Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDFI/415-35/07
z 6 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFI/415-35/07
Data
2007.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
apteka
przychód z działalności gospodarczej
refundacja


Pytanie podatnika
Czy otrzymana refundacja w 2007 r. będzie stanowiła przychód do opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.– Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./- po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 20.06.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 20.06.2007 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego, przedstawionego w piśmie wynika, iż do końca 2006 roku prowadził Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, w spółce cywilnej, w zakresie sprzedaży detalicznej wyrobów farmaceutycznych– prowadzenie apteki. Apteka nabywała i sprzedawała leki refundowane. Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Jednak w przypadku leków refundowanych momentem powstania przychodu jest data refundacji leków. Do 31 grudnia 2006 r., zakup leków refundowanych zaliczał Pan w koszty uzyskania przychodów. Refundację za część zakupionych i sprzedanych w 2006 roku leków apteka uzyskała w 2007 r., czyli w chwili, gdy nie był Pan już wspólnikiem spółki cywilnej.
W związku z powyższym pytanie skierowane do organu podatkowego brzmi:

– Czy otrzymana refundacja w 2007 r. będzie stanowiła Pana przychód do opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Pana otrzymana refundacja leków w 2007 r. nie będzie stanowiła przychodu do opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt (działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Oznacza to, że przychód powstaje w momencie wydania towarów, wyrobu lub wykonania usługi i bez znaczenia pozostaje fakt zapłaty należności przez odbiorcę świadczenia.

Do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również otrzymane dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (art. 14 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy). W tym przypadku przychód powstaje w momencie otrzymania np. dopłaty.

Przychodem z tytułu prowadzenia apteki są zatem kwoty należne z tytułu sprzedaży leków lub materiałów medycznych z wyjątkiem tej części należności, która jest refundowana. W praktyce oznacza to, że przychodem apteki są faktycznie osiągnięte utargi dzienne z tytułu sprzedaży leków lub materiałów medycznych. Przychodem apteki są także kwoty otrzymanej refundacji ceny leku lub materiału medycznego. Za dzień uzyskania przychodu w przypadku dopłat do leków lub materiałów medycznych, uznaje się dzień, w którym właściciel apteki uzyskał refundację.

Wątpliwość Pana budzi fakt, iż część refundacji, stanowiącej przychód z działalności gospodarczej, została przekazana po dniu 31 grudnia 2006 roku, czyli po dniu zakończenia przez Pana prowadzenia tej działalności. W powyższej sytuacji stwierdzić należy iż w momencie powstania przychodu, przekazania refundacji, nie był Pan już przedsiębiorcą, zatem brak podstaw do zaliczenia przez Pana powyższej kwoty do przychodów z działalności gospodarczej.

Wskazać należy jednak na przepis art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W przypadku kwoty refundacji za sprzedane leki brak podstaw do zwolnienia otrzymanej kwoty z opodatkowania.

Podsumowując powyższe stwierdzić należy iż kwota wypłaconej w roku 2007 refundacji, dotyczącej zakupionych i sprzedanych w roku 2006 leków, w części przypadającej zgodnie z umową spółki na Pana, nie będzie stanowić przychodu z działalności gospodarczej. Kwota powyższa będzie stanowić przychód z innych źródeł i podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu rocznym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj