyzacyjnych do poziomu 0,1% dla wybranych środków trwałych.

Przedmiotowym wnioskiem Podatnik wystąpił z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można, w stosunku do środków trwałych, do amortyzacji których mają zastosowanie obniżone stawki amortyzacyjne, powrócić następnie do stawek z Wykazu, o ile zmiana ta zostanie dokonana pierwszego miesiąca dowolnie wybranego roku podatkowego następującego po roku, w którym nastąpiło obniżenie stawek amortyzacyjnych. Spółka prosi o potwierdzenie, że z każdym pierwszym miesiącem każdego następnego roku podatkowego istnieje możliwość podwyższenia wysokości stosowanych stawek, z tym, że stawki te nie mogą być wyższe od stawek określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych.

Zdaniem Spółki, ma ona możliwość dowolnego stosowania różnych stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych środków trwałych pod warunkiem, że będą to stawki niższe od tych, które wynikają z Wykazu stawek amortyzacyjnych. A zatem możliwe jest obniżenie podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawek dla wybranych maszyn i urządzeń, amortyzując pozostałe środki trwałe tego samego rodzaju przy użyciu stawek normatywnych. Uprawnienie takie, zdaniem Podatnika, wynika wprost z treści art. 16i ust 5 w/w ustawy. Jednocześnie, zdaniem Spółki, ma ona prawo na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy, podwyższyć upoprzednio obniżoną stawkę i amortyzować środek trwały według stawki zgodnej z Wykazem stawek amortyzacyjnych, o ile zwiększenie uprzednio obniżonej stawki amortyzacyjnej nastąpi nie później, niż w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego. Decyzja o obniżeniu stawki lub powrocie do stawki pierwotnej powinna być podejmowana każdorazowo w stosunku do konkretnego środka trwałego.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego argumentacja przedstawiona przez Stronę jest prawidłowa.

Na podstawie art. 16h ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l i 16ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i-16k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Z treści przepisu wynika konieczność dokonania wyboru metody amortyzacji najpóźniej w dniu wprowadzenia środka trwałego do ewidencji. W ustawie przewidziano następujące metody dokonywania odpisów amortyzacyjnych:

1.przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie rocznych stawek stanowiącym załącznik do ustawy, w tym również :

a) przy zastosowaniu podwyższonych stawek przy zastosowaniu współczynników określonych w art. 16i ust. 2 ustawy,

b) przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych obniżonych w stosunku do określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych,

2.przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych ustalonych indywidualnie zgodnie z art. 16 j ustawy,

3.przy zastosowaniu metody degresywnej ustalonej zgodnie z art. 16 k ustawy.

Możliwość podwyższania lub obniżania stawek amortyzacyjnych podanych w Wykazie została przewidziana jedynie w przepisie art. 16i ustawy, regulującym metodę dokonywania odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik do ustawy. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, w stosunku do określonej grupy środków trwałych Spółka dokonała wyboru metody amortyzacji określonej w art. 16i w/w ustawy, co oznacza, że odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych dokonuje przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 w/w ustawy.

Przepisy art. 16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie mówią wprost o zasadach powrotu z obniżonych stawek do stosowania stawek określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych, ale dają podatnikom możliwość zmiany wysokości stawek. Zgodnie z art. 16i ust. 4 w/w ustawy, podatnicy mogą podwyższać stawki dla środków trwałych wymienionych w ust. 2 pkt 3 bądź rezygnować z ich stosowania począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu, w kwestii podwyższenia stawki amortyzacyjnej dla środka trwałego, która uprzednio została obniżona, Spółka ma prawo na podstawie art. 16i ustawy, podwyższyć taką stawkę amortyzacyjną i amortyzować ten środek trwały według stawki zgodnej z Wykazem stawek amortyzacyjnych, od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj