Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PD III 423-36/07/INT/1
z 6 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD III 423-36/07/INT/1
Data
2007.07.06



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów


Pytanie podatnika
Spółka z o. o. świadczy usługi związane z budową wodociągów, kanalizacji i innych obiektów ochrony środowiska. Zadaniem spółki jest pełnienie roli „inżyniera kontraktu”, do którego należy zarządzanie i nadzór nad projektami. Prace te wykonywane są dla podmiotów działających na podstawie prawa handlowego oraz dla administracji samorządowej. Realizacja umów następuje w ramach zawartego kontraktu pomiędzy tymi jednostkami a konsorcjum. W skład konsorcjum wchodzi spółka z o. o. i kontrahent zagraniczny, który ma oddział w Polsce. Podmioty wchodzące w skład konsorcjum dokonały podziału funkcji między siebie, tzn. spółka z o. o. po wykonaniu usługi wystawia fakturę na oddział w Polsce kontrahenta zagranicznego a on bezpośrednio rozlicza się z zamawiającym w imieniu konsorcjum.
Usługami świadczonymi przez spółkę z o. o. są:
- nadzór nad projektami związanymi z realizacją infrastruktury ochrony środowiska,
- wsparcie techniczne w zakresie rozwiązań projektowych, technicznych dotyczących budowy infrastruktury kanalizacyjnej.
Zgodnie z zawartymi umowami spółka z o. o. wystawia faktury na podstawie dokumentu potwierdzającego wykonanie prac za dany okres, którym może być miesiąc, półrocze itp. w ramach umowy długoterminowej. Moment potwierdzenia (wystawienia faktury) a więc wykonania usługi jest inny niż okres rozliczeniowy, za który wystawiana jest faktura.
Przy tak określonym stanie faktycznym spółka z o. o. formułuje pytanie:
Jeżeli strony ustalają, że usługa rozliczna jest w okresach rozliczeniowych a faktura wystawiana jest w momencie uzyskania potwierdzenia wykonania prac za dany okres, to którą datę należy przyjąć do powstania przychodu:
- ostatni dzień okresu rozliczeniowego, czy
-dzień potwierdzenia wykonania prac za dany okres (wykonania usługi).


Odnosząc się do zagadnienia związanego z ustaleniem momentu powstania przychodów należnych, obowiązujące w tym zakresie zasady można podzielić na trzy grupy.

Pierwszą będą zasady ogólne sformułowane w art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który stanowi, że „Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c – 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.”

Jako drugą grupę należy wymienić przepisy regulujące datę powstania przychodów należnych przy świadczeniu usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych. Zasada ta jest sformułowana w art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że „Jeżeli strony ustalają, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.”

Do ostatniej grupy powinny zostać zaliczone uregulowania, które ustalają moment powstania przychodów w sytuacji, gdy nie mają do nich zastosowania wcześniejsze rozwiązania, zgodnie bowiem z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych „W przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c, i 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.”

Wnioskodawca przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdza, że w przypadku usług przez niego świadczonych właściwym jest zastosowanie zasady sformułowanej a art. 12 ust. 3c u. d. u. d. o. tzn. że datą powstania przychodu jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze.

Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy należy jednak zauważyć, że dla wybrania właściwego momentu powstania przychodu, niezbędnym jest określenia rodzaju usług, które są źródłem przychodów. Wprowadzone do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rozwiązania dotyczące ustalenia daty powstania przychodów z tytułu świadczenia usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych nie precyzują jakiego rodzaju usługi mogą być rozliczane w taki sposób. Zasadnym jest jednak stwierdzenie, że na podstawie art. 12 ust. 3c u. d. o. u. p. powinny być rozliczane przychody wynikające przede wszystkim z umów odnoszących się do używania rzeczy lub praw. Będą to więc umowy najmu, dzierżawy czy leasingu.

W przypadku usług świadczonych przez Wnioskodawcę dla ustalenia momentu uzyskania przychodu właściwym jest zastosowanie ogólnej zasady sformułowanej w art. 12 ust. 3a d. o.d.o.p. z której wynika, że datą powstania przychodów związanych z działalnością gospodarczą jest dzień wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, z tym że moment powstania przychodu nie może przypadać później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności. Zasadniczo przyjęto zatem, że przychód należny powstaje we wskazanych w przepisie datach, a więc w dniu wykonania albo częściowego wykonania usługi. Trudności związane z interpretacją tego przepisu dotyczą jednak zależności i wzajemnego stosunku pomiędzy dniem wskazanym w przepisie (dzień wykonania usługi) a określeniem „nie później niż dzień”.

Należy więc ustalić, czy taki zapis oznaczać może pewną dowolność w ustalaniu daty powstania przychodów należnych, a więc przyjęcie, iż przychody powstają albo w dniu wykonania usługi albo w dniu wystawienia faktury (gdy taka jest wystawiana po wykonaniu usługi). W ocenie tut. Organu taki sposób postępowania należy uznać za nieprawidłowy.

W pierwszej bowiem kolejności należy sprawdzić, czy doszło do zaistnienia okoliczności wskazanych w zdaniu wstępnym art. 12 ust. 3a. Jeżeli więc dojdzie do wykonania usługi bez wystawienia faktury albo uregulowania należności, wówczas należy uznać, iż decydującym będzie wykonanie usługi i to w tym dniu powinien zostać wykazany przychód należny z tego tytułu. Natomiast wykazanie przychodów należnych w innej dacie niż wykonanie usługi, a więc w dniu wystawienia faktury (uregulowania należności) będzie możliwe, gdy te sytuacje będą miały miejsce przed wykonaniem usługi. Wystawienie bowiem faktury przed wykonaniem usługi oznaczać będzie, iż przychód musi zostać wykazany w dacie wystawienia faktury, zgodnie z zasadą, że przychód ten nie może powstać później niż dzień wystawienia faktury.

Reasumując, za datę powstania przychodu należy uznać dzień wykonania lub częściowego wykonania usługi. Przy czym w stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę, dzień ten się pokrywa z dniem wystawienia faktury.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj