Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DM/415-17/07/MZ
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/415-17/07/MZ
Data
2007.06.28



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
napoje
przychody ze stosunku pracy
świadczenia
świadczenia rzeczowe


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na zakup napojów chłodzących, kawy, herbaty, cukru, mleka, cytryn przeznaczonych do spożycia przez pracowników na terenie biura należy zaliczyć do przychodu pracowników


Postanowienie

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8 maja 2007r. Spółki (data wpływu do tut. Urzędu: 11.05.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w sprawie: zaliczenie do przychodów pracowników wydatków poniesionych przez pracodawcę na zakup napojów chłodzących, kawy, herbaty, cukru, mleka i cytryn

stwierdza, iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka udostępnia swoim pracownikom do spożycia na terenie biura napoje chłodzące, kawę, herbatę, cukier, mleko, cytryny. Produkty te są ogólnodostępne, a w Spółce nie jest prowadzona ewidencja spożycia.

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy wydatki poniesione na zakup napojów chłodzących, kawy, herbaty, cukru, mleka, cytryn przeznaczonych do spożycia przez pracowników na terenie biura należy zaliczyć do przychodu pracowników.

Zdaniem Wnioskodawcy wydatków poniesionych na zakup napojów chłodzących, kawy, herbaty, cukru, mleka, cytryn dla pracowników nie można doliczać pracownikom do przychodu, gdyż Spółka nie jest w stanie określić, jaka wartość tych artykułów czy napojów przypada na poszczególne osoby.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy źródłami przychodów są m. in.: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z powyższym, do przychodów ze stosunku pracy zalicza się m. in. wartość świadczeń w naturze – którymi są, w przedmiotowym stanie faktycznym - napoje chłodzące, kawa, herbata, cukier, mleko, cytryny.

Wartość pieniężną świadczeń w naturze, stosownie do art. 11 ust. 2 , z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

W przedmiotowej sprawie nie można jednak zaliczyć wydatków poniesionych przez Spółkę na zakup napojów chłodzących, kawy, herbaty, cukru, mleka, cytryn do przychodów pracowników, gdyż nie ma możliwości określenia wartości świadczenia przypadającego na poszczególnego pracownika. Po stronie pracownika nie powstanie więc przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku jest prawidłowe. Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku i nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj