Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-77/08-2/AB
z 6 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-77/08-2/AB
Data
2008.02.06


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Przepisy ogólne --> Zakres podmiotowy

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Zakłady (oddziały) osoby prawnej

Ordynacja podatkowa --> Przepisy ogólne --> Płatnik

Ewidencja i identyfikacja podatników --> Przepisy ogólne --> Właściwość organów w sprawach nadania NIP


Słowa kluczowe
Numer Identyfikacji Podatkowej
obowiązek ewidencyjny
oddział
płatnik
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Istota interpretacji
Zasady ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku ewidencyjnego oddziału spółki



Wniosek ORD-IN 612 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11.01.2008 r. (data wpływu 17.01.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku ewidencyjnego oddziału spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.01.2008 r. wpłynął ww. wniosek (brak stempla pocztowego) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku ewidencyjnego oddziału spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca Spółka z o.o. z siedzibą w Z. (zwana dalej Spółka) zamierza utworzyć w bieżącym roku oddział w X. Uchwała o utworzeniu oddziału będzie przewidywać, iż na oddział zostanie scedowane uprawnienie do występowania jako samodzielny pracodawca w rozumieniu art. 3 ustawy Kodeks pracy. Na dyrektora oddziału scedowane zostanie prawo zatrudniania pracowników dokonywania czynności prawnych w zakresie stosunków pracy wszystkich zatrudnionych w oddziale pracowników i kierowania nim. Prawo to zostanie scedowane na mocy udzielonego przez Zarząd Spółki pełnomocnictwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy oddział Spółki będzie podlegał obowiązkowi ewidencyjnemu, czyli czy powinien złożyć zgłoszenie indentyfikacyjne, aby uzyskać numer identyfikacji podatkowej (NIP)...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.), obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty, niż wymienione w ust. 1, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków; podmioty te otrzymują numer identyfikacji podatkowej (NIP).

Stosownie do art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego, do obliczenia i pobierania podatku i wpłacania go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) z dniem 1 maja 2004 r. oddziały osoby prawnej przestały być wyodrębnionymi podatnikami w zakresie podatku od towarów i usług. Stroną czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, niezależnie od tego, czy bezpośrednio dokonuje ich jednostka macierzysta, czy oddział Spółki, stała się wyłącznie Spółka. Utrata przez oddział statusu podatnika VAT nie determinuje jego pozycji jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Z punktu widzenia przedmiotowego, oddział jest trwałym ośrodkiem podmiotu, wyodrębnionym organizacyjnie dla prowadzenia przedsiębiorstwa. Stanowi on wyodrębnioną jednostkę podmiotu, nie jest to jednak wyodrębnienie normatywne, lecz ekonomiczne i organizacyjne.

Oddział, z racji posiadania statutu płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, powinien posługiwać się własnym numerem identyfikacji podatkowej i zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o NIP, będzie podlegał obowiązkowi ewidencyjnemu, czyli powinien złożyć zgłoszenie identyfikacyjne, aby uzyskać numer identyfikacji podatkowej. Zgłoszenie indentyfikacyjne, a później aktualizacyjne, zgodnie z art. 4 pkt 4 ustawy o NIP, płatnik powinien złożyć do naczelnika urzędu skarbowego, właściwego ze względu na siedzibę płatnika. Wnioskodawca podkreśla, iż oddział który zostanie utworzony, nie będzie miał statusu podatnika jakiegokolwiek podatku. Zdaniem Strony, nie istnieją żadne odrębne przepisy w rozumieniu cytowanego art. 2 ust 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, które nakładałyby na oddział obowiązki podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie podkreśla, iż powyższa interpretacja pisemna przepisów prawa podatkowego opiera się na przyjętym założeniu, iż utworzony przez Wnioskodawcę oddział będzie posiadał status płatnika w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Ponadto zauważyć należy, iż przedmiotowa interpretacja nie rozstrzyga kwestii statusu oddziału Spółki jako płatnika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W kwestii udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostanie osobne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj