Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-928/12/MS
z 24 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-928/12/MS
Data
2012.10.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
agio
akcja
przychód
umorzenie akcji
wartość nominalna
zbycie


Istota interpretacji
Czy z tytułu zbycia akcji na rzecz SA celem ich umorzenia, Wnioskodawca powinien samodzielnie ustalić, na zasadach ogólnych właściwych dla zbycia akcji, przychód, który będzie odpowiadał należnemu wynagrodzeniu oraz koszty uzyskania przychodów, które będą odpowiadały poniesionym w przeszłości przez Wnioskodawcę wydatkom na objęcie tych akcji (obejmującym nie tylko wartość nominalną akcji, lecz także wartość agio przekazanego na kapitał zapasowy) oraz uwzględnić je w wyliczeniu miesięcznej zaliczki na PDOP, a także wykazać w rocznym rozliczeniu tego podatku?



Wniosek ORD-IN 693 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z dnia 3 lipca 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 24 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia czy dochód z odpłatnego zbycia akcji celem umorzenia nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osoby prawnej i powinien podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych – jest prawidłowe,
  • sposobu ustalenia przychodu z tego tytułu i kosztów jego uzyskania – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia czy dochód z odpłatnego zbycia akcji celem umorzenia nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osoby prawnej i powinien podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych,
  • sposobu ustalenia przychodu z tego tytułu i kosztów jego uzyskania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca posiada 100% akcji w spółce akcyjnej (zwanej dalej: „SA”). Wszystkie akcje SA zostały przez Wnioskodawcę objęte za wkład pieniężny, przy czym cena nominalna akcji była niższa od ich wartości emisyjnej (agio). Obecnie Wnioskodawca rozważa zbycie akcji na rzecz SA celem ich umorzenia (tzw. umorzenie dobrowolne). Zbycie akcji nastąpi za wynagrodzeniem pieniężnym wypłaconym przez SA na rzecz Wnioskodawcy.

Z uwagi na nowelizację przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm. - zwanej dalej „ustawą o PDOP”), która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2011 r. u Wnioskodawcy pojawiły się wątpliwości co do skutków w PDOP planowanego zbycia akcji na rzecz SA celem ich umorzenia. W rezultacie, Wnioskodawca zdecydował się wystąpić z wnioskiem o interpretację indywidualną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy z tytułu zbycia akcji na rzecz SA celem ich umorzenia, Wnioskodawca powinien samodzielnie ustalić, na zasadach ogólnych właściwych dla zbycia akcji, przychód, który będzie odpowiadał należnemu wynagrodzeniu oraz koszty uzyskania przychodów, które będą odpowiadały poniesionym w przeszłości przez Wnioskodawcę wydatkom na objęcie tych akcji (obejmującym nie tylko wartość nominalną akcji, lecz także wartość agio przekazanego na kapitał zapasowy) oraz uwzględnić je w wyliczeniu miesięcznej zaliczki na PDOP, a także wykazać w rocznym rozliczeniu tego podatku...

Zdaniem Spółki, z tytułu zbycia akcji na rzecz SA celem ich umorzenia, Wnioskodawca powinien samodzielnie ustalić, na zasadach ogólnych właściwych dla zbycia akcji: przychód, który będzie odpowiadał należnemu wynagrodzeniu oraz koszty uzyskania przychodów, które będą odpowiadały poniesionym w przeszłości przez Wnioskodawcę wydatkom na objęcie tych akcji (obejmującym nie tyko wartość nominalną akcji, lecz także wartość agio przekazanego na kapitał zapasowy) oraz uwzględnić je w wyliczeniu miesięcznej zaliczki na PDOP, a także wykazać w rocznym rozliczeniu tego podatku.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 359 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej jako: „KSH”), akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut tak stanowi. Akcje mogą być umorzone:

  • za zgodą akcjonariusza w drodze nabycia akcji przez spółkę (tzw. umorzenie dobrowolne) albo
  • bez zgody wspólnika (tzw. umorzenie przymusowe) albo
  • na skutek ziszczenia się określonego zdarzenia (tzw. umorzenie automatyczne).

Zgodnie z art. 359 § 2 KSH, umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Uchwała powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia oraz wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych, a także sposób obniżenia kapitału zakładowego. Stosownie do art. 360 § 1 KSH, umorzenie akcji wymaga obniżenia kapitału zakładowego. Uchwala o obniżeniu kapitału zakładowego powinna być powzięta na walnym zgromadzeniu, na którym powzięto uchwałę o umorzeniu akcji.

Jeśli chodzi o skutki podatkowe umorzenia akcji to do dnia 31 grudnia 2010 r. umorzenie dobrowolne oraz umorzenie przymusowe i automatyczne wywoływały jednakowe skutki podatkowe w PDOP. Tymczasem, stosownie do nowelizacji ustawy o PDOP, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2011 r., umorzenie dobrowolne (realizowane poprzez transakcję zakupu akcji w celu umorzenia), w przeciwieństwie do umorzenia przymusowego i automatycznego, zostało wykreślone z art. 10 ust. 1 ustawy o PDOP. A mianowicie z art. 12 ust. 1 ustawy o PDOP (winno być art. 10), który wymienia kategorie przysporzeń stanowiących dochód z udziału w zyskach osób prawnych wykreślony został punkt 2 tego przepisu, w brzmieniu: „dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji)”, a pozostał punkt 1, w brzmieniu: „dochód z umorzenia udziałów (akcji)”.

Powyższe zdaniem Wnioskodawcy oznacza, iż nadal stosownie do art 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP dochód z umorzenia przymusowego i automatycznego akcji stanowi dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Dochód ten, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PDOP, opodatkowany jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 19%.

Jednocześnie jednak, dochód ten podlega zwolnieniu z PDOP w przypadku łącznego spełnienia szczegółowych przesłanek zawartych w art. 22 ust. 4, 4a, 4b ustawy o PDOP, a mianowicie gdy:

  • wypłacającym przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (tj. wynagrodzenie za umorzone akcje) jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego mająca siedzibę lub zarząd na terytorium RP;
  • uzyskującym powyższe przychody jest spółka podlegająca w RP (lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  • spółka uzyskująca przychody posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w kapitale spółki wypłacającej nieprzerwanie przez okres 2 lat, przy czym okres ten może upłynąć już po dniu uzyskania przychodów; a także
  • spółka uzyskująca przychody nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem obchodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Stosownie do art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP, spółka, której udziały są umarzane jest płatnikiem z tytułu wypłaconego wynagrodzenia. Płatnik zobowiązany jest do przekazania podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został pobrany, a także do przesłania podatnikowi informacji o wysokości pobranego podatku oraz urzędowi skarbowemu deklaracji o wysokości pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego w terminach wskazanych w ustawie o PDOP.

Z kolei, zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 10 ust. 1 ustawy o PDOP czytanym a contrario, należy stwierdzić, iż dochód z umorzenia akcji w drodze umorzenia dobrowolnego nie stanowi już dochodów z udziału w zyskach osób prawnych. W rezultacie, do umorzenia akcji w drodze umorzenia dobrowolnego nie ma zastosowania ani art. 22 ust. 1 ustawy o PDOP, stanowiący o zryczałtowanym podatku według stawki 19%, ani też art. 22 ust. 4 ustawy o PDOP przewidujący zwolnienie podatkowe (i to niezależnie od tego czy w danym przypadku spełnione byłyby szczegółowe przesłanki wskazane w art. 22 ust. 4.4a, 4b ustawy o PDOP). Powyższe wynika z faktu, iż przepis art. 22 ustawy o PDOP wprost odnosi się tylko do dywidend i innych „przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych”, a przychód z umorzenia dobrowolnego nie zalicza się do żadnej z tych dwóch kategorii. W konsekwencji, stosownie do brzmienia art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP, spółka, której udziały są umarzane nie pełni roli płatnika z tytułu wypłaconego wynagrodzenia i nie jest też zobowiązana do przekazywania jakichkolwiek informacji i deklaracji urzędowi skarbowemu i podatnikowi.

Podsumowując, w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę akcji na rzecz SA celem ich umorzenia, SA nie będzie pełniła z tego tytułu funkcji płatnika. Dodatkowo, do umorzenia udziałów nie znajdzie zastosowania art. 22 ust. 1 ustawy o PDOP, przewidujący zryczałtowany podatek według stawki 19%, ani też przewidziane w art. 22 ust. 4 ustawy o PDOP zwolnienie dla dochodów z udziałów w zyskach osób prawnych.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu komentowanej nowelizacji polegającej na wykreśleniu dobrowolnego umorzenia udziałów z art. 10 ust. 1 ustawy o PDOP:

„W przypadku skupu akcji przez spółkę giełdową w celu umorzenia, po stronie spółki powstaje problem, czy spółka ma pobierać zryczałtowany podatek jako płatnik. Zbywający nie zna calu jaki przyświeca nabywcy akcji, a nabywca (spółka) nie jest w stania zidentyfikować sprzedającego. Kolejnym problemem związanym ze stosowaniem tego przepisu jest określenie przez płatnika dochodu do opodatkowania. Z uwagi na brak możliwości ustalenia przez niego wydatków poniesionych na nabycie akcji podatek pobierany jest od wypłacanej kwoty przychodu bez uwzględniania kosztów uzyskania. Zgodnie z powołanym przepisem opodatkowaniu podlega dochód, zatem aby odzyskać nadpłacony podatek podatnik (sprzedający) zmuszony jest wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem o stwierdzanie nadpłaty.”

W związku z powyższym, ustawodawca stwierdza, że: „Rozwiązaniem pozwalającym na uniknięcie powyżej opisanych problemów jest rezygnacja z omawianego przepisu, a tym samym z uznania, iż dochód uzyskany ze zbycia udziałów (akcji) w celu umorzenia jest dochodem z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej i przyjęcie, iż dochód ten jest dochodem ze zbycia udziałów (akcji). Dochód ten, tak jak w przypadku pozostałych dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów byłby ustalany samodzielnie przez podatnika.”.

Z powyższego wynika, iż w związku z nowelizacją ustawy o PDOP, która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2011 r. na spółce, która otrzymuje wynagrodzenie z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji spoczywa obowiązek samodzielnego ustalenia dochodu z tego tytułu, tak jak miałoby to miejsce w przypadku zbycia akcji, tj. zbycia na rzecz jakiegokolwiek podmiotu trzeciego. Zatem, stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o PDOP, kwotę otrzymanego wynagrodzenia należy uznać za przychód podatkowy. Przychód ten stosownie do brzmienia art. 12 ust. 3 i 3a powstanie w dacie zbycia akcji, nie później niż w dniu uregulowania należności (tj. wypłacania wynagrodzenia przez spółkę, której udziały są umarzane). Z kolei, zgodnie z art. 16 ust. 8 ustawy o PDOP (winno być art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP), do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć należy poniesione w przeszłości wydatki na objęcie tych akcji. Przy czym, pojęcie „wydatków na objęcie” akcji obejmuje nie tylko wartość nominalną akcji, lecz także wartość agio przekazanego na kapitał zapasowy.

Skoro do umorzenia dobrowolnego nie ma już zastosowania zryczałtowany podatek według stawki 19%, to ustalone tak przychody i koszty uzyskania przychodów podatnik musi samodzielnie uwzględnić w miesięcznej zaliczce na PDOP, a następnie w rocznym rozliczeniu tego podatku.

Takie rozumienie znowelizowanych przepisów ustawy o PDOP przedstawiane jest także w interpretacjach indywidualnych wydanych w podobnych stanach faktycznych. Na przykład, w interpretacji indywidualnej z 11 maja 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sygn.: IPPB3/423-160/11-2/GJ) uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym: „Uchylenie przepisu art. 10 ust. l pkt 2 ustawy o CIT, spowodowało, że dobrowolne umorzenie akcji zostało wyłączone z kategorii przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W związku z powyższym na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dobrowolne umorzenie akcji, traktowane jest dla akcjonariusza jako dochód ze sprzedaży akcji. (...) Taka klasyfikacja podatkowa, oznacza dodatkowo ze spółka E SA nie jest płatnikiem podatku dochodowego związanego z wypłatą dochodów przekazanych w związku z umorzeniem akcji na rzecz akcjonariusza, a całość rozliczenia początkowego powinna zostać dokonana przez akcjonariusza. Na spółce E. SA nie będą ciążyły żadne inne podatkowe obowiązki informacyjne związane z nabyciem akcji własnych w celu umorzenia”.

Podobnie, w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 14 lipca 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (sygn.: IBPBI/2/423-807/11/JD) stwierdził, że: „Wykreślenie przez ustawę zmieniającą art. 10 ust. 1 pkt 2 updop odnosi ten skutek, ze dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji na rzecz Spółki, w celu ich umorzenia przestaje być kwalifikowany jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych; w konsekwencji przychód taki, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt l updop, generuje „zwykły” dochód opodatkowany łącznie z pozostałymi dochodami. Powołany wcześniej art. 26 ust. 1 updop nakłada na Spółkę obowiązki płatnika jedynie w sytuacjach przewidzianych w art. 21 ust. 1 updop, który w rozpatrywanej sprawie nie ma zastosowania, oraz w art. 22 ust. 1 updop, tj. w sytuacjach osiągnięcia dochodu z udziału w zyskach osób prawnych. Jak wyżej wykazano, w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, nie mamy do czynienia z osiągnięciem przez akcjonariusza Spółki dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, a więc na Spółce nie dążą obowiązki płatnika”.

Podsumowując, z tytułu zbycia akcji na rzecz SA celem ich umorzenia, Wnioskodawca powinien samodzielnie ustalić, na zasadach ogólnych właściwych dla zbycia akcji, przychód, który będzie odpowiadał należnemu wynagrodzeniu oraz koszty uzyskania przychodów, które będą odpowiadały poniesionym w przeszłości przez Wnioskodawcę wydatkom na objęcie tych akcji (obejmującym nie tylko wartość nominalną akcji, lecz także wartość agio przekazanego na kapitał zapasowy) oraz uwzględnić je w wyliczeniu miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych, a także wykazać w rocznym rozliczeniu tego podatku.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Instytucja umorzenia akcji wspólnika spółki kapitałowej została uregulowana w art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037, dalej: KSH). Umorzenie akcji co do zasady, jest to forma „wyjścia” wspólnika ze spółki, w której udziały, czy akcje nie trafiają do osób trzecich, ale podlegają ostatecznie unicestwieniu.

KSH przewiduje trzy metody umorzenia akcji:

  1. Umorzenie dobrowolne – polegające na nabyciu przez spółkę od wspólnika własnych akcji celem ich umorzenia i następnym umorzeniu tych akcji.
  2. Umorzenia przymusowe – przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki. W przypadku umorzenia przymusowego nie dochodzi do zbycia akcji przez akcjonariusza na rzecz spółki.
  3. Umorzenie automatyczne – akcja ulega umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników- stosuje się wówczas przepisy o umorzeniu przymusowym.

Umorzenie dobrowolne dokonywane jest za zgodą wspólnika w drodze nabycia akcji przez spółkę. W rzeczywistości więc nie chodzi tu w pierwszym rzędzie o umorzenie, ale o czynność prawną nabycia akcji przez wspólnika na rzecz spółki w celu ich umorzenia. Umorzenie nastąpi w przyszłości. Zatem w przypadku umorzenia dobrowolnego dochodzi do nabycia akcji przez spółkę i odrębnie do ich umorzenia – są to dwa etapy działań.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca posiada 100% akcji w spółce akcyjnej. Wszystkie akcje spółki akcyjnej zostały przez Wnioskodawcę objęte za wkład pieniężny, przy czym cena nominalna akcji była niższa od ich wartości emisyjnej (agio). Obecnie Wnioskodawca rozważa zbycie akcji na rzecz spółki akcyjnej celem ich umorzenia (tzw. umorzenie dobrowolne). Zbycie akcji nastąpi za wynagrodzeniem pieniężnym wypłaconym przez spółkę akcyjną na rzecz Wnioskodawcy.

Do dnia 31 grudnia 2010 r. transakcja zbycia udziałów lub akcji na rzecz spółki celem ich umorzenia była pod względem prawno-podatkowym traktowana jako dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. określanej w dalszej części skrótem „ustawa o pdop”), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2011 r.). Ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz. U Nr 226, poz. 1478 ze zm. dalej: „ustawa zmieniająca”), przepis art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop, został uchylony (art. 2 pkt 4 ustawy zmieniającej). Uchylenie art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop, spowodowało, że transakcja zbycia udziałów lub akcji na rzecz spółki celem ich umorzenia przestała być pod względem prawno-podatkowym traktowana jako dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Od 01 stycznia 2011 r. transakcja ta jest kwalifikowana jako przychód związany z działalnością gospodarczą podatnika, wobec czego podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Wykreślenie przez ustawę zmieniającą art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop, odnosi ten skutek, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji (udziałów) na rzecz Spółki, w celu ich umorzenia przestaje być kwalifikowany jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych; w konsekwencji przychód taki, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop, generuje „zwykły” dochód opodatkowany łącznie z pozostałymi dochodami.

Należy jednak zauważyć, iż na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o pdop, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Treść powyższego przepisu oznacza, że jeżeli podatnik dokonuje zbycia na rzecz spółki udziałów bądź akcji celem umorzenia i za zbywane udziały lub akcje uzyskuje wynagrodzenie w wyższej wysokości niż poniesione przez niego wydatki na nabycie bądź objęcie tych udziałów lub akcji, to do przychodów tego podatnika (przychodów w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o pdop) zaliczeniu podlega tylko nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ponad wydatki na nabycie bądź objęcie tych udziałów (akcji). Jednocześnie, zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, poniesione przez podatnika wydatki na nabycie bądź objęcie takich udziałów lub akcji nie będą podlegały zaliczeniu do kosztów, gdyż odpowiadać będą przysporzeniu podatnika niepodlegającemu uznaniu za podatkowy przychód (nie będą poniesione w celu osiągnięcia przychodów).

W przypadku zaś, kiedy podatnik dokonuje zbycia na rzecz spółki udziałów bądź akcji celem umorzenia i za zbywane udziały lub akcje uzyskuje wynagrodzenie w niższej wysokości niż poniesione przez niego wydatki na nabycie bądź objęcie tych udziałów lub akcji, to wówczas – stosownie do treści art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - całe uzyskane przez podatnika za zbywane udziały (akcje) wynagrodzenie nie podlega zaliczeniu do przychodów tego podatnika. W konsekwencji, na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy wydatki podatnika na nabycie bądź objęcie tych udziałów w całości nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przedmiotowej sprawie, mogą wystąpić dwie sytuacje:

  1. wynagrodzenie uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów będzie wyższe niż poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na nabycie udziałów, lub
  2. wynagrodzenie uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów będzie niższe lub równe poniesionym ww. wydatkom.

W pierwszym z ww. przypadków do przychodów Spółki zaliczeniu podlegać będzie tylko nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ponad wydatki na nabycie udziałów. W drugim przypadku, całe uzyskane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie nie będzie podlegało zaliczeniu do jego przychodów.

W konsekwencji w niniejszej sprawie zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o pdop, na podstawie którego, wydatki na nabycie udziałów - zarówno w części pokrywającej, jak i przekraczającej otrzymane wynagrodzenie - w momencie ich zbycia w celu umorzenia, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, gdyż nie są poniesione w celu uzyskania przychodów. Wydatki te pomniejszają jedynie przychód podatkowy wykazywany na tej transakcji. Jeżeli wynagrodzenie, z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia, jest niższe niż wydatki poniesione na nabycie tych udziałów, to Spółka nie wykaże w ogóle przychodu podatkowego. Jednocześnie nie ma prawa do uznania kwoty wydatków za koszt uzyskania przychodów.

Z uwagi na fakt, iż ustawodawca rozróżnia pojęcia „odpłatnego zbycia” i „odpłatnego zbycia w celu umorzenia”, skutki podatkowe tych czynności nie mogą być takie same. Z zasad techniki prawodawczej wynika bowiem jednoznacznie, iż do określenia jednakowych pojęć używa się jednakowych określeń, a różnych pojęć nie oznacza się tymi samymi określeniami.

Stanowisko Spółki w zakresie:

  • ustalenia czy dochód z odpłatnego zbycia akcji celem umorzenia nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osoby prawnej i powinien podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych – jest zatem prawidłowe,
  • sposobu ustalenia przychodu z tego tytułu i kosztów jego uzyskania – jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj