Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443-38/07
z 7 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-38/07
Data
2007.08.07



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
korekta podatku
kościelne osoby prawne
następstwo prawne
połączenie
przekazanie towarów


Pytanie podatnika
Czy w związku z połączeniem podmiotów i przekazaniem majątku kościelnej osoby prawnej na rzecz podmiotu przyjmującego wystąpi sukcesja praw i obowiązków podatkowych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm./ - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.06.2007 r. (data wpływu 29.06.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 18.06.2007 r. Centrum Dialogu i Modlitwy w ... zwróciło się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej obowiązku dokonania korekty podatku od towarów i usług w związku z połączeniem podmiotów i przekazaniem majątku na rzecz podmiotu przejmującego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie, będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14s § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa.

Pytanie dotyczy następującego stanu faktycznego:

Centrum Dialogu i Modlitwy w ... działające jako wyodrębniony organizacyjnie i podatkowo podmiot kościelnej osoby prawnej prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Działalność Centrum oraz jej majątek zostaną przejęte przez Krakowską Fundację Centrum Informacji, Spotkań, Dialogu Wychowania i Modlitwy w ... z siedzibą w ... Centrum jako podmiot kościelnej osoby prawnej przestanie istnieć.

Pytanie Wnioskodawcy dotyczy istnienia sukcesji praw i obowiązków podatkowych oraz obowiązku dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego przy nabyciu towarów (środków trwałych, wyposażenia i towarów), które będę przedmiotem przekazania na rzecz Fundacji w związku z połączeniem podmiotów.

Prezentując własne stanowisko w sprawie Centrum Dialogu i Modlitwy w ... stwierdza, że w przedstawionym stanie faktycznym dojdzie do sukcesji prawnej i wobec tego nie wystąpi obowiązek korekty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu towarów i usług będących przedmiotem przekazania.

Dokonując oceny prawnej stanowiska Podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 93. § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) co wynika z § 2 pkt 1 art. 93.

Na podstawie art. 93d. przepisy art. 93-93c mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego. Przepisy art. 93 - 93d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej (art. 93e u.O.p.).

Przedmiotem następstwa osób prawnych są prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego.

Wskazanie, zgodnie z powołanym powyżej art. 93 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, iż podmiot powstały po połączeniu wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek oznacza sukcesję, stosowaną w odniesieniu do praw i obowiązków wynikających z wszelkich aktów normatywnych prawa podatkowego - niezależnie od ich treści, a więc stosunków zarówno materialnoprawnych, jak i formalnoprawnych. W szczególności podmiot ten wstępuje w prawa i obowiązki poprzednika jako podatnika, płatnika i inkasenta.

W opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia z sytuacją o której mowa w art. 93 § 2 pkt 1 tzn. kościelna osoba prawna (Fundacja) łączy się poprzez przejęcie innej osoby prawnej (Centrum Dialogu i Modlitwy).

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu zasady sukcesji praw i obowiązków następców prawnych, wynikające z art. 93 Ordynacji podatkowej, nie wywołują żadnych ujemnych skutków na gruncie przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.). Z powyższych zasad można wywieść m.in., iż po stronie Centrum Dialogu i Modlitwy nie powstaje obowiązek dokonania korekty uprzednio doliczonego podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w rozpatrywanym zapytaniu jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy jw. - interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 u. O.p).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj