Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-33/06/SJ
z 6 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-33/06/SJ
Data
2006.09.06


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
sprzedaż udziałów
udział
umorzenie
umorzenie udziałów
zbycie udziałów w spółce
zbycie udziału


Pytanie podatnika
Czy umowa zbycia udziałów w celu ich umorzenia podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonuje obniżenia kapitału zakładowego poprzez umorzenie udziałów. Jedynym wspólnikiem Spółki jest Wspólnik. Udziały podlegają umorzeniu za zgodą Wspólnika w drodze nabycia udziałów przez Spółkę. W tym celu Spółka zawiera ze Wspólnikiem stosowną umowę.

W związku z powyższym Spółka zwraca się z następującym pytaniem:

Czy umowa zbycia udziałów w celu ich umorzenia podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W opinii Spółki, umowa zbycia udziałów w celu umorzenia jest szczególną czynnością cywilnoprawną wynikającą z praw i obowiązków udziałowca, regulowaną przepisami Kodeksu spółek handlowych, nie będącą sprzedażą i nie wymienioną z zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych określonych w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm. - zwana dalej ustawą o pcc). W ocenia Spółki nabycie udziałów w celu umorzenia nie będzie więc skutkowało obowiązkiem uiszczenia przez Spółkę podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Art 1 ust. 1 ustawy o pcc zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 535 Kodeku cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę, przy czym stosownie do art. 555 Kodeksu cywilnego przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio, między innymi do sprzedaży praw majątkowych. Cena stanowi jeden z elementów przedmiotowo istotnych umowy sprzedaży. Natomiast w przypadku określonym w art. 199 Kodeksu spółek handlowych, tj. nabycie udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia, występuje wynagrodzenie, które nie jest tożsame z ceną. Zatem użycie w art. 199 § 2 Kodeksu spółek handlowych terminu „wynagrodzenie” świadczy, iż na gruncie tego przepisu nie chodzi o sprzedaż w rozumieniu art. 535 Kodeksu cywilnego.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj