Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-60/07-2/IG
z 2 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-60/07-2/IG
Data
2007.10.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Procedura zawieszenia poboru akcyzy --> Zawieszenie poboru akcyzy


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
przemieszczanie wyrobów akcyzowych
przeniesienie prawa własności
skład podatkowy
wyroby akcyzowe zharmonizowane
zawieszenie poboru akcyzy


Istota interpretacji
Zmiana właściciela wyrobu akcyzowego zharmonizowanego w trakcie jego przemieszczania w procedurze zawieszenia poboru akcyzy ze składu podatkowego na terytorium Wspólnoty Europejskiej do składu podatkowego odbiorcy wyrobu w kraju, nie wpływa na prawo do stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, pod warunkiem zachowania wymogów określonych przepisami szczegółowymi. Tak więc spółka przenosząc prawo własności wyrobów na ostatecznego nabywcę tj. podmiot prowadzący skład podatkowy, przed wprowadzeniem tego wyrobu do składu podatkowego, korzysta z procedury zawieszenia poboru akcyzy, i nie musi składać pisemnego wniosku do urzędu celnego o wydanie jednorazowego zezwolenia na nabycie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.



Wniosek ORD-IN 655 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 01 sierpnia 2007r. (data wpływu 03 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie procedury zawieszenia poboru akcyzy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 sierpnia 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie procedury zawieszenia poboru akcyzy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabyła od podatnika podatku od wartości dodanej zarejestrowanego w Holandii gaz propan. Ww. wyrób akcyzowy został przemieszczony bezpośrednio ze składu podatkowego w Holandii do składu podatkowego w Polsce i jego transport odbył się wraz z wystawionym dokumentem ADT, w którym wskazano odbiorcę K Sp. z o.o. oraz miejsce dostawy B. Równocześnie, w trakcie transportu tego wyrobu akcyzowego, został on sprzedany przez wnioskodawcę na rzecz K Sp. z o.o. (właściciela składu podatkowego w B. Innymi słowy faktyczne przemieszczenie towaru odbywało się pomiędzy składami podatkowymi, natomiast w tym czasie jego własność przeszła z L SA na K Sp. z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opisana w stanie faktycznym transakcja, w wyniku której wyroby akcyzowe zharmonizowane zostały przemieszczone pomiędzy składami podatkowymi położonymi na terytorium Wspólnoty Europejskiej korzysta z procedury zawieszenia poboru akcyzy na podstawie art. 26 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) – i czy w związku z tym L SA nie musiała składać wniosku, o którym mowa w art. 40 ust. 1 tej ustawy...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 26 ust. 2 pkt 1 ustawy o akcyzie pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest również zawieszony, jeżeli wyroby są: przemieszczane między składami podatkowymi na terytorium Wspólnoty Europejskiej.

Jak wskazano w stanie faktycznym sprawy, L SA nabywa wyroby akcyzowe zharmonizowane od podmiotu zarejestrowanego dla potrzeb podatku od wartości dodanej w Holandii i sprzedaje je krajowemu podmiotowi, który jest właścicielem składu podatkowego w Polsce. Faktyczna droga towaru sprowadza się do przemieszczenia go ze składu podatkowego w Holandii do składu podatkowego w Polsce.

Spółka stoi na stanowisku, że dla przemieszczanych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych między składami podatkowymi na terytorium Wspólnoty Europejskiej w ramach realizowanej przez nią transakcji ma zastosowanie procedura zawieszenia poboru akcyzy określona w art. 26 ust. 2 pkt 1 ustawy o akcyzie, niezależnie od tego, że „własność” towaru zmienia się pomiędzy trzema podmiotami (podmiot z Holandii sprzedaje do L SA a następnie L SA sprzedaje kolejnemu podmiotowi, który jest właścicielem składu podatkowego), w związku z czym L SA nie musiała składać wniosku, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy o akcyzie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zawieszony, jeżeli wyroby są

  • produkowane, przetwarzane lub magazynowane w składzie podatkowym lub
  • przemieszczane między składami podatkowymi na terytorium Wspólnoty Europejskiej.

Stosownie do art. 2 pkt 11 ustawy, przez nabycie wewnątrzwspólnotowe rozumie się przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

Szczegółowy sposób stosowania i dokumentowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych na terytorium kraju i między państwami członkowskimi Wspólnoty Europejskiej określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23.04.2004r. w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz. U. Nr 89, poz. 849 z późn. zm.). Zgodnie z § 3 ust. 1 ww. rozp. przemieszczenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, niezależnie od zastosowanych środków transportu, odbywa się na podstawie ADT, którego wzór został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z 19.04.2004r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczeniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 81, poz. 744 z późn. zm.). W myśl §2 pkt 2 lit. a ww. rozp. – odbiorcą – w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego jest skład podatkowy oraz zarejestrowany handlowiec i nie zarejestrowany handlowiec, którzy odbierają wyroby akcyzowe zharmonizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

Przepisy ustawy o podatku akcyzowym oraz aktów wykonawczych do tej ustawy nie warunkują możliwości zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy od prawa własności tych wyrobów. Żaden przepis nie rozstrzyga kwestii własnościowych i nie wskazuje, że podmiot odbierający wyroby akcyzowe zharmonizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy powinien być ich właścicielem.

Wprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do składu podatkowego odbywa się na podstawie ADT, natomiast nie ma znaczenia, kto pozostaje właścicielem wyrobu: skład podatkowy dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego, czy też inny podmiot nieprowadzący składu podatkowego. Wyroby znajdujące się w składzie podatkowym objęte są procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, w składzie podatkowym może być prowadzona działalność polegająca na produkcji, przetwarzaniu i magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz na ich przyjmowaniu i wysyłce.

Ustawodawca dopuszcza możliwość korzystania przez Spółkę ze składów podatkowych prowadzonych przez osoby trzecie.

Reasumując, należy stwierdzić, że zmiana właściciela wyrobu akcyzowego zharmonizowanego w trakcie jego przemieszczania w procedurze zawieszenia poboru akcyzy ze składu podatkowego na terytorium Wspólnoty Europejskiej do składu podatkowego odbiorcy wyrobu w kraju, nie wpływa na prawo do stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, pod warunkiem zachowania wymogów określonych przepisami szczegółowymi.

Tak więc spółka przenosząc prawo własności wyrobów na ostatecznego nabywcę tj. podmiot prowadzący skład podatkowy, przed wprowadzeniem tego wyrobu do składu podatkowego, korzysta z procedury zawieszenia poboru akcyzy, i nie musi składać pisemnego wniosku do urzędu celnego o wydanie jednorazowego zezwolenia na nabycie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj