Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP2-443-352/07-3/IB
z 27 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP2-443-352/07-3/IB
Data
2007.12.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odliczenia
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
projekt
promocja
reklama
wydatek


Istota interpretacji
Możliwość odliczenia podatku VAT na promocje projektu



Wniosek ORD-IN 288 kB

.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2007 r. (data wpływu 1 października 2007 r.) uzupełniony w dniu 6 listopada 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT od wydatków na promocję projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2007 r. wpłynął ww. wniosek (uzupełniony w dniu 6 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT od wydatków na promocję projektu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 01.06.2006 r. Spółka realizuje projekt : „Nowe miejsca pracy w branży budowlanej dla osób odchodzących z rolnictwa” nr x , który finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa. Polega on na finansowaniu:

  • 65% wydatków związanych z utworzeniem 4 nowych miejsc pracy w branży budowlanej dla osób pochodzących ze środowisk wiejskich,
  • 100% wydatków związanych z wynagrodzeniem księgowej prowadzącej dokumentację finansową projektu,
  • 100% wydatków netto związanych z promocją w/w projektu w środkach masowego przekazu (telewizja, prasa, plakaty informacyjne).

W ramach wydatków na promocje projektu (ze środków otrzymanych z EFS i budżetu państwa) firma wydatkowała kwotę 7.400,00 zł netto na reklamę w prasie i telewizji lokalnej oraz druk plakatów informacyjnych. Wydatki te w kwocie netto zaliczono do kosztów uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia, a VAT naliczony od w/w wydatków został zapłacony ze środków własnych i odliczony całości. Środki otrzymane w ramach realizowanego projektu zostały zaliczone do pozostałych przychodów operacyjnych (pozycja w rachunku zysków i strat – dotacje). Zgodnie z umową z Wojewódzkim Urzędem Pracy kwota wydatków na promocję projektu obejmuje tylko wartość netto faktur zakupu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w odniesieniu do realizowanego projektu przysługuje możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków na reklamę projektu...

Zdaniem wnioskodawcy istnieje prawo odliczenia VAT naliczonego od wydatków na promocję projektu „Nowe miejsca pracy w branży budowlanej dla osób odchodzących z rolnictwa”. Firma nasza jest podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność gospodarczą. W ramach realizowanego projektu przeprowadziliśmy nabór kandydatów do pracy w naszej firmie na stanowisku handlowców i magazyniera. W związku z tym wydatkowaliśmy w 2006 roku na podstawie faktur VAT kwotę 7.400 złotych neto na promocję ww. projektu – były to ogłoszenia w prasie, telewizji i na plakatach mówiące o prowadzonej rekrutacji kandydatów do pracy w naszej firmie w ramach ww. projektu. Wydatki te zostały sfinansowane w kwocie netto ze środków przyznanych nam w ramach projektu. Kwota netto wydatków została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, a VAT naliczony od ww. wydatków został zapłacony ze środków własnych i odliczony w całości. Pracownicy zatrudnieni w ramach ww. projektu świadczą pracę naszej firmie przez co wpływają na wzrost sprzedaży i zysków naszej firmy, a więc koszty związane z ich rekrutacja (promocją projektu) stanowią koszty uzyskania przychodu, a VAT naliczony podlega odliczeniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54. poz. 535 ze zm.) podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Podstawową zasadą dla realizacji prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest istnienie związku tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług wymienione zostały w art. 5 ust. 1 ustawy VAT. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Wskazana zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przekazanie przez Podatnika środków na cele promocji w/w projektu, czego następstwem są ogłoszenia w prasie, telewizji i na plakatach mówiące o prowadzonej rekrutacji kandydatów do pracy jest niewątpliwie związane w sposób pośredni z działalnością prowadzona przez Podatnika, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Istnieje zatem związek ponoszonych wydatków z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli nabyte lub importowane towary i usługi dotyczą czynności o których mowa w art. 7 ust. 3-7 ustawy o podatku od towarów i usług. Z powyższego wynika więc, iż w przypadku gdy nabyte towary dotyczą czynności jakimi są ogłoszenia w prasie, telewizji i na plakatach podatnikowi przysługuje prawo do rozliczenia podatku naliczonego zawartego na fakturze dokumentującej ich zakup.

Reasumując, biorąc pod uwagę powyższe przepisy stwierdzić należy, iż wydatki na reklamę projektu prowadzone za pośrednictwem prasy, telewizji lokalnej oraz plakatów informacyjnych ponoszone w ramach rekrutacji kandydatów do pracy, poniesione przez Spółkę wywodzą się ze środków finansowanych – otrzymanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. W związku z powyższym wydatki te są związane z działalnością opodatkowaną jaką jest handel artykułami budowlanymi, a co za tym idzie przysługuje możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego na reklamę ww. projektu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj