Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-131/07-2/SM
z 12 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-131/07-2/SM
Data
2007.09.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Procedura zawieszenia poboru akcyzy --> Zawieszenie poboru akcyzy

Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Zabezpieczenie akcyzowe --> Warunki zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
przemieszczanie wyrobów akcyzowych
skład podatkowy
wyroby akcyzowe zharmonizowane
zabezpieczenie akcyzowe
zawieszenie poboru akcyzy


Istota interpretacji
Wnioskodawca na podstawie posiadanego już zwolnienia z obowiązku składania zabezpieczenia akcyzowego przemieszczać wyroby akcyzowe zharmonizowane w celu eksportu ze składu podatkowego do polskiego granicznego urzędu celnego (które odbywa się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy) bez potrzeby składania zabezpieczenia akcyzowego bądź uzyskania odrębnego zwolnienia z obowiązku jego złożenia



Wniosek ORD-IN 604 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 24.08.2007r. (data wpływu 28.08.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zabezpieczenia akcyzowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.08.2007r. (data stempla pocztowego) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zabezpieczenia akcyzowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma Pana posiada skład podatkowy na produkcję tytoniu do palenia, papierosów, cygar i cygaretek. W ramach prowadzonej działalności dokonuje eksportu tytoniu do palenia luzem, który jest wyrobem akcyzowym zharmonizowanym, w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do Rosji (obwód Kaliningrad). Jako prowadzący skład podatkowy posiada Pan zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w przypadku eksportu, wymagane jest złożenie zabezpieczenia akcyzowego przez prowadzącego skład podatkowy i posiadającego zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego na przemieszczenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego do polskiego granicznego urzędu celnego...

Zdaniem wnioskodawcy prowadzący skład podatkowy i posiadający zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego może przemieszczać w celu eksportu wyroby akcyzowe zharmonizowane ze składu podatkowego do polskiego granicznego urzędu celnego na podstawie tego zwolnienia bez potrzeby składania zabezpieczenia akcyzowego bądź uzyskania odrębnego zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego na takie przemieszczanie. Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), powyższego zwolnienia nie stosuje się w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy dla dostaw i nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz przemieszczania między składami podatkowymi na terytorium kraju wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Wobec powyższego, w każdym przypadku zastosowania procedury zawieszenia akcyzy, o ile nie będzie to dostawa wewnątrzwspólnotowa lub przemieszczenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych między składami podatkowymi na terytorium kraju, podmiot prowadzący skład podatkowy i posiadający zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, dokonujący eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, przemieszczający te wyroby ze składu podatkowego do polskiego granicznego urzędu celnego może być zwolniony z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) przez eksport należy rozumieć wywóz wyrobów akcyzowych z terytorium kraju poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej potwierdzony przez graniczny urząd celny państwa członkowskiego, z którego dokonano faktycznego wyprowadzenia tych wyrobów poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej; nie jest eksportem wywóz tych wyrobów, jeżeli są oznaczone znakami akcyzy.

W myśl art. 26 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku akcyzowym - pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zawieszony, jeżeli wyroby są produkowane, przetwarzane lub magazynowane w składzie podatkowym.

W myśl ust. 2 pkt 2 - pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest również zawieszony, jeżeli wyroby są eksportowane ze składu podatkowego do odbiorcy na terytorium państwa trzeciego, a przewóz tych wyrobów odbywa się przez terytorium Wspólnoty Europejskiej.

Zatem przemieszczanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego do polskiego granicznego urzędu celnego w celu ich eksportu odbywa się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy - prowadzący skład podatkowy, zarejestrowani handlowcy, a także podmioty, które nabywają wyroby akcyzowe zharmonizowane zwolnione z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, oraz przedstawiciele podatkowi są obowiązani do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej zobowiązanie podatkowe.

W myśl art. 44 ust. 1 - właściwy naczelnik urzędu celnego zwalnia podmiot prowadzący skład podatkowy i korzystający z procedury zawieszenia poboru akcyzy oraz podmiot, który nabywa wyroby akcyzowe zharmonizowane zwolnione z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, jeżeli podmioty te spełniają warunki określone w ust. 2.

Zgodnie z art. 44 ust. 6 - zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy dla dostaw i nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz przemieszczania między składami podatkowymi na terytorium kraju wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Z uwagi na fakt, iż przepis art. 44 ust. 6 nie ma tutaj zastosowania – podmiot dokonujący eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, przemieszczający te wyroby przez terytorium Wspólnoty Europejskiej (spełniający wymogi określone w art. 44 ust. 2 ustawy), może być zwolniony z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

Uwzględniając powyższe przepisy, może Pan na podstawie posiadanego już zwolnienia z obowiązku składania zabezpieczenia akcyzowego przemieszczać wyroby akcyzowe zharmonizowane w celu eksportu ze składu podatkowego do polskiego granicznego urzędu celnego (które odbywa się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy) bez potrzeby składania zabezpieczenia akcyzowego bądź uzyskania odrębnego zwolnienia z obowiązku jego złożenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj