Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/US34/SL-LM/Rek.138/06/DR
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/US34/SL-LM/Rek.138/06/DR
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
podatek od spadków i darowizn
ulga mieszkaniowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma możliwość nie płacenia podatku od spadków i darowizn, mimo iż nie dotrzymał warunków art. 16 ustawy od spadków i darowizn, i zbył lokal przed upływem 5 lat, wobec przeznaczenia kwoty ze sprzedaży na częściową spłatę kredytu zaciągniętego na kupno domu jednorodzinnego?


Postanowienie

Na podstawie art., 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U z 2005 r. Nr8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.05.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

postanawia

uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku z dnia 29.05.2006r. stanu faktycznego wnika, że w 2002 r otrzymał Pan w formie darowizny od ojca lokal mieszkalny. Podatku od tej darowizny Notariusz nie pobrał wobec złożenia przez Pana oświadczenia o spełnieniu warunków określonych w art. 16 ustawy od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U z 2004 r. Nr 142, poz. 1514ze zm.). Obecnie za środki pochodzące z zaciągniętego kredytu bankowego zakupił Pan dom jednorodzinny.Z pisma wynika, że zamierza Pan zbyć lokal nabyty w drodze darowizny, a uzyskaną ze sprzedaży kwotę przeznaczyć na spłatę kredytu.

Pytanie dotyczy możliwości niepłacenia podatku od darowizny, mimo zbycia przedmiotowego lokalu przed upływem 5 lat, wobec przeznaczenia kwoty ze sprzedaży na częściową spłatę kredytu.

Zdaniem Pana zapłata podatku od spadków i darowizn nie będzie konieczna, bowiem spłata kredytu wpłynie na zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych.

Analizując powyższe należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 16 ust 7 cyt. ustawy o podatku od spadków i darowizn „nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, mieszkaniowych nabycie innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia”

W związku z tym, iż ulga mieszkaniowa służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, konieczność zmiany warunków mieszkaniowych- uprawniających do zachowania ulgi- wyznaczają kwalifikowane przyczyny powodujące zbycie budynku lub lokalu będącego przedmiotem tej ulgi. W omawianym przypadku przyczyny powodującej zbycie lokalu przed upływem 5 lat nie zostały przytoczone.

Należy zauważyć, iż nabywca chcąc skorzystać z ulgi świadomie podejmuje zobowiązanie zamieszkania w nabywanym lokalu i tylko nagła wyjątkowa sytuacja- podlegająca ocenie organu podatkowego –stanowiąca konieczność zmiany warunków mieszkaniowych może przesądzić o zachowaniu prawa do ulgi, pomimo zbycia go przed upływem 5 lat, przy jednoczesnym spełnieniu drugiego warunku a mianowicie nabycia innego lokalu lub budynku mieszkalnego lub uzyskania pozwolenia na jego budowę w terminie 6 miesięcy od dnia zbycia.

W omawianym przypadku nabycie innego budynku już nastąpiło, a pieniądze pochodzące ze sprzedaży darowanego lokalu zostaną przekazane na częściową spłatę kredytu, a więc nie zostaną przeznaczone na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Nie należy utożsamiać częściowej spłaty kredytu zaciągniętego na nabycie budynku mieszkalnego z „nabyciem innego budynku mieszkalnego”.

Mając na uwadze powyższe – postanowiono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja wydana została w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj