Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
VI-1/415–2/07
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI-1/415–2/07
Data
2007.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
były pracodawca
podatek liniowy
pracodawca
usługi na rzecz byłego pracodawcy
usługi na rzecz pracodawcy
utrata prawa do podatku liniowego


Pytanie podatnika
Czy Podatnik prowadząc działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki i uzyskując przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego, czy obecnego pracodawcy, może opodatkować dochody stawką liniową w wysokości 19%?


Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 30c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - po rozpatrzeniu wniosku strony Pani D., wniesionego 12.03.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

W dniu 12.03.2007 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Pani D. o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. W przedstawionym piśmie zwrócono się z pytaniem: „czy prowadząc działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki i uzyskując przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego, czy obecnego pracodawcy, może opodatkować dochody stawką liniową w wysokości 19%?”.

We wniosku podatniczka przedstawiła następujący stan faktyczny: Od czerwca 2005 r. prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, której głównym przedmiotem działalności jest pośrednictwo w udzielaniu kredytów bankowych. Na początku 2006 r. wybrała (wraz z wspólnikiem) sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. podatek liniowy 19%). W trakcie roku składane były deklaracje na zaliczki miesięczne PIT-5L. W 2006 r. działając jako spółka dwukrotnie uzyskali przychody z tytułu pośrednictwa w udzieleniu przez Bank Z. kredytów hipotecznych. Do maja 2005 r. podatniczka zatrudniona była na umowę o pracę na czas nieokreślony w Banku Z., zaś do zakresu jej obowiązków było m.in. udzielanie kredytów hipotecznych.

Art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadającym czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, albo wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Wnioskodawczyni przedstawiła swoje stanowisko w sprawie twierdząc, iż jej zdaniem, z uwagi na fakt, że była w 2005 r. pracownikiem Banku Z., do którego zakresu czynności należało udzielanie kredytów bankowych i jednocześnie jako wspólnik spółki cywilnej uzyskała w 2006 r. przychody z pośrednictwa w udzielaniu kredytów przez ten bank, to w świetle ww. art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych utraciła prawo do opodatkowania podatkiem liniowym w wysokości 19% i podlegała opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej, w związku z powyższym powinna dokonać stosownych korekt.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu analizując stan faktyczny przedstawiony przez podatniczkę we wniosku, uznaje stanowisko podatniczki za prawidłowe.

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 r. (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do przepisu art. 9a ust. 3 ww. ustawy - jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania na zasadach art. 30c, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub, co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy albo wykonywał i wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Tak więc w świetle powołanego przepisu świadczenie usług przez spółkę, której podatniczka jest wspólnikiem, na rzecz byłego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatniczka wykonała w ramach stosunku pracy wyłącza możliwość opodatkowania podatkiem liniowym według stawki 19%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj