Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-400/07-2/KB
z 15 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-400/07-2/KB
Data
2008.01.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
powstanie przychodu
sprzedaż wysyłkowa
zapłata


Istota interpretacji
Czy powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 304 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23.10.2007r. (data wpływu 29.10.2007r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie momentu powstania przychodu podatkowego w działalności gospodarczej- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2007r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu podatkowego z działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przestawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi sprzedaż wysyłkową numizmatów. W ramach uatrakcyjnienia oferty sprzedaży dla klientów Spółka wprowadziła produkt o nazwie „abonament”. Oferta ta polega na tym, że klient wykupując „abonament” na rok 2008, ma zagwarantowane korzystniejsze opcje zakupu monet z emisji NBP z roku 2008. I tak klient ma zagwarantowaną niższą cenę (pod warunkiem, że złoży zmówienie w odpowiednim terminie, potem cena jest już taka jak w sklepie), może nie ponosić kosztów wysyłki, zdobywa większą liczbę punktów przy zakupach w okresie obowiązywania abonamentu.

„Abonamentów” jest kilka rodzajów w zależności od monet, których dotyczą np. srebrny abonament, złoty abonament itp. Jeden abonament dotyczy tylko 1 monety z emisji. Jeżeli klient chce nabyć więcej monet na takich warunkach może kupić kilka takich abonamentów. Wykupienie abonamentu daje klientowi pewne atrakcyjniejsze możliwości zakupu w okresie obowiązywania np. na rok 2008. Klient posiadający abonament nie musi dokonywać zakupów, jest to uzależnione od decyzji klienta. W momencie zapłaty za abonament jest wystawiana faktura VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem wnioskodawcy datą powstania przychodu ze sprzedaży abonamentów jest data otrzymania zapłaty zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka uważa, że przychód nie będzie powstawał zgodnie art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie jest to konkretne wydanie ani konkretna usługa. Nie jest też „abonament” przedpłatą, na konkretną dostawę, czy konkretną usługę. Spółka uważa, że przychód też nie będzie powstawał zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych bo choć dotyczy roku 2008 nie jest to usługa rozliczana w okresach rozliczeniowych, ale jest formą „gwarancji” pewnych atrakcyjniejszych warunków przy zakupie monet w określonym czasie. Klient może z nich skorzystać lub nie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Przychody związane z prowadzoną działalnością gospodarczą rozpoznawane są według tzw. metody memoriałowej wyrażonej w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r, Nr 54, poz. 654 ze zm.), który stanowi, iż za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Tak więc przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z ogólną zasadą powstaje już w momencie, gdy staje się należny, czyli gdy powstaje należność. Nie ma tu znaczenia moment zapłaty tej należności.

Dla ustalenia przychodu istotnym zagadnieniem jest określenie daty uzyskania przychodu, z którą ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych łączy moment powstania obowiązku podatkowego. W myśl art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż:

  1. wystawienie faktury albo
  2. uregulowania należności


Natomiast ust. 3e ww. artykułu stanowi, iż w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d (czyli w sytuacji, gdy usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych), za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty. Należy zauważyć, iż art. 12 ust. 3e ww. ustawy reguluje moment powstania przychodu z działalności gospodarczej w przypadku pozostałych świadczeń, np. w przypadku otrzymanych kar umownych, czy odszkodowań, a więc takich przypadków, z którymi nie wiąże się wydanie towaru, czy świadczenie usługi. Tego typu przychody rozliczane są metodą kasową, a więc przychód powstaje w chwili otrzymania zapłaty.

Zgodnie z argumentacją Spółki sprzedaż abonamentów nie stanowi konkretnego wydania towaru i dlatego momentem powstania przychodu z działalności gospodarczej będzie moment otrzymania zapłaty za abonament. Należy zauważyć, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia wydania towarów, w związku z tym w kwestii jego określenia należy odwołać się do pojęcia przeniesienia posiadania w rozumieniu art. 348 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), które następuje poprzez wydanie rzeczy. Wydaniu rzeczy musi towarzyszyć określona wola: po stronie zbywcy - rezygnacja z władztwa nad rzeczą; po stronie nabywcy- chęć władania rzeczą dla siebie. W przypadku rzeczy sprzedanej przez pojęcie wydania rzeczy należy rozumieć nie tylko przeniesienie posiadania ale także samo zapewnienie kupującemu możliwości odebrania nabytej rzeczy, która została mu realnie zaofiarowana, a więc niezależnie od tego, czy kupujący rzeczywiście przejął rzecz do swojej dyspozycji (art. 548 § 1 Kodeksu cywilnego). Pojęcie wydania rzeczy nie jest jednoznaczne z odbiorem rzeczy przez kupującego.

Stosownie do art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji, gdy przed wydaniem towaru albo wykonaniem usługi wystawiono fakturę lub uregulowano należność, przychód podatkowy powstanie z dniem wystawienia faktury albo z dniem otrzymania należności. W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku klient płaci za produkt, z którym wiążą się określone przywileje, jak na przykład możliwość zakupu monet z emisji NBP w roku 2008 po niższej cenie, nie ponoszenie kosztów wysyłki, czy zdobycie większej liczby punktów przy zakupach w okresie obwiązywania abonamentu, natomiast sprzedawca (Spółka) otrzymuje zapłatę za abonament. W momencie zapłaty za abonament jest wystawiana faktura VAT. Skoro zatem Spółka wystawia faktury sprzedaży w dniu zapłaty za abonament, to dla Spółki, stosownie do art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przychód podatkowy z działalności gospodarczej powstanie w tym dniu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10,09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj