Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-130/07/MS
z 30 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-130/07/MS
Data
2007.10.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
komputery
placówka oświatowa
stawki podatku
zamówienia


Istota interpretacji
Zastosowanie 0% stawki podatku od towarów i usług do dostawy sprzętu komputerowego dla placówki oświatowej oraz możliwości wystawienia faktury korygującej.



Wniosek ORD-IN 802 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2007r. (data wpływu 30 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług do dostawy sprzętu komputerowego dla placówki oświatowej oraz możliwości wystawienia faktury korygującej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2007r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług do dostawy sprzętu komputerowego dla placówki oświatowej oraz możliwości wystawienia faktury korygującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 14 grudnia 2006r. Wnioskodawca podpisał umowę na dostawę sprzętu komputerowego z dostawcą wyłonionym podczas procedury przetargowej. Kupowany sprzęt mieści się w kategorii urządzeń wymienionych w pozycji 1 załącznika nr 8 do ustawy o podatku od towarów i usług. W tym samym dniu Wnioskodawca wystawił zlecenie na realizację zamówienia informując w treści zlecenia, iż sprzęt komputerowy wymieniony w zamówieniu jest związany z realizowaną przez uczelnię działalnością i zgodnie z ustawą z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 0%. Dostawca na podstawie zlecenia dostarczył sprzęt komputerowy wraz z protokołem odbioru w dniu 28.12.2006. W dniu 29.12.2006 wystawił faktury VAT z zastosowaną stawką podatku VAT 22%. Uczelnia po otrzymaniu w dniu 15.01.2007r. zaświadczenia z MNiSW potwierdzającego, że wymieniony w zamówieniu z dnia 14.12.2006r. sprzęt jest przeznaczony dla placówki oświatowej dostarczyła je niezwłocznie sprzedawcy. Jednakże dostawca nie skorygował wystawionych faktur żądając zapłaty podatku w wysokości 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z zaistniałą sytuacją zasadne jest żądanie przez Wnioskodawcę zastosowania do zrealizowanej dostawy sprzętu komputerowego stawki podatku VAT w wysokości 0% jako prawidłowej poprzez wystawienie przez dostawce korekty do wystawionej wcześniej faktury VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy wystawienie faktury korygującej jest konieczne bowiem zgodnie z treścią przepisów ustawy o podatku od towarów i usług art. 83 ust. 13-15 warunkiem dokonania sprzedaży ze stawką 0% jest posiadanie przez sprzedawcę potwierdzenia (dokonanego przez jednostkę nadzorującą), iż sprzęt przeznaczony jest na określone cele. Przepis ten nie wprowadza bezwzględnego obowiązku posiadania tych dokumentów przed wystawieniem faktury. Zastosowanie stawki preferencyjnej ma jednak miejsce dopiero w przypadku gdy spełnione są wszystkie warunki określone ww. przepisami.Zatem otrzymanie zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową i tym samym spełnienie warunku określonego w art. 83 ust. 14 ustawy o VAT winno skutkować zastosowaniem stawki określonej w art. 83 ust. 1 (tj. 0%), która jest stawką prawidłową dla takiej dostawy, a właściwym dokumentem korygującym stawkę podatku VAT jest faktura VAT korekta.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie – art. 83 ust. 2 ustawy.

Stosownie do art. 83 ust. 13 ustawy, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy, tj.:

  1. Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych,
  2. Drukarki,
  3. Skanery,
  4. Urządzenia komputerowe do pism Braillea (dla osób niewidomych i niedowidzących)
  5. Urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

W myśl art. 83 ust. 14 ustawy, 0% stawkę podatku stosuje się pod warunkiem posiadania przez dostawcę stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami. Kwestie związane z wystawianiem faktur VAT korygujących reguluje natomiast przepis § 16 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) zwane dalej rozporządzeniem.

W myśl § 16 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku: zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy, oraz zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.Jednocześnie zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku jest prawidłowe, z uwagi na fakt, iż spełnienie wymogów określonych w art. 83 ust. 1 pkt 26 w związku z art. 83 ust. 13, 14 i 15 ustawy, stanowi podstawę do zastosowania 0% stawki podatku VAT przy dostawie sprzętu oraz jest przesłanką do dokonania korekty wystawionej faktury VAT w miesiącu otrzymania stosownych dokumentów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj