Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnicy
PDI-415/1/13/07
z 24 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/1/13/07
Data
2007.07.24



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nabycie nieruchomości
odsetki od kredytu
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup lokalu użytkowego, po przekazaniu go na cele działalności gospodarczej i wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych mogą stanowić koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20.04.2007 r. (przesłanym zgodnie z właściwością miejscową dnia 21.05.2007 r. przez US Wrocław-Fabryczna) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych ze spłatą odsetek od kredytu jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 25.04.2007 r. Pan wniósł do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław - Fabryczna wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek został przekazany Naczelnikowi Urzędu skarbowego w Oleśnicy dnia 21.05.2007 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Pan we wniosku z dnia 25.04.2007 r. przedstawił następujący stan faktyczny, z którego wynika, że Panowie zakupili lokal użytkowy położony w Oleśnicy. Na zakup wymienionego lokalu zaciągnięto kredyt hipoteczny. Właściciele firmy., zamierzają aktem notarialnym wnieść ww. lokal użytkowy do majątku tejże spółki cywilnej, następnie wprowadzić go do ewidencji środków trwałych a odsetki ponoszone w związku ze spłatą zaciągniętego kredytu hipotecznego zaliczać w koszty uzyskania przychodu.
W związku z powyższym Pan wniósł o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie pytając, czy wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup lokalu użytkowego, po przekazaniu go na cele działalności gospodarczej i wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych mogą stanowić koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik przedstawił własne stanowisko w sprawie, zgodnie z którym wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu handlowego. może uznać za koszt uzyskania przychodu.
Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy wyjaśnia, iż pojęcie kosztów uzyskania przychodu zdefiniowane zostało w zdaniu pierwszym art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./. Zgodnie z treścią tego przepisu, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 <...> cytowanej ustawy. Art. 23 ustawy zawiera katalog zamknięty wydatków i odpisów, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodu. Jednocześnie należy mieć na względzie, że sam fakt nie wymienienia danego wydatku w art. 23 omawianej ustawy nie jest podstawą do zaliczenia go w ciężar kosztów uzyskania przychodów
Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy, czyli poniesienie wydatku musi pośrednio lub bezpośrednio wpływać na powstanie, zwiększenie lub funkcjonowanie źródła przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Istnienie takiego związku pozwala podatnikowi dany wydatek zaliczyć do kosztów, ale pod warunkiem, że nie został on wymieniony w katalogu wyłączeń zawartych w art. 23 omawianej ustawy, oraz wydatek ten musi być prawidłowo udokumentowany.
Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) Ponadto art. 23 ust. 1 pkt 32 powołanej ustawy wyklucza zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Powołane wyżej przepisy ustawy wskazują zatem jednoznacznie, iż kosztem uzyskania przychodów są zapłacone odsetki od kredytu. Warunkiem uznania za koszty uzyskania przychodów odsetek od kredytu jest fakt ich zapłacenia oraz istnienie związku przyczynowo - skutkowego między kredytem a przychodem z działalności gospodarczej. W niniejszej sprawie z treści zapytania Pana jako wspólnika spółki cywilnej wynika, że wspólnicy ww. spółki cywilnej zaciągnęli wspólnie kredyt bankowy w PKO z przeznaczeniem na zakup lokalu użytkowego Wspólnicy jako kredytobiorcy otrzymali z banku na podstawie umowy kredytu określone środki pieniężne, które zostały wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem. W konsekwencji zatem odsetki od takiej pożyczki będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w spółce cywilnej.
W myśl zapisu art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lokalu użytkowego stanowić będą koszt uzyskania przychodów w okresie spłaty.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy informuje, że wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego przeznaczonego na zakup lokalu użytkowego, po przekazaniu go na cele działalności gospodarczej i wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych (zapłacone po ujawnieniu środka trwałego), z uwagi na zaistnienie bezpośredniego związku pomiędzy ponoszonym wydatkiem a źródłem przychodu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, zatem stanowisko Podatnika w ww. kwestii zawarte w piśmie z dnia 25.04.2007 r. należy uznać za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Jak stanowi art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj