Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.VI-2/415-3/07
z 10 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI-2/415-3/07
Data
2007.04.10



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
były pracodawca
działalność gospodarcza
działalność wykonywana osobiście
podatek liniowy
pracodawca
umowa o zarządzanie
usługi na rzecz byłego pracodawcy
usługi na rzecz pracodawcy
usługi zarządzania
utrata prawa do podatku liniowego
zarządzanie


Pytanie podatnika
Czy wspólnik spółki jawnej prowadzącej działalności w zakresie usług zarządzania może opodatkować uzyskany dochód z udziału w spółce jawnej według stawki liniowej 19%?


Działając na podstawie art. 14a par. 1 i par. 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późń. zm.) art. 9a ust. 2 i 3 art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr. 14 poz. 176 z późń. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Pana R. z dnia 19.02.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko podatnika za prawidłowe w zakresie opodatkowania uzyskanych dochodów w spółce jawnej według stawki liniowej 19%.

W dniu 19.02.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przemyślu wpłynął wniosek Pana R. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: Pan R. jest podatnikiem od 18.07.1997 r. samodzielnie prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami. Podatnikowi w ramach prowadzonej działalności zostało powierzone przez spółkę z o.o. zarządzanie przedsiębiorstwem na podstawie umowy o zarządzanie. Otrzymywane przez podatnika wynagrodzenie jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście w myśl art. 13 pkt. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W 2007 r. podatnik zamierza utworzyć spółkę jawną, która w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, m.in. będzie świadczyła usługi zarządzania na rzecz innych podmiotów gospodarczych, w tym spółek z.o.o. również w tej spółce z.o.o. w której dotychczas jako osoba prowadząca działalność gospodarczą zarządzał na podstawie umowy o zarządzanie. Spółka jawna wybierze sposób opodatkowania podatkiem liniowym.

Podatnik pyta: czy wspólnik spółki jawnej prowadzącej działalności w zakresie usług zarządzania może opodatkować uzyskany dochód z udziału w spółce jawnej według stawki liniowej 19%?

We wniosku Pan R. przedstawił swoje stanowisko z którego wynika, że wspólnicy spółki jawnej, która świadczy usługi zarządzania mają prawo do opodatkowania uzyskanego dochodu podatkiem liniowym w wysokości 19%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późń. zm.), za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4 – 9.

W myśl art. 8 ust. 1 w.w ustawy, przychody z udziału w spółce nie będącą osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (....). Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, strat (art. 8 ust. 2).

W świetle wskazanych wyżej przepisów, przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne wspólników spółki jawnej z tytułu świadczenia usług w zakresie zarządzania, dla innych podmiotów gospodarczych stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychód każdego ze wspólników z tego źródła, zostaje określony proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również z udziału w spółce jawnej, podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej, chyba że podatnik złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie: - do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu, pisemnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania tych dochodów na zasadach określonych w art. 30c ustawy wg. stawki 19 %, o czym mówi art. 9a ust. 2.

Natomiast zgodnie z art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c.

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oprócz przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej jako osobne źródło przychodów wymieniono działalność wykonywaną osobiście. Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zaliczono między innymi przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (art. 13 pkt 7). Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, zaliczono (art. 13 pkt 9) przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, jednakże z wyjątkiem przychodów o których mowa w pkt 7 .

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że usługi na rzecz Spółki z.o.o. Podatnik wykonywał na podstawie umów o zarządzaniu przedsiębiorstwami, a nie w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Przychody uzyskane z tytułu udziału w spółce jawnej będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ nie będą wykonywane osobiście przez Wnioskodawcę, lecz przez wspólników spółki jawnej. Zatem nie ma przeszkód, aby po spełnieniu wyżej opisanych warunków, dochód uzyskany z tytułu udziału w spółce jawnej, Podatnik opodatkował podatkiem dochodowym według stawki liniowej 19% (art. 30c).

Zatem, jeżeli zostaną zachowane warunki określone w art. 9a ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie zarządzania można opodatkować na zasadach określonych ustawą w art. 30c.

W świetle powyższego należy uznać, że stanowisko Pana zawarte w piśmie z dnia 19.02.2007 r. jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj