Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-4/07-2/IG
z 19 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-4/07-2/IG
Data
2007.09.19


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
leasingobiorca
samochód
sprzedaż zwolniona
towar używany


Istota interpretacji
Zwolnienie od podatku sprzedaży samochodu osobowego po zakończeniu leasingu.



Wniosek ORD-IN 526 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10.07.2007r. (data wpływu 16.07.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży samochodu osobowego po zakończeniu leasingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.07.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży samochodu osobowego po zakończeniu leasingu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. W marcu 2005 strona zawarła umowę leasingu na korzystanie z samochodu osobowego BMW. Ponad dwa lata używa ten samochód, dysponuje nim i eksploatuje we własnym przedsiębiorstwie. Po zakończeniu umowy leasingu zamierza wykupić ten samochód na firmę. Z faktury VAT dokumentującej wykup samochodu odliczy 60% podatku VAT, nie więcej niż 6.000 zł. Planuje sprzedać ten samochód w przeciągu 2 miesięcy od wykupu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Czy przy sprzedaży samochodu osobowego po zakończeniu leasingu – dla uznania, że mamy do czynienia z towarem używanym w rozumieniu art. 43 ustawy o VAT należy odczekać sześć miesięcy od daty wykupu tego samochodu, czy też w związku z jego używaniem przez 3 lata (na zasadzie leasingu) od razu może sprzedać ten samochód jako zwolniony z VAT ...

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż ta będzie zwolniona z VAT. Zwolnienie stosuje się, bo samochód był używany przez podatnika (jako leasingobiorcę dłużej niż pół roku.

Podstawą zastosowania tego zwolnienia jest §8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie VAT. Szczególnym przypadkiem zwolnienia towaru używanego jest sprzedaż samochodu używanego dłużej niż pół roku. Chodzi o takie samochody, przy których nabyciu przysługiwało podatnikowi odliczenie VAT w wysokości 60% kwoty podatku wykazanego na fakturze, nie więcej niż 6000 zł. (art. 86 ust. 3 ustawy o VAT). Do sprzedaży takiego samochodu stosuje się również zwolnienie z VAT.

W związku z powyższym, pomimo że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, to zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – sprzedaż takiego samochodu będzie zwolniona z VAT pod warunkiem, że był on używany przez podatnika co najmniej pół roku. Podatnik może używać tego samochodu zarówno jako właściciel, jak i najemca czy leasingobiorca.

Wnioskodawca uważa, iż dla zastosowania omawianego zwolnienia przepisy nie wymagają, aby podmiot sprzedający był właścicielem samochodu co najmniej pół roku, a jedynie aby go używał co najmniej pół roku. Nie jest istotne, czy podatnik używa pojazdu jako właściciel czy jako leasingobiorca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli samochody i pojazdy te są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy. Jednocześnie za towary używane, w myśl art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) uważa się towary, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Fakt, że podatnik użytkował samochód na podstawie umowy leasingu przez okres powyżej pół roku, jest przesłanką wystarczającą do uznania go za pojazd używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy. Nie jest istotne, że podatnik użytkował ten samochód jako leasingobiorca.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj