Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WVO/443-29/2007/ACH
z 14 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WVO/443-29/2007/ACH
Data
2007.06.14



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
obiekt budowlany
obiekt użytkowy
stawki podatku


Pytanie podatnika
1.Czy na przedmiotowej budowie wykonawca robót budowlano - montażowych ma prawozastosować obniżoną stawkę VAT (7 %) w stosunku do całej wartości robót, czy tylko w części odpowiadającej powierzchni mieszkań (tj. 33 szt.) i odpowiadających ich liczbie powierzchni miejsc postojowych? 2. W jakiej wysokości wystąpi podatek VAT dla lokali mieszkalnych i miejsc postojowych od rat na wkład budowlany wpłacony przez finansujących po 01.01.2008r.? Czy finansujący utrzymają nabyte prawa do stawki 7 % od wnoszonych wtedy rat na wkład budowlany? Jaka stawka VAT zostanie zastosowana dla realizacji przyrzeczonej umowy przeniesienia własności przedmiotowych lokali i miejsc postojowych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Przedsiębiorstwa z dn. 19.03.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 1, art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.),Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący :

Sp. z o. o. zawarła ze Spółdzielnią Mieszkaniową umowę dotyczącą budowy budynku mieszkalno-użytkowego. Wykonawca występuje jako "Inwestor". Zgodnie z projektem budowlanym w przedmiotowym budynku o całkowitej powierzchni użytkowej 7077,4 m2 część mieszkaniowa (pomieszczenia mieszkalne, pomieszczenia pomocnicze, pomieszczenia ogólnego użytkowania) zajmuje powierzchnię 3 656,9 m2 - w tym ilość lokali mieszkalnych wynosi 33 mieszkania. Powierzchnia miejsc postojowych 3420,5 m2 - ilość 98 miejsc.Wykonawca - Inwestor zawiera - na podstawie umowy ze Spółdzielnią Mieszkaniową - umowy z Finansującymi (nabywcami lokali mieszkalnych i miejsc postojowych), w których oświadcza, że w ramach inwestycji wybuduje dla Finansującego lokal mieszkalny o określonej powierzchni i miejsca postojowe. Cykl realizacji inwestycji wynosi 19 miesięcy i upływa w połowie przyszłego (2008) roku. Wstępny planowany koszt budowy określony jest w kwocie netto, natomiast VAT określono zapisem: "Koszt budowy o którym mowa (-) zostanie powiększony o obowiązujący podatek VAT" oraz wprowadzono zapis o dokonywaniu wpłat rat wkładu budowlanego w wartości netto, przy czym dokonano zapisu: "Wpłaty powyższe, powiększone o obowiązujący VAT (na podstawie pisemnej informacji Inwestora Powierniczego) będą dokonywane przez Finansującego bez dodatkowych wezwań do zapłaty (- )".

Pytanie spółki dotyczy następującej kwestii :

1.Czy na przedmiotowej budowie wykonawca robót budowlano - montażowych ma prawozastosować obniżoną stawkę VAT (7 %) w stosunku do całej wartości robót, czy tylko w części odpowiadającej powierzchni mieszkań (tj. 33 szt.) i odpowiadających ich liczbie powierzchni miejsc postojowych... 2. W jakiej wysokości wystąpi podatek VAT dla lokali mieszkalnych i miejsc postojowych od rat na wkład budowlany wpłacony przez finansujących po 01.01.2008r.... Czy finansujący utrzymają nabyte prawa do stawki 7 % od wnoszonych wtedy rat na wkład budowlany... Jaka stawka VAT zostanie zastosowana dla realizacji przyrzeczonej umowy przeniesienia własności przedmiotowych lokali i miejsc postojowych...

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego :

Przedmiotem budowy jest budynek mieszkalny (co najmniej połowa całkowitej powierzchniużytkowej jest wykorzystywana dla celów mieszkalnych). Ustawa o podatku VAT oraz przepisy wykonawcze ustawy nie określają żadnych pojęć związanych z budownictwem. Określenia "obiekty budowlane" i "budynki" stosowane w ustawie o VAT zdefiniowane są w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Zgodnie z PKOB przedmiotowy budynek ze względu na główne użytkowanie, wyrażające się w procentowym udziale powierzchni użytkowych na różne cele, jest budynkiem mieszkalnym. Budowa obiektu zostanie zakończona w 2008 r. - po wygaśnięciu obowiązywania przepisówprzejściowych art. 146 ustawy. Stan prawny w zakresie robót budowlanych: Na mocy art. 146 ust l pkt 2 lit b ustawy o VAT do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty budowlano-montażowe (na podst. ust 2), o których mowa wyżej, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej. Przedmiotowy obiekt budowlany sklasyfikowano wg PKOB jako budynek mieszkalny (112). Zatem wystawiając fakturę VAT za usługi budowlane w budynku mieszkalnym należy wymienić symbol usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba, że ustawa lub przepisy do ustawy nie powołują tego symbolu. Zasada ta określona została w § 9 ust 7 rozporządzenia w sprawie faktur. W takim przypadku należy podać przepis na podstawie którego podatnik stosuje obniżoną stawkę podatku. W art. 146 ust l pkt 2 ustawy o VAT ustawodawca nie określił symbolu PKOB. Symbole wymienione są jednak w art. 2 pkt 12 ustawy, który definiuje jakie budynki zalicza się do obiektów budownictwa mieszkaniowego. Zdaniem podatnika powyższe wskazuje, że wszelkie roboty budowlane wykonane na obiekcie budownictwa należy opodatkować w całości 7% podatkiem VAT. W zakresie sprzedaży lokali mieszkalnych z miejscami postojowymi: Sprzedaż realizowana na rynku pierwotnym, której przedmiotem są obiekty budownictwamieszkaniowego lub ich części podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jednak na podstawie przepisów przejściowych art. 146 ust l pkt 2 ustawy, do 31.12.2007 r. stosuje się w tym przypadku stawkę VAT obniżoną do wysokości 7%.Przedmiotowe miejsca postojowe nie są wydzielone trwałymi ścianami, stanowią integralną część budynku i w przypadku nabywców lokali mieszkalnych, zdaniem podatnika, stanowią część składową tego lokalu i nie są one przedmiotem odrębnego obrotu.Zdaniem Podatnika przy sprzedaży tych lokali mieszkalnych z miejscami postojowymi po 01.01.2008r. właściwa będzie obniżona stawka podatku VAT na zasadzie poszanowania praw nabytych.

Ocena podanego stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym :

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt 6 w/cyt ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zatem zgodnie z powyższym przepisem, właściwa identyfikacja budynku powinna być dokonana według zasad klasyfikacji statystycznej, tzn. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U. z 1999r. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.). Zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12 , art. 83 , art. 119 ust. 7 , art. 120 ust. 2 i 3 , art. 122 i art. 129 ust. 1. Art. 146 ust.1 pkt 2 lit. b w/w ustawy mówi, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez obiekty budownictwa mieszkalnego zgodnie z art. 2 pkt 12 w/cyt ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych : 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W świetle tak powołanych przepisów, stanowiących bazę prawną spornej kwestii, stwierdzić należy, iż z całą pewnością obniżona stawka podatku ma charakter wyjątkowy i winna mieć zastosowanie wyłącznie do towarów wskazanych przez ustawodawcę w w/w przepisie. Wyłączenie lokali użytkowych spod działania omawianego przepisu wskazuje zaś, iż intencją ustawodawcy było objęcie preferencyjną stawką wyłącznie tych obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, które spełniają funkcje mieszkaniowe (tj. nie użytkowe). Ponieważ w ustawie o podatku od towarów i usług i w przepisach wykonawczych brak jest definicji lokalu mieszkalnego i użytkowego, należy w tej kwestii posiłkować się definicją zawartą w ustawie z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 2 w/w ustawy o własności lokali samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. W kontekście rozpoznawanej sprawy na uwagę zasługuje jednak także i to, że obok pojęcia normatywnego "samodzielnego lokalu mieszkalnego", w art. 2 ust. 4 tej ustawy ustawodawca posługuje się także pojęciem "pomieszczenia przynależnego do lokalu". Art. 2 ust. 4 w/w ustawy stanowi zatem, iż do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, garaż, zwane dalej: "pomieszczeniami przynależnymi". Występuje więc wyraźne rozróżnienie pomiędzy pomieszczeniami pomocniczymi, które związane są z izbą lub zespołem izb przeznaczonych na pobyt stały ludzi w sposób funkcjonalny polegający na wykorzystaniu całej przestrzeni bezpośrednio dla zaspokajania mieszkaniowych potrzeb ludzi a pomieszczeniami przynależnymi, które chociaż w sensie prawnym stanowią część składową lokalu mieszkalnego, jednakże w sensie funkcjonalnym służą do zaspokajania innych niż mieszkaniowe potrzeb ludzi. Jak wcześniej wskazano preferencyjna stawka podatku od towarów i usług nie ma zastosowania do sprzedaży lokali użytkowych, czyli lokali, które nie pełnią funkcji mieszkalnych. Sprzedaż pomieszczeń przynależnych, które w sensie funkcjonalnym nie zawsze są "przestrzenią" przeznaczoną dla bezpośredniego zaspokajania "mieszkaniowych" potrzeb ludzi, lecz służyć mogą zaspokojeniu "innych potrzeb" tych osób, które korzystają z "samodzielnego lokalu mieszkalnego", nie jest objęta uregulowaniem przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu podstawową stawką tego podatku w wysokości 22%. W świetle powyższego stwierdzić należy, iż do dnia 31 grudnia 2007r. stawką preferencyjną w wysokości 7% stosuje się wyłącznie do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, które spełniają funkcje mieszkaniowe. Natomiast do obiektów użytkowych (sklepy, garaże, miejsca postojowe, itp.) właściwą stawką jest stawka podstawowa tj. 22%. Ze stanu faktycznego wynika, że budowa obiektu zostanie zakończona w 2008r.Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. „d” ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych. Ustawa z dnia 11 marca 2004r. nic nie mówi o zasadzie poszanowania praw nabytych, na którą powołuje się Wnioskodawca. Należy się więc odnieść do Dyrektywy 2006/112/WE Rady Europy z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. L Nr 347), która w art. 93 stwierdza, że do transakcji podlegających opodatkowaniu stosuje się stawkę, która obowiązuje w momencie zaistnienia zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego. Wykonując usługi budowlane lub budowlano montażowe, dla których obowiązek podatkowy powstanie w 2008r. Spółka będzie musiała zastosować stawki podatkowe obowiązujące w momencie zaistnienia tego obowiązku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj