Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-25/07/MK
z 7 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-25/07/MK
Data
2007.12.07


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
podział
przychód
składnik majątkowy
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
spółki
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy w przypadku podziału Spółki przez wydzielenie (art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych), majątek pozostały w Spółce dzielonej przez wydzielenie, jak i majątek przeniesiony ze Spółki dzielonej do spółki nowo zawiązanej (lub istniejącej) stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2007 r. (data wpływu 12 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawidłowości zakwalifikowania składników majątkowych Spółki dzielonej, przeniesionych ze spółki dzielonej do spółki nowo zawiązanej lub istniejącej, jako stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 września 2007 r. wpłynął do tut. organu wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawidłowości zakwalifikowania składników majątkowych Spółki dzielonej - przeniesionych ze spółki dzielonej do spółki nowo zawiązanej oraz które pozostaną w spółce dzielonej - jako stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca zamierza dokonać czynności polegającej na podziale Spółki przez wydzielenie, tj. w trybie określonym w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych.


Obecnie Spółka prowadzi działalność polegającą na:


  1. usługach przerobu uszlachetniającego (szycie pościeli na zlecenie z materiałów powierzonych i własnych),
  2. produkcji i sprzedaży bielizny pościelowej,
  3. usługach transportowych,
  4. najmie nieruchomości.


Działalność Spółki prowadzona jest w nieruchomościach położonych przy ul. O., Ł. i W. w B. Pod każdym z tych numerów administracyjnych znajduje się kompleks nieruchomości składających się z działek geodezyjnych zabudowanych budynkami i budowlami. Nieruchomości te wpisane są do kilku ksiąg wieczystych.

Działalność gospodarcza prowadzona w kompleksie nieruchomości przy ul. O. polega wyłącznie na wynajmie budynków i placów.

Przy ul. Ł. znajdują się:

  • hala,
  • budynek stacji paliw,
  • budynek portierni i
  • stalowa wiata.


Budynek stacji paliw jest wynajmowany - Spółka na własne potrzeby nie korzysta z tego budynku. Również parter hali jest wynajęty.

Natomiast na piętrze hali Spółka świadczy usługi przerobu uszlachetniającego. Budynek portierni wykorzystywany jest na tymczasowy magazyn, który nie był i nie jest wynajmowany. Metalowa wiata wykorzystywana jest jako magazyn, nie była i nie jest wynajmowana.


Przy ulicy W. znajdują się:

  • hala produkcyjna,
  • budynek administracyjno-produkcyjny,
  • magazyn blaszany,
  • budynek portierni,
  • hala magazynowa,
  • place.


Przedmiotem wynajmu jest hala magazynowa i część placu.

Pozostałe budynki i budowle wykorzystywane są do działalności produkcyjnej i świadczenia usług przerobu uszlachetniającego (szycie pościeli na zlecenie z materiałów powierzonych i własnych).

Wnioskodawca zaznaczył, że w przedsiębiorstwie Spółki zadania gospodarcze i związane z najmem nieruchomości są organizacyjnie i finansowo wyodrębnione.

Przychody związane z najmami są wyodrębnione w księgach rachunkowych spółki. Wyodrębnione są także przychody ze sprzedaży usług przerobu uszlachetniającego i ze sprzedaży produkcji własnej.

Odrębnie spółka księguje przychody z tytułu świadczenia usług transportowych.

Spółka wyodrębniła również koszty związane z prowadzeniem ww. rodzajów działalności.

Wyodrębniony jest koszt sprzedaży usług najmu, do których Spółka zaliczam m.in. wynagrodzenia pracowników zajmujących się wynajmami i ich obsługą oraz pochodne od tych wynagrodzeń, amortyzację wynajmowanych budynków i budowli, podatek od wynajmowanych nieruchomości, opłatę od prawa użytkowania wieczystego gruntu, usługi związane z dozorem i sprzątaniem wynajmowanych obiektów, koszty dostawy mediów do tych nieruchomości, koszty związane z ich remontami i inne usługi obce, koszty związane z leasingiem hali.

Spółka w księgach rachunkowych wyodrębnia również koszty związane ze świadczeniem usług przerobu uszlachetniającego i sprzedaży produkcji własnej, do których zalicza m.in. wynagrodzenie pracowników zatrudnionych przy wykonywaniu tych prac i pochodne od tych wynagrodzeń, koszty związane z utrzymaniem pomieszczeń produkcyjnych (sprzątanie, dostawy mediów, koszty napraw maszyn i urządzeń, koszty ich remontów), materiały zużyte do produkcji, koszty przerobu obcego, amortyzację budynków i maszyn, podatek od nieruchomości wykorzystywanych do działalności produkcyjnej, ubezpieczenia majątkowe.

W księgach rachunkowych wyodrębnione są również koszty związane ze świadczeniem usług transportowych, m.in. koszty wynagrodzeń i ich pochodne, paliwa, materiały i oleje, materiały eksploatacyjne, opłaty leasingowe, opłaty drogowe, podatek od środków transportu.

Spółka w ogóle nie przyporządkowuje do poszczególnych rodzajów działalności kosztów ogólnych zarządu. Na koniec roku podatkowego następuje przeniesienie kosztów zarządu na konto 490.

Zamiarem Spółki przy jej podziale przez wydzielenie jest pozostawienie w spółce dzielonej zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań związanych z działalnością polegającą na świadczeniu usług przerobu uszlachetniającego, produkcji własnej oraz usług transportowych, tj. m.in. nieruchomości, w których prowadzona jest działalność produkcyjna, zlecenia na przerób uszlachetniający, zlecenia produkcyjne, umowy leasingu środków transportu, pozostałe umowy związane z działalnością produkcyjną i transportową.

Natomiast na Spółkę nowo zawiązaną (lub istniejącą) zostanie przeniesiony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania związane ze świadczonymi usługami najmu, tj. m.in. własność i/lub prawo wieczystego użytkowania nieruchomości będących przedmiotem najmu, umowy najmu, umowy dostawy mediów i inne umowy związane z działalnością polegającą na najmie.

W piśmie z dnia 30 listopada 2007 r., stanowiącym uzupełnienie przedmiotowego wniosku w zakresie opisanego zdarzenia przyszłego, Spółka dokonała szczegółowego zestawienia składników materialnych (gruntów, praw rzeczowych, budynków, budowli) oraz niematerialnych (zawartych umów najmu, umów dostawy mediów i usług, funkcjach, zakresie obowiązków zatrudnionych pracowników, zobowiązaniach związanych z tą częścią działalności.

Wnioskodawca wskazał ponadto, że w firmie obowiązuje schemat organizacyjny wprowadzony do stosowania - od 1 stycznia 2005 r. Uchwałą Zarządu z dnia 9 grudnia 2004 r. W oparciu o ten dokument został organizacyjnie wyodrębniony dział wynajmu nieruchomości. Działem kieruje specjalista ds. zarządzania nieruchomości. Komórka ta zajmuje się wynajmem nieruchomości i jego obsługą, i samodzielnie, jako wyodrębniona organizacyjnie jednostka, pełni tę funkcję.


W związku z powyższym Spółka zadała następujące pytanie:


  1. Czy w przypadku podziału Spółki przez wydzielenie (art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych), majątek pozostały w Spółce dzielonej przez wydzielenie, jak i majątek przeniesiony ze Spółki dzielonej do spółki nowo zawiązanej (lub istniejącej) stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...


Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno część majątku Spółki dzielonej, która zostanie przeniesiona na spółkę nowo zawiązaną lub istniejącą, jak i część majątku, która pozostanie w spółce dzielonej stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Obie te części są organizacyjnie i finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie.


Odnosząc się do zawartości majątku Spółki dzielonej, która zostanie przeniesiona na spółkę nowo zawiązaną lub istniejącą Spółka wskazała, że zespół składników:


  • materialnych, m.in.: grunty, budynki, budowle oraz
  • niematerialnych, m.in. umowy najmu, pozostałe umowy niezbędne do wykonywania tych umów – umowy dostawy mediów, umowy dozoru, sprzątania, zatrudnieni do wykonywania tych obowiązków pracownicy, zobowiązania związane z tą częścią działalności


  • mają samodzielną wartość i użyteczność, która przewyższa wartość i użyteczność wszystkich z osobna wziętych rzeczy, poszczególnych umów wchodzących w skład powyższego zbioru.


Pod względem logistycznym, organizacyjnym, zasobów pracy, tak wydzielona część przedsiębiorstwa będzie mogła stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania związane z wynajmem nieruchomości.


Podobnie należy ocenić zdaniem Spółki część majątku pozostałego w Spółce dzielonej.

Stanowi on samodzielną wartość i użyteczność, na którą składają się:


  • składniki materialne takie jak: nieruchomości, maszyny produkcyjne, środki transportu oraz
  • składniki niematerialne takie jak: zamówienia produkcyjne, zlecenia na usługi przerobu uszlachetniającego, zlecenia transportowe, zatrudnieni do wykonywania tych zadań pracownicy oraz pozostałe umowy związane z funkcjonowaniem i utrzymywaniem tej części przedsiębiorstwa.


Pod względem logistycznym, organizacyjnym, zasobów pracy tak wydzielona część przedsiębiorstwa będzie mogła stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie wykonujące zadania z dziedziny produkcji i usług przerobu uszlachetniającego oraz usług transportowych.


Na tle przedstawionego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W myśl przepisu art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie, oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z definicją zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:


  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawado korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Natomiast art. 4a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych definiuje "zorganizowaną część przedsiębiorstwa" jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:


  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie; wyodrębnienie to powinno nastąpić na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale może mieć także charakter faktyczny: wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itd.; wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej samodzielnie sporządzającej bilans; wyodrębnienie takie nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.


Innymi słowy, zorganizowana część mienia przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który może stanowić odrębny zakład mogący realizować zadania gospodarcze. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości, będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, poszczególne składniki materialne i niematerialne muszą być połączone czynnikiem organizacyjnym, którego wartość uwzględniona jest również przy wycenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie tej masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

W świetle powyższego uznać należy, że w wyniku podziału zostanie wydzielony organizacyjnie i strukturalnie majątek przedsiębiorstwa, co do którego są przypisane składniki materialne: nieruchomości gruntowe, środki trwałe oraz niematerialne: m.in. umowy najmu, pozostałe umowy niezbędne do wykonywania tych umów, zatrudnieni do wykonywania tych obowiązków pracownicy, zobowiązania związane z tą częścią działalności, co pozwoli na samodzielną realizację zadania organizacyjnego w zakresie najmu nieruchomości.

Jak podkreśliła Spółka we wniosku, ww. składniki łącznie mają wartość i użyteczność, która przewyższa wartość i użyteczność wszystkich z osobna wziętych rzeczy, poszczególnych umów wchodzących w skład powyższego zbioru.

Co istotne, przedmiotowe składniki majątku, w tym kompletne i zdatne do użytku środki trwałe, są przeznaczone do realizacji konkretnego zadania gospodarczego – składniki te są wyodrębnione pod względem organizacyjnym i finansowym z istniejącego przedsiębiorstwa w taki sposób, że przedmiotowa działalność może być realizowana samodzielnie.

Spółka nie prowadzi odrębnych ksiąg rachunkowych w rozumieniu ustawy o rachunkowości oraz nie sporządza odrębnego bilansu dla działalności polegającej na najmie. W systemie księgowym natomiast wydzielono dla celów zarządczych osobne konta, na których ewidencjonowane są przychody i koszty działalności związanej z wynajmem. Dzięki tak prowadzonej ewidencji możliwe jest oddzielenie finansów związanych z działalnością w zakresie wynajmu od pozostałego zakresu działalności polegającej na usługach przerobu uszlachetniającego, produkcji i sprzedaży bielizny pościelowej, usługach transportowych, mimo, że wyodrębnienie organizacyjne nie daje możliwości samodzielnego sporządzenia bilansu.

Wyodrębnienia organizacyjnego dokonano poprzez utworzenie działu wynajmu nieruchomości, który funkcjonuje w strukturze organizacyjnej opartej o postanowienia Uchwały Zarządu z dnia 9 grudnia 2004 r.

Ponadto na podstawie stanu faktycznego stwierdzić należy, że po dokonaniu powyższego wydzielenia, zespół składników pozostawionych w Spółce dzielonej (tj. składniki materialne takie jak: nieruchomości, maszyny produkcyjne, środki transportu oraz składniki niematerialne: zamówienia produkcyjne, zlecenia na usługi przerobu uszlachetniającego, zlecenia transportowe, zatrudnieni do wykonywania tych zadań pracownicy oraz pozostałe umowy związane z funkcjonowaniem i utrzymywaniem tej części przedsiębiorstwa) nadal będzie umożliwiał samodzielne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym w zakresie przerobu uszlachetniającego (szycie pościeli na zlecenie z materiałów powierzonych i własnych), produkcji i sprzedaży bielizny pościelowej oraz usług transportowych.

Mając na uwadze powyższe, jeżeli posiadana dokumentacja organizacyjna, finansowa i techniczna Spółki potwierdza, iż dwa zorganizowane piony stanowią, stosownie do art. 4a pkt 4 cyt. ustawy, wyodrębnione organizacyjnie i funkcjonalnie całości, stanowisko Strony zajęte w ww. kwestii należy uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zmiana jakiegokolwiek elementu zdarzenia przyszłego może mieć wpływ na prawnopodatkową ocenę skutków działań dokonanych przez Wnioskodawcę.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 – 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj