Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-902/12/AP
z 30 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-902/12/AP
Data
2012.10.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
grunty
nieruchomości
przychód
przychód z działalności gospodarczej
sprzedaż


Istota interpretacji
skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości gruntowych, o których mowa we wniosku



Wniosek ORD-IN 5 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 30 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • określenia źródła przychodów z tytułu sprzedaży wskazanych we wniosku nieruchomości gruntowych – jest nieprawidłowe,
  • obowiązku zapłaty podatku dochodowego z ww. tytułu wyłącznie przez Wnioskodawcę, w związku z brakiem możliwości zastosowania ograniczenia czasowego warunkującego opodatkowanie zbycia nieruchomości określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wskazanych we wniosku nieruchomości gruntowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca planował, iż w lipcu 2012 r. dokona transakcji sprzedaży, których przedmiotem miały być trzy grupy składników majątkowych.

  1. W pierwszej kolejności przedmiotem planowanej sprzedaży miały być: #189; udziału we współwłasności działek, oznaczonych odpowiednio nr 1388, 2849, 2850, 2851, 2852, 2853, 2857 2858 oraz 2859 oraz #189; udziału w prawie użytkowania wieczystego, ustanowionego na działce oznaczonej nr 1392. Udziały we współwłasności i w prawie użytkowania wieczystego wyżej wymienionych działek przysługują Wnioskodawcy oraz jego małżonce w ramach współwłasności majątkowej małżeńskiej. Wyżej wymienione udziały w nieruchomościach nabyte zostały odpowiednio w 2005 r. (działki nr 1392, 2849, 2850, 2851, 2857, 2858, 2859), w 2006 r. (działki nr 2852, 2853) oraz w 2007 r. (działka nr 1388). Wyżej wymienione nieruchomości nigdy nie były wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Jak wynika z uchwały Rady Miasta i Gminy z dnia 23 lutego 2012 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, działki oznaczone nr 1388, 1392, 2849, 2850, 2851, 2852 oraz 2853 mają przeznaczenie rolne lub leśne. Jednocześnie w odniesieniu do działek oznaczonych nr 2857, 2858 oraz 2859 miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego utracił ważność. Rolne lub leśne przeznaczenie wszystkich spośród wyżej wymienionych działek wynika również ze sporządzonego przez rzeczoznawcę operatu szacunkowego. Rzeczoznawca oparł swoje ustalenia o treść studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. W odniesieniu do wyżej wymienionych działek nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Z kolei w ewidencji gruntów i budynków, wszystkie wyżej wymienione działki oznaczone zostały jako lasy, grunty zadrzewione i zakrzewione, bądź jako pastwiska trwałe.
  2. Przedmiotem planowanej sprzedaży będzie również działka oznaczona nr 1308/14, stanowiąca własność sprzedawcy oraz jego małżonki w ramach współwłasności majątkowej małżeńskiej. Przedmiotowa działka nabyta została w 1993 r. i wykorzystywana była uprzednio na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Jednakże poczynając od dnia 30 czerwca 2006 r., wyżej wymieniona działka stała się składnikiem majątku prywatnego Wnioskodawcy. Od tej pory nie jest wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz z operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę wynika, że część terenów położonych w obrębie przedmiotowej działki ma przeznaczenie rolne lub leśne, a pozostałą część stanowią tereny przeznaczone pod inwestycję. Z kolei w ewidencji gruntów i budynków przedmiotowa działka oznaczona została jako sady, łąki, lasy oraz grunty zadrzewione i zakrzewione.
  3. Przedmiotem planowanej transakcji będą dodatkowo działki oznaczone odpowiednio nr 1386/5, 1386/22, 1386/24, 1386/27 oraz 1386/29. Przedmiotowe działki stanowią własność Wnioskodawcy i jego małżonki w ramach współwłasności majątkowej małżeńskiej. Zostały one nabyte w 2002 r. i nigdy nie były wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Na działce nr 1386/24 ustanowiona została w dacie jej zakupu nieodpłatna służebność przechodu i przejazdu na rzecz każdoczesnych właścicieli pozostałych w wyżej wymienionych działek. Jak wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz z operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę, część terenów położonych w obrębie wyżej wymienionych działek przeznaczona jest pod inwestycję. Pozostałe tereny mają przeznaczenie rolne. Z kolei w ewidencji gruntów i budynków przedmiotowe działki oznaczone są jako łąki, grunty zadrzewione i zakrzewione oraz jako grunty orne.

Wnioskodawca posiada ponad 59% udziałów w kapitale zakładowym podmiotu - Spółki z o.o., która będzie nabywcą wyżej wymienionych składników majątkowych (dalej: „Nabywca”).

Jak wynika z treści przedłożonego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, Wnioskodawca formalnie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Oprócz nabycia działek będących obecnie przedmiotem planowanej sprzedaży, Wnioskodawca w 2011 r. dokonał również zbycia innych działek, stanowiących składniki jego majątku prywatnego. Ponadto w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca wykorzystywał budynek biurowy i magazyn, które to nieruchomości sprzedane zostały odpowiednio w 2005 i 2006 r., na rzez podmiotu, w którym Wnioskodawca posiada udział w kapitale zakładowym. Dodatkowo w 2007 r. Wnioskodawca nabył kamienicę, którą następnie wydzierżawił podmiotowi trzeciemu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Z kolei małżonka Wnioskodawcy nie prowadzi działalności gospodarczej w jakimkolwiek zakresie i chociaż formalnie będzie stroną planowanej transakcji, nie będzie podejmować żadnych aktywnych działań w związku z tą sprzedażą.

Po przeprowadzeniu transakcji, ich nabywca planuje całkowite przekształcenie nabytych działek w tereny przeznaczone pod zabudowę, a następnie sukcesywną ich sprzedaż. Środki uzyskane ze sprzedaży Nabywca planuje przeznaczyć na spłatę zaciągniętych kredytów oraz na spłatę hipotek obciążających niektóre spośród sprzedawanych działek.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przychód uzyskany z tytułu transakcji sprzedaży planowanej na lipiec 2012 r., opodatkowany będzie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej), czy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy (przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego)...
  2. Jakie będą skutki podatkowe na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do planowanej w lipcu 2012 r. transakcji sprzedaży, w zakresie:
    • możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a i c ww. ustawy,
    • ustalenia podatnika z tytułu planowanej transakcji,
    • ustalenia prawidłowego formularza, na którym rozliczyć należy przychód uzyskany z tytułu planowanej transakcji,
    w przypadku gdy na pytanie oznaczone w niniejszym wniosku nr 1 udzielona zostanie odpowiedź, że przychód uzyskany z tytułu tej transakcji opodatkowany będzie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy (przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego)...
  3. Jakie będą skutki podatkowe na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do planowanej w lipcu 2012 r. transakcji sprzedaży, w zakresie:
    • możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a i c ww. ustawy,
    • ustalenie podatnika z tytułu planowanej transakcji...
    w przypadku gdy przychód uzyskany z tytułu ww. transakcji opodatkowany będzie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej)...

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód uzyskany z tytułu transakcji sprzedaży planowanej w lipcu 2012 r., opodatkowany będzie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej „ustawa o PIT” (przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a i c ustawy o PIT, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości, udziału w nieruchomości bądź prawa wieczystego użytkowania gruntów, o ile to odpłatne zbycie:

  • zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i wybudowanie,
  • nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Definicja działalności gospodarczej na gruncie ustawy o PIT uregulowana została w art. 5a pkt 6 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową (w tym m.in. działalność handlową), prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Rozstrzygnięcie, czy osoba fizyczna zbywa nieruchomości gruntowe jedynie wyprzedając mienie osobiste, czy też prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, wymaga ustalenia, czy czynności podjęte przez sprzedawcę w związku z realizowaną transakcją odpowiadają czynnościom właściwym dla prowadzenia działalności gospodarczej. O prowadzeniu działalności gospodarczej w związku z realizowaną sprzedażą, świadczyć będzie przede wszystkim ukierunkowanie sprzedawcy na osiągnięcie zysku, określony porządek i planowanie działań oraz ich powtarzalność.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, przychód uzyskany z tytułu planowanej transakcji nie będzie podlegał opodatkowaniu, jako przychód z działalności gospodarczej, lecz jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości (ich części, użytkowania wieczystego) O takiej kwalifikacji planowanej sprzedaży świadczy przede wszystkim fakt, że w jej ramach zbywane będą składniki majątkowe wchodzące w skład majątku prywatnego Wnioskodawcy i jego małżonki. Wyżej wymienione składniki nie były nigdy wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (z wyjątkiem jednej z działek, która jednak 6 lat temu została wycofana z tej działalności). Planowana transakcja odbędzie się jednorazowo. W odniesieniu do planowanej sprzedaży Wnioskodawca i jego małżonka nie podejmowali dotychczas aktywnych działań, właściwych dla prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (uzbrojenie działek, marketing wykraczający poza ramy zwykłego ogłoszenia, dokonywanie innych transakcji związanych z kupnem i sprzedażą nieruchomości, wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy w odniesieniu do działek będących przedmiotem sprzedaży).

Powyższe wskazuje tym samym, że w odniesieniu do analizowanej sprzedaży nie były w ogóle podejmowane jakiekolwiek zaplanowane, zorganizowane działania o powtarzalnym charakterze, ukierunkowane na osiągnięcie w jej ramach stałego dochodu. Na kwalifikację planowanej transakcji nie wpływa w opinii Wnioskodawcy fakt, że uprzednio przeprowadził on kilka transakcji w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości. W 2011 r. przeprowadzona została transakcja zbycia działek stanowiących składniki majątku prywatnego Wnioskodawcy i jego małżonki. Transakcja to polegała zatem na sprzedaży majątku prywatnego i nie miała jednocześnie związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Z kolei zbycie nieruchomości w 2005 i w 2006 r., dokonane zostało w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Jednakże transakcje te polegały wyłącznie na zbyciu składników majątkowych wykorzystywanych uprzednio w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Nie były to transakcje, które miały charakter sprzedaży na własny rachunek nabytych uprzednio nieruchomości, w celu uzyskania stałego dochodu. Również transakcja nabycia w 2007 r. kamienicy prze Wnioskodawcę oraz transakcja oddania tej nieruchomości w dzierżawę na rzecz osoby trzeciej, dokonane zostały w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Jednakże należy mieć na uwadze, że w odniesieniu do wyżej wymienionej kamienicy Wnioskodawca prowadzi wyłącznie działalność gospodarczą w zakresie dzierżawy nieruchomości. Nieruchomość ta nie będzie przedmiotem planowanej sprzedaży, należy zatem uznać, że w odniesieniu do tej nieruchomości Wnioskodawca nie prowadzi działalności w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.

Tym samym zdaniem Wnioskodawcy, w ramach planowanej sprzedaży dokonywana będzie okazjonalna sprzedaż majątku prywatnego, a nie wykonywana działalności gospodarcza. W rezultacie przychód uzyskany z tytułu analizowanej transakcji podlegać będzie opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a i c ustawy o PIT, a nie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska Wnioskodawca powołał wyrok NSA z dnia 2 marca 2012 r., sygn. akt II FSK 1549/10.

Ad 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli przychód uzyskany z tytułu transakcji sprzedaży planowanej na lipiec 2012 r., podlegał będzie opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, to zwolniona z opodatkowania w ramach planowanej transakcji będzie sprzedaż wszystkich składników majątkowych, będących przedmiotem planowanej sprzedaży, z wyjątkiem sprzedaży działki oznaczonej nr 1388. Od dochodu uzyskanego z wyżej wymienionej sprzedaży, podatek dochodowy wynosił będzie 19% podstawy obliczenia podatku, a obowiązek podatkowy z tego tytułu obciążał będzie osobno Wnioskodawcę i osobno Jego małżonkę. Z tego też względu każde z nich obowiązane będzie rozliczyć osobno uzyskany przychód ze zbycia swojego udziału we współwłasności, na jednym z trzech formularzy – PIT-36, PIT-36L, bądź PIT-38. Jeżeli jednak Wnioskodawca, bądź Jego małżonka nie będą w ramach rocznego rozliczenia składać jednego z wyżej wymienionych formularzy, każde z osobna powinno uzyskany przychód rozliczyć na formularzu PIT-36. Jeżeli którykolwiek z małżonków składał będzie roczne rozliczenie na formularzu PIT-28, dodatkowo zobowiązany będzie do rozliczenia przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na formularzu PIT-36. Natomiast w przypadku osiągnięcia w roku podatkowym dochodów ze stosunku pracy i rozliczania się na formularzu PIT-37, przy jednoczesnym uzyskaniu dochodów ze sprzedaży nieruchomości, należy zadeklarować swoje dochody ze stosunku pracy i ze zbycia nieruchomości na formularzu PIT-36.

Zdaniem Wnioskodawcy, jak wynika ze stanu faktycznego, składniki majątkowe będące przedmiotem sprzedaży, zbywane będą w ramach planowanej transakcji po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie. Wyjątek dotyczy działki oznaczonej nr 1388. W odniesieniu do tej działki wyżej wymieniony termin jeszcze nie upłynął, ponieważ nabyta została ona w 2007 r. Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe skutkuje tym, że zwolniona będzie z opodatkowania, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a i c ustawy o PIT, sprzedaż w ramach planowanej transakcji tych składników majątkowych, których odpłatne zbycie nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Z kolei w odniesieniu do sprzedaży udziału we współwłasności na działce oznaczonej nr 1388, wyżej wymienione zwolnienie nie będzie miało zastosowania. Powyższe wynika z faktu, że zbycie tego składnika majątkowego w ramach planowanej transakcji nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Od dochodu uzyskanego z omawianej sprzedaży podatek dochodowy wynosił będzie 19% podstawy obliczenia podatku (art. 30e ust. 1 ustawy o PIT). Podstawę obliczenia podatku stanowić będzie, zgodnie z art. 30e ust. 2 ustawy o PIT, dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o PIT (udokumentowane koszty nabycia powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości, poczynione w czasie jej posiadania).

Ponieważ zbywany składnik majątkowy objęty jest współwłasnością majątkową małżeńską, obowiązek podatkowy z tego tytułu obciążał będzie osobno Wnioskodawcę i osobno jego małżonkę. Z tego też względu każde z nich obowiązane będzie rozliczyć osobno uzyskany przychód ze zbycia swojego udziału we współwłasności, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym przychód z tytułu planowanej sprzedaży zostanie uzyskany. Rozliczenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w latach 2007 -2008 powinno nastąpić na jednym z trzech formularzy – PIT-36, PIT-36L, bądź PIT-38. W każdym z tych formularzy znajduje się odrębna rubryka, w której wykazuje się przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w tym okresie. Jeżeli jednak Wnioskodawca, bądź jego małżonka nie będą w ramach rocznego rozliczenia składać jednego z wyżej wymienionych formularzy, każde z osobna powinno uzyskany przychód rozliczyć na formularzu PIT-36. Formularz ten należy złożyć dodatkowo, jeżeli podatnik rozlicza się na formularzu PIT-28. Natomiast w przypadku osiągnięcia w roku podatkowym dochodów ze stosunku pracy i rozliczania się na formularzu PIT-37, przy jednoczesnym uzyskaniu dochodów ze sprzedaży nieruchomości, należy zadeklarować swoje dochody ze stosunku pracy i ze zbycia nieruchomości na formularzu PIT-36.

Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT, nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, lecz przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, zbycie składnika majątku wykorzystywanego z prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, jeżeli pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym zbywany składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat. Zdaniem Wnioskodawcy, w ramach planowanej transakcji upłynie 6-letni termin pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym z działalności gospodarczej Wnioskodawcy wycofana została działka oznaczona nr 1308/14, a dniem planowanej sprzedaży. W rezultacie przychód uzyskany z jej sprzedaży podlegał będzie opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, co równoznaczne jest ze zwolnieniem tej sprzedaży z opodatkowania.

Ad 3.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli przychód uzyskany z tytułu transakcji sprzedaży, której dokonanie planowano na lipiec 2012 r., podlegał będzie opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, podatnikiem z tytułu planowanej sprzedaży będzie wyłącznie Wnioskodawca. Nie będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania w ramach planowanej transakcji sprzedaży tych składników majątkowych, w stosunku do których upłynął 5 letni termin liczony od końca roku, w którym nastąpiło ich nabycie. Nie będzie również podlegać zwolnieniu z opodatkowania sprzedaży działki wycofanej uprzednio z działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Pomimo faktu, że przedmiotem sprzedaży będą składniki majątkowe objęte współwłasnością majątkową małżeńska podatnikiem z tytułu planowanej sprzedaży, będzie wyłącznie Wnioskodawca, jako podmiot uzyskujący przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podmiotem wykonującym działalność gospodarczą w ramach planowanej transakcji będzie bowiem wyłącznie Wnioskodawca, jako jedyny podmiot podejmujący określoną aktywność w związku ze sprzedażą. Małżonka Wnioskodawcy wyłącznie formalnie będzie stroną planowanej transakcji. Powyższe skutkować będzie jednocześnie tym, że z tytułu omawianej transakcji małżonka Wnioskodawcy nie będzie uzyskiwać w ogóle przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie PIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, za taką interpretacją omawianego powyżej zagadnienia przemawia również brzmienie odpowiednich przepisów ustawy o PIT, jak bowiem wynika z art. 6 ust. 1 ustawy o PIT, małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału m.in. we wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego udziału w zysku. Jednocześnie jak wskazuje art. 8 ust. 3 ustawy o PIT, zasady o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o PIT mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, ale wyłącznie w odniesieniu do przychodów zyskiwanych ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, tj. przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy.

W rezultacie, zdaniem Wnioskodawcy, zasady dotyczące rozliczania przychodu uzyskiwanego przez małżonków, proporcjonalnie do wysokości przysługującego każdemu z nich udziału w majątku wspólnym, mają zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do przychodu uzyskiwanych z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy. I to wyłącznie w sytuacji gdy najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa nie są wykonywane w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Zasady te nie mają zatem zastosowania do przychodów uzyskiwanych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków.

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska Wnioskodawca powołał:

  1. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 2 marca 2009 r., sygn. akt I SA/Gl 959/08,
  2. interpretacje indywidualne wydane przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach:


Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a.) - c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

W myśl natomiast art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jak wynika z powyższego, dla celów podatkowych działalność prowadzona przez podatnika może być uznana za działalność gospodarczą pod warunkiem, że uzyskiwane przychody nie stanowią jednego ze źródeł przychodów, o których mowa wyżej.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej użyte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych opiera się na następujących przesłankach:

  1. zarobkowym celu działalności,
  2. wykonywaniu działalności w sposób ciągły,
  3. prowadzeniu jej w sposób zorganizowany,
  4. prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

W związku z powyższym, aby określoną działalność uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych musi ona mieć charakter zarobkowy. Działalność jest zarobkowa wtedy, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, iż działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby działalność gospodarcza wykonywana była w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych. Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, Wnioskodawca (wraz z małżonką) zamierza dokonać sprzedaży 3 grup składników majątkowych do których należą:

  • #189; udziału we współwłasności działek, oznaczonych odpowiednio nr 1388, 2849, 2850, 2851, 2852, 2853, 2857 2858 oraz 2859 oraz #189; udziału w prawie użytkowania wieczystego, ustanowionym na działce oznaczonej nr 1392 (wszystkie udziały stanowią współwłasność ustawową Wnioskodawcy oraz jego małżonki). Nieruchomości te nigdy nie były wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej,
  • działki oznaczone odpowiednio nr 1386/5, 1386/22, 1386/24, 1386/27 oraz 1386/29. Przedmiotowe działki stanowią własność Wnioskodawcy i jego małżonki w ramach współwłasności majątkowej małżeńskiej i również nie były wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej,
  • działka oznaczona nr 1308/14, stanowiąca własność Wnioskodawcy oraz jego małżonki w ramach współwłasności majątkowej małżeńskiej. Przedmiotowa działka nabyta została w 1993 r. i wykorzystywana była uprzednio (do dnia 29 czerwca 2006 r.) na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Zatem Wnioskodawca zamierza sprzedać udziały w 9 nieruchomościach gruntowych, oraz w prawie wieczystego użytkowania gruntu, a także 6 innych nieruchomości gruntowych, których jest współwłaścicielem na zasadzie współwłasności majątkowej małżeńskiej. Ponadto w 2011 r. Wnioskodawca dokonał również zbycia innych nieruchomości gruntowych, stanowiących składniki jego majątku prywatnego. Z tej też przyczyny, stwierdzić należy, iż ww. sprzedaże nie mają charakteru incydentalnego. Nie stanowią też realizacji sporadycznego zamierzenia. Czynności, jakie w związku z ww. obrotem nieruchomościami musi podjąć Wnioskodawca, mając na względzie skalę tego obrotu, liczbę sprzedanych nieruchomości, zawartych transakcji, wskazują na stałe zarobkowe i planowe (celowe) działania.

Istotną w niniejszej sprawie jest również okoliczność, iż Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami na własny rachunek. Wiedza zdobyta w wyniku prowadzenia tej działalności, bez wątpienia nie tylko pozwalała na pozyskanie konkretnych ofert kupna i sprzedaży nieruchomości, ale również zapewniała wiedzę o tzw. trendach na rynku nieruchomości, czy też ułatwiała dokonywanie transakcji pod względem organizacyjnym, stawiając Wnioskodawcę w uprzywilejowanej w stosunku do innych nabywców, pozycji gwarantującej osiągnięcie zysku.

Na podstawie analizy powołanych przepisów stwierdzić należy, iż wskazany we wniosku obrót nieruchomościami, jako wykonywany w sposób zarobkowy, zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu i na własny rachunek, jednoznacznie wskazuje na prowadzenie w tym zakresie działalność gospodarczą w rozumieniu przepisu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co więcej, twierdzenie, iż sprzedaż przedmiotowych nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, w ogólności wypatczałoby istotę pojęcia „pozarolnicza działalność gospodarcza” i prowadziłoby do zaprzeczenia sensu istnienia tego źródła przychodu. Konsekwencją tego jest to, że uzyskane w związku z przedmiotowym obrotem przychody winny być zakwalifikowane do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowane w sposób właściwy dla tego źródła przychodów, w zależności od formy opodatkowania jaką wybrał Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jednocześnie zauważyć należy, iż w myśl art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.), z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (współwłasność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Zgodnie z art. 36 § 1 tej ustawy, oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku (art. 36 § 2 ww. Kodeksu).

Stosownie zaś do art. 37 § 1 ww. Kodeksu zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m. in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego.

Z powyższego wynika zatem, iż w przypadku nabycia, czy sprzedaży nieruchomości, przez małżonków, pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa małżeńska (wspólność ustawowa), wymagana jest zgoda współmałżonka, a występowanie współmałżonka w aktach notarialnych dokumentujących te transakcję wynika wyłącznie z wymogów w zakresie formy zawarcia umowy kupna – sprzedaży nieruchomości.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż skoro jak wykazano wyżej przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowych nieruchomości stanowił będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, to pomimo, iż małżonka Wnioskodawcy jest ich współwłaścicielem na zasadzie współwłasności majątkowej małżeńskiej, to przychód uzyskany z ww. tytułu w całości będzie przychodem z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, który winien zostać opodatkowany wyłącznie przez Wnioskodawcę według zasad właściwych dla tego źródła przychodów. W konsekwencji ograniczenie czasowe warunkujące opodatkowanie zbycia nieruchomości określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miało zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

  • określenia źródła przychodów z tytułu sprzedaży wskazanych we wniosku nieruchomości gruntowych jest nieprawidłowe,
  • obowiązku zapłaty podatku dochodowego z ww. tytułu wyłącznie przez Wnioskodawcę, w związku z brakiem możliwości zastosowania ograniczenia czasowego warunkującego opodatkowanie zbycia nieruchomości określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zważywszy, iż w niniejszej interpretacji indywidualnej uznano, iż przychody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu przedmiotowej transakcji sprzedaży stanowią przychód z prowadzonej przez Niego pozarolniczej działalności gospodarczej, udzielenie odpowiedzi na pytanie oznaczone we wniosku Nr 2, a tym samym i dokonanie w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy, jest bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych we wniosku wyroków sądów administracyjnych oraz rozstrzygnięć organu podatkowego należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podatników, którzy o ich wydanie wystąpili i nie wiążą tut. Organu. Co więcej, prezentowane w ww. wyroku NSA stanowisko w zakresie dot. pojęcia „pozarolnicza działalność gospodarcza” nie jest niezgodne ze stanowiskiem prezentowanym w ww. interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj