Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/26/PP1/10/2007
z 30 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/26/PP1/10/2007
Data
2007.04.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
korekta podatku
korekta podatku naliczonego
spis z natury
środek trwały
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy, w związku z rezygnacją z podatku VAT należy sporządzić spis z natury oraz dokonać korekty podatku naliczonego od zakupionego i wykorzystywanego w działalności gospodarczej jako środek trwały samochodu osobowego ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a §1 i § 4, oraz art. 216-218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 13.02.2007 r., uzupełnionego w dniu 20.03.2007r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione stanowisko we wniosku jest nieprawidłowe.

W dniu 13.02.2007 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z zapytaniem, czy w związku z rezygnacją z opodatkowania podatkiem VAT musi sporządzić spis z natury oraz dokonać korekty podatku naliczonego zgodnie z art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), od zakupionego samochodu osobowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej jako środek trwały.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi opodatkowaną podatkiem VAT działalność gospodarczą w zakresie projektowania urbanistycznego, która od stycznia 2001 roku opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług. W lipcu 2004 r. Podatnik zakupił samochód osobowy i dokonał odliczenia podatku naliczonego zgodnie z przepisem art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Od marca 2007 r. na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, chciał Pan skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów

i usług wykorzystując w dalszym ciągu wszystkie środki trwałe, nabyte w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej.

Według Podatnika, w wymienionym przypadku nie wystąpi obowiązek sporządzenia remanentu towarów na dzień rezygnacji z podatku VAT, gdyż działalność gospodarczą będzie nadal prowadził wykonując czynności podlegające opodatkowaniu, korzystając jedynie ze zwolnienia z podatku VAT, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Nie wystąpi również obowiązek korekty podatku naliczonego związanego z zakupem samochodu osobowego na podstawie art. 91 ust. 7, cyt. wyżej ustawy.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku VAT podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000,- euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W myśl ust. 2 cytowanego wyżej art. 113 do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Stosownie do regulacji art. 113 ust. 11 cytowanej ustawy podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać z tego zwolnienia.

W myśl art. 14 ust. 1 i 3 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów,

w przypadku:

  • rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,
  • zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego,
  • nie wykonywania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu podatnicy korzystający ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie cytowanego art. 113 ust. 11 nie mają obowiązku sporządzania spisu z natury

i opodatkowania go. Art. 14 cytowanej ustawy nie dotyczy bowiem podatników, którzy nadal prowadząc działalność gospodarczą i wykonując czynności podlegające opodatkowaniu korzystają jedynie ponownie ze zwolnienia z podatku VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabyty przez Podatnika środek trwały wykorzystywany był wyłącznie do działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT – Podatnik miał zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Z chwilą powrotu do zwolnienia podmiotowego nastąpi zmiana jego przeznaczenia, ze związanego z wykorzystywaniem do czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, na czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. W tym przypadku mają zastosowanie przepisy art. 91 ust. 7 zobowiązujące podatnika do dokonania korekty podatku naliczonego z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, a w przypadku środków trwałych o wartości powyżej 15.000 zł., niebędących nieruchomościami obowiązek korygowania podatku naliczonego w ciągu 5 kolejnych lat.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj