Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440/DF1/415-57/07/S/III/117763
z 26 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440/DF1/415-57/07/S/III/117763
Data
2007.09.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
powstanie obowiązku podatkowego
zbycie udziałów w spółce


Pytanie podatnika
czy dokonana sprzedaż przez spółkę komandytową udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, a jeśli tak to w jaki sposób ustalić koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art.14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 20.06.2007r. ( data wpływu do Urzędu 26.06.2007r. ) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe:

- w sprawie powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze sprzedażą przez spółkę komandytową udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz sposobu ustalenia kosztu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 26.06.2007r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytania:

- czy dokonana sprzedaż przez spółkę komandytową udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, a jeśli tak to w jaki sposób ustalić koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów?

Stan faktyczny:

Podatnik posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jednocześnie pełni funkcję prezesa zarządu. Obecnie udziały te jako przedmiot wkładu niepieniężnego wnosi do spółki komandytowej.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:

Zdaniem podatnika zbycie przez spółkę komandytową udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie przychodem każdego z udziałowców w cenie sprzedaży przedmiotowych udziałów proporcjonalnie odniesionym do każdego z udziałowców, natomiast kosztem uzyskania będzie odpowiednia wartość udziału w spółce komandytowej, wydana w zamian za wniesiony wkład niepięniężny w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy:

Z definicji spółki komandytowej, zawartej w art.102 ustawy Kodeks spółek handlowych (Dz.U.nr 94, poz.1037 z póź.zm.), wynika , że jest to spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własna firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczeń (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego ze wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Zgodnie z art. 123§1 w/w ustawy Kodeks spółek handlowych komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki , chyba że umowa stanowi inaczej.

W myśl art.8 ust.1 ustawy ustawy o podatku dochodowym od osób przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Natomiast zgodnie z art.8 ust.2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powyższe zasady stosuje się odpowiedniodo uzyskania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, a także ulg podatkowych związanych z pozarolniczą działalnością gospodarczą w formie spółki nie będącej osobą prawną. Należy również zaznaczyć, iż w przypadku wspólnika będącego osobą fizyczną, powyższe przychody i koszty są zaliczane do źródła przychodów określonego w art.10 ust.1 pkt. 3 ustawy tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

W cytowanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zostały zawarte żadne szczególne uregulowania, dotyczące ustalania przychodów i kosztów ich uzyskania wobec wspólników, którzy wnieśli wkład niepieniężny do spółki osobowej.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że sprzedaż udziałów objętych przez spółkę komandytową będzie stanowiła przychód poszczególnych wspólników określony proporcjonalnie do ich prawa do udziału w zysku z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Natomiast kosztem uzyskania przychodu będzie wysokość wkładów wniesionych do spółki komandytowej określonych w akcie notarialnymm zawartym na okoliczność wniesienia tych wkładów i odniesiona proporcjonalnie do poszczególnych wspólników.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj