Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-376/07-2/JB
z 23 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%">
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-376/07-2/JB
Data
2008.01.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
cel
spółki
umorzenie udziałów
wynagrodzenia
wypłata
zbycie udziału


Istota interpretacji
Zbycie przez Spółkę udziałów w spółkach na ich rzecz bez wypłaty wynagrodzenia, w celu ich umorzenia będzie dla Spółki neutralne podatkowo na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w przypadku zbycia udziałów na rzecz spółek za wynagrodzeniem (równym wartości księgowej udziałów) w celu ich umorzenia, jedynym skutkiem na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie osiągnięcie przez spółkę dochodu w wysokości różnicy między:wynagrodzeniem określonym w uchwałach zgromadzeń wspólników Spółek oraz umowach zbycia udziałów zawartych między X a spółkami (równym wartości udziałów w spółkach wskazanej w księgach rachunkowych X), które następnie zostanie faktycznie wypłacone lub pozostawione do dyspozycji Spółki, a kosztami objęcia lub nabycia udziałów obliczonymi zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



Wniosek ORD-IN 677 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 04.09.2007r.(data wpływu 23.10.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia ze zbycia udziałów w spółkach nabywanych przez nie w celu ich umorzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.10.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potwierdzenia, że:

  1. zbycie przez Spółkę udziałów w spółkach na ich rzecz bez wypłaty wynagrodzenia, w celu ich umorzenia będzie dla Spółki neutralne podatkowo na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a
  2. w przypadku zbycia udziałów na rzecz spółek za wynagrodzeniem (równym wartości księgowej udziałów) w celu ich umorzenia, jedynym skutkiem na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie osiągnięcie przez spółkę dochodu w wysokości różnicy między:

  • wynagrodzeniem określonym w uchwałach zgromadzeń wspólników Spółek oraz umowach zbycia udziałów zawartych między X a spółkami (równym wartości udziałów w spółkach wskazanej w księgach rachunkowych X), które następnie zostanie faktycznie wypłacone lub pozostawione do dyspozycji Spółki, a
  • kosztami objęcia lub nabycia udziałów obliczonymi zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka posiada udziały w dwóch innych spółkach z o. o. z uwagi na planowaną restrukturyzację mającą na celu uporządkowanie struktury udziałowej grupy kapitałowej, do której należy Spółka, rozważane jest dokonanie umorzenia udziałów posiadanych przez X w spółkach. Rozważane umorzenie będzie miało formę umorzenia dobrowolnego zostanie przeprowadzone zgodnie z procedurą wskazaną w :

  • art. 199 § 3 ustawy kodeks spółek handlowych z dnia 15 września 2000r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm. - dalej: „ksh”), tj. poprzez nabycie przez spółki własnych udziałów bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz X, a następnie ich umorzenie, albo
  • art. 199 §2 ksh, tj. poprzez nabycie przez spółki własnych udziałów za wynagrodzeniem wypłaconym na rzecz X w celu ich umorzenia, oraz umorzenie udziałów. W takim przypadku wynagrodzenie otrzymane przez X będzie równe wartości udziałów w spółce określonej w księgach rachunkowych X (tj. wartości księgowej udziałów).

Spółka wskazuje, że udziały w spółkach nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Wobec powyższego Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie, że:

  1. zbycie przez Spółkę udziałów w spółkach na ich rzecz bez wypłaty wynagrodzenia, w celu ich umorzenia będzie dla Spółki neutralne podatkowo na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a
  2. w przypadku zbycia udziałów na rzecz spółek za wynagrodzeniem (równym wartości księgowej udziałów) w celu ich umorzenia, jedynym skutkiem na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie osiągnięcie przez spółkę dochodu w wysokości różnicy między:

  • wynagrodzeniem określonym w uchwałach zgromadzeń wspólników Spółek oraz umowach zbycia udziałów zawartych między X a spółkami (równym wartości udziałów w spółkach wskazanej w księgach rachunkowych X), które następnie zostanie faktycznie wypłacone lub pozostawione do dyspozycji Spółki, a
  • kosztami objęcia lub nabycia udziałów obliczonymi zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, analiza, czy zbycie udziałów bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia skutkować będzie uzyskaniem przez X dochodu (przychodu) na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinna zostać dokonana w oparciu o postanowienia art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm).

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 2, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie otrzymany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Jednocześnie art. 10 ust. 1b ustawy wskazuje, że przepisów art. 10 ust. 1 pkt 2 nie stosuje się w przypadku umorzenia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Jednakże z uwagi na fakt, że umarzane udziały posiadane przez Spółkę nie zostały objęte za wkłady niepieniężne, mające którąkolwiek z wyżej wymienionych form, zdaniem Spółki nie będzie istniało ograniczenie stosowania w niniejszej sprawie art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Spółka wskazuje, że zarówno w doktrynie, jak i w praktyce organów podatkowych oraz sądów administracyjnych podkreśla się, że pomimo, iż katalog dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych wskazany w art. 10 ust. 1 ustawy jest katalogiem otwartym, warunkiem koniecznym dla uznania, że przychód ten został osiągnięty jest jego faktyczne otrzymanie. Stanowisko to zostało potwierdzone m.in. w wyroku NSA z 8 lipca 1998, sygn. SA/SZ 1995/87.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, w przypadku braku otrzymania wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów, zgodnie z przepisami ustawy podatnik, którego udziały są umarzane nie uzyska żadnego dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Spółka zwraca uwagę, że zasady umarzania udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością uregulowane zostały w przepisach art. 199 ustawy kodeks spółek handlowych z dnia 15 września 2000 (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm. - dalej: „ksh”).

W opinii Spółki należy zaznaczyć, że zgodnie z poglądem prezentowanym w doktrynie w rzeczywistości operacja dobrowolnego umorzenia udziałów (jakie planowane jest przez Spółkę) składa się z następujących etapów:

  • podjęcia uchwały w przedmiocie umorzenia udziałów,
  • nabycia przez spółkę udziałów własnych w celu ich umorzenia, oraz
  • umorzenia udziałów.

Zgodnie z postanowieniami art. 199 ksh, co do zasady, w przypadku umorzenia dobrowolnego nabycie przez spółkę udziałów własnych w celu ich umorzenia następuje w zamian za wynagrodzenie w wysokości wskazanej w uchwale zgromadzenia wspólników. Jednak zgodnie z art. 199 § 3 ksh, w przypadku wyrażenia zgody przez wspólnika, którego udziały są umarzane, umorzenie to może nastąpić bez wynagrodzenia (tj. nabycie udziałów przez spółkę dokonywane jest nieodpłatnie). W takim przypadku, wspólnik nie otrzymuje żadnej rekompensaty za umarzane udziały i nie nabywa żadnych roszczeń w stosunku do spółki z tytułu takiego umorzenia.

Zdaniem Spółki, z uwagi na fakt, że:

  • zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych warunkiem koniecznym dla osiągnięcia dochodu (przychodu) z tytułu zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia jest jego odpłatny charakter oraz faktyczne uzyskanie takiego dochodu (przychodu) przez podatnika, a
  • w przypadku zbycia udziałów bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia, podatnik nie uzyskuje żadnego dochodu (przychodu) z tytułu takiego zbycia, należy stwierdzić, że operacja ta nie będzie skutkować osiągnięciem przez podatnika dochodu (przychodu) na gruncie ustawy.

Spółka wskazuje, że w przypadku zbycia udziałów bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia po stronie udziałowców nie powstaje faktyczny dochód (przychód) do opodatkowania, czyli umorzenie to nie powoduje skutków podatkowych dla spółki jako udziałowca. Spółka zwraca uwagę, że stanowisko to jest zgodne ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe, m.in. w postanowieniach wydanych przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 29 sierpnia 2005r., sygn. 1472/ROP1/423-193/202/05/MC z dnia 25 maja 2007r., sygn. 1472/DPC/423-12/07/PK, interpretacji w sprawie zastosowania prawa podatkowego wydanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo z dnia 26 sierpnia 2005r., sygn. US31/PP/4210/1060/2005),oraz postanowieniu Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 2 czerwca 2006r., sygn. ZD/406-57/CIT/06.

Podsumowując, zdaniem Spółki, dokonanie zbycia udziałów w spółkach bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz Spółki, celem ich umorzenia nie będzie skutkować osiągnięciem przez Spółkę jakiegokolwiek dochodu (przychodu) na gruncie przepisów ustawy, a więc będzie neutralne z perspektywy podatku dochodowego od osób prawnych.

Rozpatrując kolejną kwestię, zdaniem Spółki, podstawą dla określenia wysokości dochodu (przychodu) osiągniętego z tytułu zbycia udziałów za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia, są postanowienia przepisów art.10 ust 1 pkt 2 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy dochodem (przychodem) z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki, w celu ich umorzenia jest dochód faktycznie otrzymany przez podatnika. Natomiast, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy do przychodów nie zalicza się m.in. umorzenia udziałów w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów, w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. Jednocześnie, Spółka zwraca uwagę, że odrębne przepisy ustawy wskazują na sposób obliczania wspomnianych kosztów nabycia lub objęcia udziałów.

Biorąc pod uwagę powyższe, podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki, w celu ich umorzenia powinna zostać określona jako różnica między:

  • dochodem (przychodem) faktycznie uzyskanym przez podatnika w związku ze zbyciem udziałów, zdaniem Spółki, z uwagi na fakt, że przepisy ustawy nie wskazują odrębnych zasad ustalania wysokości wspomnianego przychodu, jego wysokość powinna zostać określona na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników w sprawie umorzenia udziałów (lub umowy nabycia udziałów przez spółkę), oraz
  • kosztów objęcia lub nabycia umarzanych udziałów.

Reasumując, zdaniem Spółki, zbycie udziałów w spółkach na ich rzecz, za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia będzie skutkowało dla Spółki osiągnięciem dochodu obliczonego jako różnicy między:

  • wartością udziałów w spółkach wykazaną w księgach rachunkowych Spółki (która to wartość będzie wskazana w uchwałach zgromadzeń wspólników spółek w sprawie umorzenia udziałów oraz umowach zbycia udziałów zawartych między Spółką a spółkami, a następnie faktycznie wypłacona lub pozostawiona do dyspozycji Spółki, a
  • kosztami objęcia lub nabycia zbywanych udziałów obliczonymi zgodnie z przepisami ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj