Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-8/07/KL
z 19 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-8/07/KL
Data
2007.12.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
dofinansowanie
dotacja z Europejskiego Funduszu Społecznego
fundusz unijny
fundusze europejskie
koszty uzyskania przychodów
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
projekt pomocowy
szpital
usługi medyczne
zadania statutowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej ma możliwość odzyskania w całości lub części podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup sprzętu medycznego?



Wniosek ORD-IN 782 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2007 r. (data wpływu 24 września 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 listopada 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług z tytułu zrealizowanego projektu pod nazwą „Podniesienie jakości i komplementarności usług medycznych – zakup sprzętu medycznego” niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w związku ze zrealizowaną przez Szpital inwestycją.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie usług ochrony zdrowia, które na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku do towarów i usług są zwolnione od tego podatku (zał. nr 4 do ustawy – PKWiU ex85). Jednocześnie jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu: najmu pomieszczeń podmiotom gospodarczym (stawka VAT 22%) oraz usług sprzedaży obiadów placówkom oświatowym (stawka VAT 7%). Z tego tytułu Szpital jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, nie dokonuje jednak obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ wskaźnik sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem, o którym mowa w art. 90 ust. 9 cyt. ustawy, nie przekracza 2%.

Jako, że podstawową działalnością statutową Szpitala jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, a dochody z ww. działalności ubocznej w całości przeznaczane są na cele statutowe Jednostki, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) osiągane przez Szpital dochody są wolne od podatku dochodowego.

W latach 2004 – 2005 Szpital Ogólny zrealizował projekt pod nazwą „Podniesienie jakości i komplementarności usług medycznych – zakup sprzętu medycznego”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, w wyniku którego zakupiono: aparat do znieczulania ogólnego, echokardiograf, aparat ultrasonograficzny i aparat rtg. Szpital oświadczył, że nabyty sprzęt medyczny jest i będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności w zakresie ochrony zdrowia, czyli zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca wskazał także, iż środki, które pozyskano na realizację projektu nie są środkami bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w rozdziale 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.), wobec czego nie znajduje zastosowania § 23 tego rozporządzenia.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Szpital ma możliwość odzyskania części lub całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupiony sprzęt...


Zdaniem Wnioskodawcy nie istnieje możliwość odzyskania podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu, ponieważ nabyta aparatura służy wyłącznie sprzedaży zwolnionej z podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od tego podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, wśród których w poz. 9 wskazano usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej sklasyfikowane jako PKWiU ex85.

Z kolei przepis art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych m. in. z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. uzyskanych od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzących ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania tych środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc.

A zatem, skoro świadczone przez Szpital usługi w zakresie ochrony zdrowia są - na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług - zwolnione z podatku od towarów i usług, Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego od podatku należnego.

Jednocześnie Szpital nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego poprzez zaliczenie go do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na postanowienia art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyłączające z ww. kosztów wskazane tam wydatki, o ile środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego spełniają dyspozycję art. 17 ust. 1 pkt 23 powołanej ustawy.

Wnioskodawcy nie przysługuje ponadto zwrot podatku naliczonego na zasadach określonych w § 23 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na realizację zakupu: aparatu do znieczulania ogólnego, echokardiografu, aparatu ultrasonograficznego i aparatu rtg, o które ubiega się Szpital, nie można uznać za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w cyt. przepisach.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj