Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US.I/415-27/07/BA
z 26 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US.I/415-27/07/BA
Data
2007.06.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
pozarolnicza działalność gospodarcza
ryzyko działalności gospodarczej
samozatrudnienie
świadczenie usług
umowa zlecenia
zgodność prowadzonej działalności gospodarczej z obowiązującą od 01.01.2007 r. definicją


Pytanie podatnika
Czy wykonywanie usług przedstawicielstwa będzie traktowane od 01.01.2007 r. jako wykonywanie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, czy też nie?
Tożsamy z
153967, 152959, 152383, 150999


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 16.05.2007 r. (uzupełnionego w dniu 05.06.2007r.) do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej definicji pozarolniczej działalności gospodarczej, działając na podstawie art. 14a § 1, 2, 3, 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.); art. 2 ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Pismem z dnia 10.05.2007 r. (uzupełnionym pismem z dnia 04.06.2007 r.) Pani E. zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą o udzielenie informacji czy wykonywanie usług przedstawicielstwa będzie traktowane od 01.01.2007 r. jako wykonywanie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, czy też nie.

Zdaniem Pani E. prowadzona przez Nią działalność gospodarcza jest działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i łącznie nie spełnia warunków określonych w art. 5b w/w ustawy.

Podatniczka oświadczyła, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdza, że:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pani E. prowadzi działalność na rzecz Zleceniodawcy, polegającą m. in. na:

  • doradztwie w zakresie podpisywania umów z kontrahentami, negocjacją jak najlepszych warunków współpracy Zleceniodawcy z innymi podmiotami gospodarczymi,
  • pozyskiwaniu klientów na rzecz Zleceniodawcy i zachęcanie potencjalnych klientów do korzystania z usług Zleceniodawcy,
  • bieżącym nadzorowaniu działalności oddziałów,
  • organizacji i nadzorze nad przebiegiem działań promocyjnych i marketingowych,
  • przeprowadzaniu analizy konkurencyjności na rynku,
  • informacji Zleceniodawcy o kondycji finansowej kontrahentów, będących pod Jej opieką, a w szczególności informowaniu o jakichkolwiek przeszkodach, które mogłyby wystąpić w regulowaniu należności za dostarczony towar.

Równocześnie Pani E. oświadczyła, że:

  • ma pełną dowolność co do organizacji sobie miejsca i czasu pracy, nie jest uzależniona od Zleceniodawcy, ani nie podlega jego kierownictwu,
  • ponosi pełną odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat swoich działań, ma możliwość zatrudnienia pracownika, któremu może zlecić w/w czynności,
  • ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, które przekłada się na wysokość osiągniętego przez Nią przychodu.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana i usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany.

Przepis art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) definiuje pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej, która oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9.

Równocześnie przepis art. 5b ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultaty tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z przedstawionego przez Panią E. stanu faktycznego wynika, że nie będą miały zastosowania ograniczenia wynikające z wyżej cytowanego przepisu art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wykonywane przez Nią czynności należy zaliczyć do pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z powyższym, stanowisko Pani E. zawarte w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj