Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PI/1/415-7/07
z 26 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/1/415-7/07
Data
2007.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
rozpoczęcie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zakupy dokonane przd dniem zgłoszenia rozpoczęcia działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.02.2007r. Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości zakupu maszyn do szycia, suszarki, żelazek, komputera, krzeseł, regału oraz pralki - dokonanych przed dniem zgłoszenia rozpoczęcia działalności gospodarczej

stwierdzam, że:

stanowisko podatnika jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Od dnia 11.08.2006r. Pani rozpoczęła działalność gospodarczą, polegającą na szyciu kołder i poduszek z pierza oraz wełny.

W dniu 21.06.2006r. - przed rozpoczęciem działalności Pani dokonała zakupu maszyn do szycia, suszarki, żelazek, komputera, krzeseł, regału oraz pralki.

Podatnik pyta:

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zakupy dokonane przed dniem zgłoszenia rozpoczęcia działalności gospodarczej?

Zdaniem podatnika:

Ponieważ za dzień poniesienia kosztu, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu, wydatki poniesione przed formalną rejestracją działalności gospodarczej powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż mają one związek przyczynowo-skutkowy z osiągniętymi przychodami.

Do opisanego stanu faktycznego za 2006r. mają zastosowanie następujące przepisy obowiązujące w 2006 roku:

Pojęcie kosztu określone zostało w treści art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Jak wynika z powyższego przepisu decydującym dla uznania danego wydatku jako koszt podatkowy jest zaistnienie dwóch przesłanek:

  • dany wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, oraz
  • nie może on być wymieniony w zamkniętym katalogu negatywnym, nie uznanym ustawowo za koszt podatkowy.

Sformułowana w tym przepisie definicja oznacza w praktyce, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 powołanej wyżej ustawy. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Wydatek ten powinien być racjonalny i gospodarczo uzasadniony.

Ustawodawca wiąże koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów. Cel musi być widoczny, a poniesione wydatki powinny go bezpośrednio realizować lub co najmniej go zakładać jako realny.

Zatem zakwalifikowanie poszczególnych wydatków do kosztów uzyskania przychodu uzależnione jest jednocześnie od ustalenia, czy podatnik wykaże istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy jego poniesieniem, a uzyskaniem przychodu, tj. czy udowodni, iż jest to wydatek celowy w prowadzonej działalności.

Ustawodawca, definiując koszty uzyskania przychodów, nie określił rozpiętości czasowej pomiędzy poniesionymi wydatkami a osiągniętym przychodem. Użyty w przepisie art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot „w celu osiągnięcia przychodów” należy rozumieć w ten sposób, iż decydujący jest moment osiągnięcia przychodu dla przypisania wydatkowi kosztowemu charakteru do celów podatkowych. Chodzi tu o wydatki odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego tj. dotyczące przychodów otrzymanych lub należnych w danym roku. Wobec tego są to wydatki związane z istniejącym źródłem przychodów, a nie z tworzeniem nowych źródeł przychodów.

Potrącalność kosztów w czasie ustawodawca uregulował w art. 22 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten ustanawia ogólną regułę, w myśl której koszty uzyskania przychodów są potrącalne w tym roku podatkowym w którym zostały poniesione.

A zatem w świetle przedstawionych przepisów prawa poniesione w 2006r. – przed rozpoczęciem działalności gospodarczej – udokumentowane wydatki na zakup maszyn do szycia, suszarki, żelazek, krzeseł, regału oraz pralki – jeżeli z punktu widzenia logiki, celowości, obiektywnych przesłanek, stanowią działania ukierunkowane na osiągnięcie realnego przychodu – wówczas mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w 2006r.

W myśl przepisu art. 22 f ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych m.in. komputera oraz wartości niematerialnych i prawnych o których mowa w art. 22 a ust. 1 i ust. 2 pkt 1 - 3 oraz art. 22 b.

Zgodnie z przepisem art. 22 f ust.3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22 h - 22 m, gdy wartość początkowa środka trwałego (komputera) w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500 zł., a wydatki poniesione na jego nabycie podatnik będzie mógł zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów, ale nie bezpośrednio, lecz poprzez odpisy amortyzacyjne, dokonywane od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek trwały – komputer został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Wyjątek od powyższej zasady ustawodawca przewidział w treści art. 22 k ust. 6 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych o których mowa w ust. 4 i 5 m.in. od fabrycznie nowych komputerów, jednorazowo, nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji.

W związku z powyższym ww. wydatki w kwocie jednostkowej nie przekraczającej 3.500zł. oraz na zakup fabrycznie nowego komputera - poniesione w 2006 roku przed rozpoczęciem działalności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tej działalności za 2006r.

Zatem, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Słupsku podziela Pani stanowisko odnośnie zakwalifikowania ww. wydatków poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej do kosztów uzyskania przychodów w 2006r.

Natomiast począwszy od 01.01.2007r. zgodnie z:

  • art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.
  • art. 22 k ust. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy w roku podatkowym w którym rozpoczęli po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj